REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?

Subskrybuj nas na Youtube
Prawo zatrzymania
Prawo zatrzymania
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?

Prawo zatrzymania, a frankowicze

Dostępne dane potwierdzają systematyczny wzrost popularności powództw kredytobiorców przeciwko bankom. Informacje zaprezentowane przez Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego wskazują, że już rok temu skumulowana liczba pozwów ze strony frankowiczów przekroczyła 60 000. To wysoki wynik wziąwszy pod uwagę fakt, że krajowe banki wciąż posiadają w bilansach około 380 000 - 400 000 kontrowersyjnych „hipotek”. Przychylne orzecznictwo sądów zachęca do przenoszenia na wokandę kolejnych sporów z bankami. Trzeba jednak pamiętać, że do frankowiczów docierają nie tylko pozytywne informacje. Od pewnego czasu, pojawiają się doniesienia o mniej lub bardziej skutecznym wykorzystywaniu przez banki prawa zatrzymania.

REKLAMA

 

Prawo zatrzymania - co to jest

REKLAMA

W pierwszej kolejności, warto wyjaśnić, że argumentacja banków odwołuje się m.in. do art. 496 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem: „Jeżeli wskutek odstąpienia od umowy strony mają dokonać zwrotu świadczeń wzajemnych, każdej z nich przysługuje prawo zatrzymania, dopóki druga strona nie zaofiaruje zwrotu otrzymanego świadczenia albo nie zabezpieczy roszczenia o zwrot”.

Brzmienie art. 496 KC wskazuje, że prawo zatrzymania powinno dotyczyć jedynie sytuacji związanych z odstąpieniem od umowy. Jednakże kolejny artykuł (497 KC) nakazuje stosować odpowiednio zasady zatrzymania świadczenia również do rozwiązania lub nieważności umowy wzajemnej. To właśnie ze względu na art. 497 kodeksu cywilnego, zarzut zatrzymania wydaje się szczególnie istotny w przypadku kredytów „frankowych”.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komentatorzy przepisów KC niekiedy podkreślają, że prawo do zatrzymania przysługuje stronie niezależnie od relacji wartości świadczeń wzajemnych podlegających zwrotowi (zobacz: A. Lutkiewicz-Rucińska [w:] Kodeks cywilny. Komentarz, red. M. Balwicka-Szczyrba, A. Sylwestrzak, Warszawa 2022). Warto dodać, że prawo zatrzymania powstaje z chwilą złożenia oświadczenia o skorzystaniu z takiego uprawnienia (również w sposób dorozumiany). W kontekście prawa do zatrzymania zwrotu świadczenia, znaczenia nie ma powód nieważności umowy, a także sposób jej rozwiązania (na mocy czynności prawnej lub orzeczenia sądowego). Co ważne, zaofiarowanie zwrotu musi mieć charakter rzeczywisty i powinno polegać na gotowości do spełnienia świadczenia.

 

Prawo zatrzymania - wzajemny charakter umowy kredytu to kwestia sporna

W praktyce zastosowanie artykułów 496 i 497 KC przez banki udzielające wcześniej kredytów frankowych może przejawiać się podniesieniem zarzutu zatrzymania w końcowej fazie postępowania przed sądem pierwszej instancji albo nieco później (w ramach procedury drugoinstancyjnej). Z punktu widzenia kredytobiorcy, szkodliwość zarzutu zatrzymania podniesionego przez bank jest umiarkowana. W razie uwzględnienia wspomnianego zarzutu przez sąd, wyrok będzie bowiem dawał bankowi możliwość powstrzymania się ze zwrotem świadczeń (wynikającym z unieważnienia umowy) aż do czasu zwrócenia przez kredytobiorcę kapitału kredytowego.  

 

Ocena możliwości stosowania zarzutu zatrzymania w sprawach frankowych nie jest jednolita. Prawnicy reprezentujący kredytobiorców zwykle wskazują, że przeszkodą dla banków jest brak wzajemnego charakteru umowy o kredyt. Warto bowiem pamiętać, że art. 496 KC wyraźnie wskazuje na wzajemność umowy jako przesłankę zastosowania prawa zatrzymania. Kolejny przepis kodeksu cywilnego (art. 497 KC) nie sugeruje, że w przypadku unieważnienia umowy możliwość podniesienia zarzutu zatrzymania może być niezależna od wzajemności kontraktu. Na rzecz frankowiczów przemawia między innymi Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 grudnia 2019 r. (sygn. akt I ACa 442/18). To orzeczenie wyklucza możliwość postrzegania umowy kredytu i pożyczki jako wzajemnej.

 

Warto jednak pamiętać, że bankowi prawnicy również posiadają swoje argumenty. Jednym z najważniejszych jest Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 r. o sygnaturze akt III CZP 6/21 (wydana w składzie siedmiu sędziów i posiadająca moc zasady prawnej). Sędziowie SN po rozpatrzeniu zagadnienia przedstawionego przez Rzecznika Finansowego, w uzasadnieniu do uchwały zwrócili uwagę, że kredytodawca może skorzystać z prawa zatrzymania. O takiej możliwości mówi również Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2021 r. (sygn. akt III CZP 11/20).

 

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA