REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przepisać mieszkanie na dziecko?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak przepisać mieszkanie na dziecko?
Jak przepisać mieszkanie na dziecko?

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli rodzice chcą przekazać swojemu dziecku mieszkanie, które jest ich własnością mogą zrobić to za pomocą umowy darowizny mieszkania. Umowa wymaga jednak zachowania szczególnej formy. Możliwe jest również zwolnienie z podatku od darowizn.

Darowizna mieszkania na dziecko – jak to zrobić

Rodzice chcąc zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku mogą obdarować je mieszkaniem, które jest ich własnością, bądź mają do niego spółdzielcze własnościowe prawo. Może to być ich jedyne mieszkanie, bądź kolejne, które posiadają w swoim majątku. Nie ma tu żadnych ograniczeń.

REKLAMA

Aby dokonać zmiany właściciela należy umówić się do notariusza w celu sporządzenia odpowiedniej umowy. Niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego.

Podpisanie umowy darowizny – co będzie potrzebne

Sporządzenie aktu notarialnego wymaga dostarczenia niezbędnych dokumentów do kancelarii notarialnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa darowizny mieszkania wymaga przede wszystkim:

 • numeru lub odpisu z księgi wieczystej (jeśli mieszkanie posiada księgę wieczystą),
 • podstawy nabycia nieruchomości, np. umowa sprzedaży, akt dziedziczenia czy postanowienie Sądu o nabyciu spadku,
 • zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej o prawie do lokalu w przypadku darczyńców posiadających spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego,
 • zaświadczenie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, dotyczące podatku od spadków oraz darowizn. Jego treść może poświadczać zapłatę lub od niej zwalniać

Zaświadczenie dotyczące podatku od spadku i darowizn będzie potrzebne jeśli nabycie mieszkania nastąpiło w drodze spadku lub zasiedzenia, bądź w drodze darowizny, polecenia darczyńcy, nieodpłatnego zniesienia współwłasności i zachowku (jeżeli czynność została dokonana po dniu 01 stycznia 2007 roku)

Potrzebne będzie również przekazanie danych – swoich i obdarowanego, tj.:

 • ich imiona oraz nazwiska,
 • adresy zamieszkania,
 • imiona obojga rodziców,
 • numer, seria oraz data ważności dokumentów tożsamości,
 • numery PESEL,
 • stan cywilny bądź oficjalny dowód na istnienie intercyzy,
 • stopień pokrewieństwa/powinowactwa pomiędzy stronami umowy darowizny

Darczyńca zostanie również zapytany przez notariusza między innymi o wartość lokalu oraz datę jego wydania, a także o to, czy chce, by wobec niego została ustanowiona służebność. Jeśli zostanie ona zawarta w umowie, darczyńca, czyli rodzic przekazujący mieszkanie swojemu dziecku, będzie miała prawo do pozostania w nim do swojej śmierci.

W dniu sporządzenia umowy niezbędne jest posiadanie dokumentu tożsamości.

Darowizna mieszkania a podatek

Darowizna opodatkowana jest podatkiem od spadków i darowizn. Jednak zgodnie z polskim prawem obdarowani zostali podzieleni na trzy grupy podatkowe.

Małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo i przybrani rodzice mogą zostać całkowicie zwolnieni z podatku od darowizny, bez względu na jej wartość. Warunkiem jest przedłożenie informacji o darowiźnie do urzędu skarbowego w ciągu pół roku od podpisania aktu notarialnego.

Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, art. 4a ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 • zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2

Darowizna mieszkania a koszty notarialne

Koszty notarialne przy darowiźnie mieszkania uzależnione są od jego wartości. Maksymalna taksa notarialna wynosi:

 • do 3 000 zł – 100 zł;
 • powyżej 3 000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 zł;
 • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
 • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
 • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
 • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
 • powyżej 2 000 000 zł – 6 770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej - nie więcej niż 7 500 zł.

Maksymalne stawki taksy notarialnej określone są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Warto pamiętać, że są to górne limity kwot, dlatego też można negocjować z notariuszem jej obniżeniem o dowolną kwotą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA