REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe jednak dopiero od 1 sierpnia 2022

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wakacje kredytowe jednak dopiero od 1 sierpnia 2022
Wakacje kredytowe jednak dopiero od 1 sierpnia 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje kredytowe przewidziane w złożonym projekcie pierwotnie miały zostać wprowadzone od 1 lipca 2022 roku. W uchwalonej przez Sejm ustawie datę zmieniono na 1 sierpnia 2022 roku. Jak działają wakacje kredytowe?
rozwiń >

Wakacje kredytowe 2022 – od kiedy

Ustawodawca w uchwalonej ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, zgodnie z art. 73.1., umożliwił skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych od 1 sierpnia 2022 roku. Pierwotnie rząd planował uruchomienie tego programu umożliwiającego pomoc dla kredytobiorców od dnia 1 lipca 2022 roku.

REKLAMA

Na czym polegają wakacje kredytowe

Mechanizm przewidziany przez ustawodawcę umożliwia zawieszenie płatności ośmiu rat kredytu hipotecznego. Zgodnie z ustawą okres zawieszenia kredytu nie może być traktowany przez bank jako okres kredytowania. Ten oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o czas odroczenia spłaty kredytu. W tym czasie kredytobiorca nie płaci raty zarówno kredytowej, jak i odsetkowej. Będzie natomiast zobowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Wakacje kredytowe – ile rat można odroczyć

Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego przysługuje kredytobiorcy w okresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
2) od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
3) od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale

Jak zawiesić spłacanie kredytu hipotecznego?

W celu odroczenia płatności rat kredytu hipotecznego kredytobiorca składa odpowiedni wniosek do banku. Jego złożenie jest jednoznaczne z zawieszeniem spłaty – z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany.

Bank w ciągu 21 dni od jego otrzymania przekazuje potwierdzenie kredytobiorcy, przy czym brak takiego dokumentu nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w 2022/2023 roku?

Ustawodawca przewidział możliwość złożenia takiego wniosku do banku w postaci papierowej albo elektronicznej. Ta druga ma być możliwa m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Na tą chwilę stanowiący prawo nie przedstawili wzoru takie wniosku. Ten zapewne pojawi się w toku dalszych prac. Prawdopodobnie po podpisaniu ustawy przez Prezydenta.

Wakacje kredytowe 2022 – czy bank może odmówić?

Ustawa nie przewiduje możliwości odmowy przez bank zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego. Złożenie wniosku ma być jednoznaczne z odroczeniem spłaty.

Przy czym należy pamiętać, że warunkiem określonym w ustawie jest posiadanie kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe. Składając wniosek kredytobiorca będzie musiał również złożyć oświadczenie potwierdzające ten fakt, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu w ramach programu dotyczy tylko kredytów udzielonych w polskiej walucie.

Etap prac nad wakacjami kredytowymi w 2022 roku

REKLAMA

Inflacyjne wakacje kredytowe na lata 2022/2023 zostały uchwalone przez Sejm 9 czerwca 2022 roku i przekazane do Sejmu. W kolejnym etapie ten jest zobowiązany do zajęcia stanowiska wobec ustawy. Jeśli nie zgłosi poprawek ustawa trafi do podpisu Prezydenta.

Warto pamiętać, że jeśli Senat zgłosi poprawki, a Sejm je przyjmie, ustawa może ulec zmianie. Jednak W obecnym procesie legislacyjnym zwykle ustawa uchwalona przez Sejm jest już tą ostateczną.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA