Przedmiot działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego
REKLAMA
REKLAMA
Towarzystwo Budownictwa Społecznego
Tytułem wstępu należy wskazać, że Towarzystwa Budownictwa Społecznego mogą być tworzone w różnej formie jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz w formie spółdzielni osób prawnych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego prowadzi działalność na obszarze wskazanym w umowie lub statucie danego towarzystwa.
REKLAMA
Wszelkie dochody osiągane przez TBS nie mogą być przeznaczane do podziału między wspólników lub członków.
REKLAMA
Natomiast mogą zostać przeznaczone w całości na działalność statutową towarzystwa. W terminie 14 dni po upływie 4 lat od dnia pierwszego zatwierdzenia statutu lub umowy spółki Towarzystwo Budownictwa Społecznego zobowiązane jest poinformować w formie pisemnej ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej o fakcie rozpoczęcia wynajmu stanowiących jego własność lokali mieszkalnych.
W TBS powołuje się radę nadzorczą. Zarówno gmina, jak i gminy, na których obszarze działa Towarzystwo Budownictwa Społecznego, posiadają uprawnienie w zakresie wprowadzenia swoich przedstawicieli do składu rady nadzorczej towarzystwa, w liczbie określonej w statucie towarzystwa.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Przedmiotem działania TBS
Istotnym przedmiotem działania towarzystwa jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.
Ale nie tylko przedmiotem działania jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacji na zasadach najmu, gdyż TBS może także wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach towarzystwa, przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu, nabywać budynki mieszkalne, sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności, z tym że powierzchnia zarządzanych budynków niemieszkalnych nie może być większa niż powierzchnia zarządzanych budynków mieszkalnych, prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz.1070 ze zm.).
Zobacz serwis: Nieruchomości za granicą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.