REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje kredytowe jednak dopiero od 1 sierpnia 2022

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wakacje kredytowe jednak dopiero od 1 sierpnia 2022
Wakacje kredytowe jednak dopiero od 1 sierpnia 2022
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje kredytowe przewidziane w złożonym projekcie pierwotnie miały zostać wprowadzone od 1 lipca 2022 roku. W uchwalonej przez Sejm ustawie datę zmieniono na 1 sierpnia 2022 roku. Jak działają wakacje kredytowe?
rozwiń >

Wakacje kredytowe 2022 – od kiedy

Ustawodawca w uchwalonej ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, zgodnie z art. 73.1., umożliwił skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych od 1 sierpnia 2022 roku. Pierwotnie rząd planował uruchomienie tego programu umożliwiającego pomoc dla kredytobiorców od dnia 1 lipca 2022 roku.

REKLAMA

Na czym polegają wakacje kredytowe

Mechanizm przewidziany przez ustawodawcę umożliwia zawieszenie płatności ośmiu rat kredytu hipotecznego. Zgodnie z ustawą okres zawieszenia kredytu nie może być traktowany przez bank jako okres kredytowania. Ten oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o czas odroczenia spłaty kredytu. W tym czasie kredytobiorca nie płaci raty zarówno kredytowej, jak i odsetkowej. Będzie natomiast zobowiązany do uiszczenia opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Wakacje kredytowe – ile rat można odroczyć

Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego przysługuje kredytobiorcy w okresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
2) od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
3) od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale

Jak zawiesić spłacanie kredytu hipotecznego?

W celu odroczenia płatności rat kredytu hipotecznego kredytobiorca składa odpowiedni wniosek do banku. Jego złożenie jest jednoznaczne z zawieszeniem spłaty – z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany.

Bank w ciągu 21 dni od jego otrzymania przekazuje potwierdzenie kredytobiorcy, przy czym brak takiego dokumentu nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w 2022/2023 roku?

Ustawodawca przewidział możliwość złożenia takiego wniosku do banku w postaci papierowej albo elektronicznej. Ta druga ma być możliwa m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Na tą chwilę stanowiący prawo nie przedstawili wzoru takie wniosku. Ten zapewne pojawi się w toku dalszych prac. Prawdopodobnie po podpisaniu ustawy przez Prezydenta.

Wakacje kredytowe 2022 – czy bank może odmówić?

Ustawa nie przewiduje możliwości odmowy przez bank zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego. Złożenie wniosku ma być jednoznaczne z odroczeniem spłaty.

Przy czym należy pamiętać, że warunkiem określonym w ustawie jest posiadanie kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe. Składając wniosek kredytobiorca będzie musiał również złożyć oświadczenie potwierdzające ten fakt, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu w ramach programu dotyczy tylko kredytów udzielonych w polskiej walucie.

Etap prac nad wakacjami kredytowymi w 2022 roku

REKLAMA

Inflacyjne wakacje kredytowe na lata 2022/2023 zostały uchwalone przez Sejm 9 czerwca 2022 roku i przekazane do Sejmu. W kolejnym etapie ten jest zobowiązany do zajęcia stanowiska wobec ustawy. Jeśli nie zgłosi poprawek ustawa trafi do podpisu Prezydenta.

Warto pamiętać, że jeśli Senat zgłosi poprawki, a Sejm je przyjmie, ustawa może ulec zmianie. Jednak W obecnym procesie legislacyjnym zwykle ustawa uchwalona przez Sejm jest już tą ostateczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • rfrfrf
    2022-06-20 14:25:43
    "warunkiem określonym w ustawie jest posiadanie kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe. Składając wniosek kredytobiorca będzie musiał również złożyć oświadczenie potwierdzające ten fakt, pod rygorem odpowiedzialności karnej" A co jeżeli teraz to mieszkanie wynajmuję ?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA

Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

Klimatyzacja w bloku

Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

REKLAMA

Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

REKLAMA