REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera

Izabela Perczak
Postanowienia umowne określające pozycję prawną i finansową dewelopera.
Postanowienia umowne określające pozycję prawną i finansową dewelopera.

REKLAMA

REKLAMA

W umowie – zawartej pomiędzy deweloperem a nabywcą lokali mieszkalnych – powinny zostać zawarte postanowienia określające zarówno pozycję prawną, jak i finansową dewelopera. Postanowienia te mają istotne znaczenie, gdyż zapewniają one nabywcy gwarancję, że działalność jest prowadzona w sposób profesjonalny przez dewelopera oraz że deweloper posiada stosowne doświadczenie w realizowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.

Zabezpieczenie interesów nabywcy

Klauzule dotyczące pozycji zarówno prawnej, jak i finansowej dewelopera, które zostały zawarte w umowie między nabywcą lokali mieszkalnych a deweloperem, mają na celu zabezpieczyć interesy nabywcy. Postanowienia te mają za zadanie zapewnić nabywcy gwarancję, że deweloper posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie prowadzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego. Ponadto wszelkie oświadczenia dotyczące braku jakichkolwiek zaległości podatkowych z pewnością świadczą i potwierdzają dobrą kondycję finansową dewelopera.

REKLAMA

Postanowienie umowne dotyczące pozycji inwestora zarówno prawnej, jak i finansowej

Postanowienia poniżej wskazane –  dotyczące postanowień określające pozycję prawną i finansową dewelopera – odnoszą się w przeważającej mierze do umów zobowiązujących oraz do umów przedwstępnych. Należy wskazać, że w przypadku umów rozporządzających, umieszczenie w niej klauzuli określającej pozycję prawną i finansową dewelopera nie jest konieczne, gdyż umowa ta jest zawierana w wykonaniu umowy zobowiązującej, natomiast postanowienia umieszczone w obu umowach tworzą jedną całość.

Przykładowe klauzule określające pozycję prawna i finansową dewelopera

1.      Deweloper oświadcza, nie posiada żadnych zaległości z tytułu należności podatkowych.

2.      Deweloper oświadcza, wobec niego nie toczy się żadne postępowanie upadłościowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3.      Deweloper oświadcza, że prowadzona przez niego działalność nie znajduje się w stanie likwidacji.

4.      Deweloper oświadcza, że przedmiotem prowadzonej przez niego działalności jest budowa lokali mieszkalnych.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

5.      Deweloper oświadcza, prowadzone przez niego działalność gospodarcza polega na budowie lokali mieszkalnych oraz na sprzedaży wybudowanych i będących w trakcie budowy lokali mieszkalnych, na podstawie ujawnionego przedmiotu działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

6.      Deweloper oświadcza, nie posiada żadnych w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

REKLAMA

Reasumując powyższą problematykę, należy także wspomnieć o rachunku powierniczym. Zarówno deweloper, jak i nabywca mogą skorzystać z rachunku powierniczego, którego celem jest ochrona zarówno przed nierzetelnymi nabywcami, jak i deweloperami. Na podstawie rachunku powierniczego, nabywca zobowiązuje się do zgromadzenia określonej kwoty na rachunku.

Natomiast bank zobowiązuje się, że środki wpłacone na rachunku zostaną wypłacone deweloperowi po spełnieniu określonego świadczenia. Za pomocą rachunku powierniczego nabywca dokonuje rozliczeń z deweloperem. Z całą pewnością instytucja rachunku powierniczego zapewnia stronom umowy bezpieczeństwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA