REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?
Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby nie będące w związkach często są pomijane w programach społecznych, mających zwiększyć ich komfort życia. Program umożliwiający zakup mieszkania bez wkładu własnego objął tym razem również singli. Jednak ze zdecydowanie większą liczbą warunków do spełnienia i bez specjalnych przywilejów, którymi zostały objęte rodziny z dziećmi. Kiedy single będą mogli skorzystać z programu?

Kto będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Program umożliwiający zakup mieszkania na kredyt hipoteczny, bez konieczności pokrycia wkładu własnego, będzie dostępny zarówno dla singli, osób pozostających w nieformalnym związku, małżeństw bez potomstwa oraz dla rodzin z dziećmi. Przy czym ta ostatnia grupa została szczególnie uprzywilejowana. Bowiem w przypadku powiększenia rodziny w trakcie spłaty kredytu objętego gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego otrzyma dofinansowanie na jego spłatę.

REKLAMA

Spłata rodzinna dla korzystających z kredytu hipotecznego bez wkładu własnego – wysokość i warunki otrzymania  

Spłatę rodzinną w ramach Nowego Ładu, a w nim programu umożliwiającego zakup mieszkania z kredytem mieszkaniowym bez wkładu własnego otrzymają gospodarstwa domowe, które powiększą się o drugie, bądź kolejne dziecko.  

Wysokość spłaty wyniesie 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku urodzenia się trzeciego albo kolejnego dziecka.

Warunki do spełniania w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Kryterium otrzymania zgody na skorzystanie z programu jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego przez osoby ubiegające się o skorzystanie z niego.

Wyjątek stanowią rodziny z dziećmi. Te z co najmniej dwojgiem potomstwa mogą dysponować mieszkaniem na własność o powierzchni nie większej niż 50 m2. Metraż lokalu gospodarstwa domowego z trojgiem dzieci nie może przekroczyć 75 m2. Z kolei rodziny posiadające co najmniej czworo dzieci nie mogą posiadać powierzchni większej niż 90 m2. Rodziny wielodzietne, liczące co najmniej pięcioro dzieci, nie mają narzuconych ograniczeń co do metrażu.

Jakie warunki muszą spełnić osoby w związku nieformalnym posiadające dzieci?

Osoby, które nie sformalizowały swojego związku, a wspólnie tworzą gospodarstwo domowe i wychowują dzieci będą mogły wziąć kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego na takich samych zasadach jak te w sformalizowanym związku małżeńskim. Będę mogły posiadać już nieruchomość, jednak o określonym metrażu, zależnie od liczny potomstwa.

Jakie warunki muszą spełnić osoby w związku nieformalnym nie posiadające dzieci?

W przypadku osób będących w związku nieformalnym, nie wychowujących wspólnie dzieci, będzie można ubiegać się o przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Podstawowe założenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to element Polskiego Ładu. Jest on kierowany do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania.

REKLAMA

Co istotne program polega na objęciu gwarancją kwoty, która musiałaby zostać przez kredytobiorcę wpłacona jako wkład własny, a nie na jej pokryciu. To znaczy, że osoba, która skorzystała z programu będzie musiała zwrócić także sumę kredytu hipotecznego objętą gwarancją. Ponadto spłacając swoje zobowiązanie do banku, w pierwszej kolejności zostanie spłacona kwota objęta gwarancją.

Gwarancja BGK zastępująca wymóg wniesienia wkładu własnego może wynieść nie mniej niż 10 proc. oraz nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które zaciągany jest kredyt, przy czym kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Minimalny okres udzielenia takiego kredytu hipotecznego bez wkładu własnego wynosi 15 lat. Będzie dostępny tylko i wyłącznie w złotówkach i będą go udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony nie tylko na zakup mieszkania, ale także na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego oraz zakupu nieruchomości gruntowej w celu budowy na niej tego domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA