REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?
Czy singiel będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoby nie będące w związkach często są pomijane w programach społecznych, mających zwiększyć ich komfort życia. Program umożliwiający zakup mieszkania bez wkładu własnego objął tym razem również singli. Jednak ze zdecydowanie większą liczbą warunków do spełnienia i bez specjalnych przywilejów, którymi zostały objęte rodziny z dziećmi. Kiedy single będą mogli skorzystać z programu?

Kto będzie mógł skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Program umożliwiający zakup mieszkania na kredyt hipoteczny, bez konieczności pokrycia wkładu własnego, będzie dostępny zarówno dla singli, osób pozostających w nieformalnym związku, małżeństw bez potomstwa oraz dla rodzin z dziećmi. Przy czym ta ostatnia grupa została szczególnie uprzywilejowana. Bowiem w przypadku powiększenia rodziny w trakcie spłaty kredytu objętego gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego otrzyma dofinansowanie na jego spłatę.

REKLAMA

Spłata rodzinna dla korzystających z kredytu hipotecznego bez wkładu własnego – wysokość i warunki otrzymania  

Spłatę rodzinną w ramach Nowego Ładu, a w nim programu umożliwiającego zakup mieszkania z kredytem mieszkaniowym bez wkładu własnego otrzymają gospodarstwa domowe, które powiększą się o drugie, bądź kolejne dziecko.  

Wysokość spłaty wyniesie 20 tys. zł w przypadku urodzenia się drugiego dziecka oraz 60 tys. zł w przypadku urodzenia się trzeciego albo kolejnego dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki do spełniania w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Kryterium otrzymania zgody na skorzystanie z programu jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego przez osoby ubiegające się o skorzystanie z niego.

Wyjątek stanowią rodziny z dziećmi. Te z co najmniej dwojgiem potomstwa mogą dysponować mieszkaniem na własność o powierzchni nie większej niż 50 m2. Metraż lokalu gospodarstwa domowego z trojgiem dzieci nie może przekroczyć 75 m2. Z kolei rodziny posiadające co najmniej czworo dzieci nie mogą posiadać powierzchni większej niż 90 m2. Rodziny wielodzietne, liczące co najmniej pięcioro dzieci, nie mają narzuconych ograniczeń co do metrażu.

Jakie warunki muszą spełnić osoby w związku nieformalnym posiadające dzieci?

Osoby, które nie sformalizowały swojego związku, a wspólnie tworzą gospodarstwo domowe i wychowują dzieci będą mogły wziąć kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego na takich samych zasadach jak te w sformalizowanym związku małżeńskim. Będę mogły posiadać już nieruchomość, jednak o określonym metrażu, zależnie od liczny potomstwa.

Jakie warunki muszą spełnić osoby w związku nieformalnym nie posiadające dzieci?

W przypadku osób będących w związku nieformalnym, nie wychowujących wspólnie dzieci, będzie można ubiegać się o przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Podstawowe założenia programu Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to element Polskiego Ładu. Jest on kierowany do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania.

REKLAMA

Co istotne program polega na objęciu gwarancją kwoty, która musiałaby zostać przez kredytobiorcę wpłacona jako wkład własny, a nie na jej pokryciu. To znaczy, że osoba, która skorzystała z programu będzie musiała zwrócić także sumę kredytu hipotecznego objętą gwarancją. Ponadto spłacając swoje zobowiązanie do banku, w pierwszej kolejności zostanie spłacona kwota objęta gwarancją.

Gwarancja BGK zastępująca wymóg wniesienia wkładu własnego może wynieść nie mniej niż 10 proc. oraz nie więcej niż 20 proc. wydatków, na które zaciągany jest kredyt, przy czym kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

Minimalny okres udzielenia takiego kredytu hipotecznego bez wkładu własnego wynosi 15 lat. Będzie dostępny tylko i wyłącznie w złotówkach i będą go udzielać banki, które zawrą w tym zakresie umowę z BGK.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony nie tylko na zakup mieszkania, ale także na pokrycie wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego oraz zakupu nieruchomości gruntowej w celu budowy na niej tego domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA