Możliwość wykupienia mieszkań w TBS
REKLAMA
REKLAMA
Nabycie mieszkania na własność w TBS
Kwestie związane z funkcjonowaniem Towarzystw Budownictwa Społecznego zostały uregulowane w ustawie z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Przede wszystkim rozdział 4 ustawy powyżej wskazanej obejmuje podstawowe kwestie związane z utworzeniem, działaniem Towarzystw Budownictwa Społecznego.
REKLAMA
Możliwość nabycia mieszkania na własność z zasobu Towarzystw Budownictwa Społecznego przysługuje podmiotom, które wynajmują lokal oraz są stroną umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania (partycypacja). Partycypacja umożliwia najem lokalu mieszkalnego z zasobu Towarzystw Budownictwa Społecznego. Jednakże prawo to przysługuje najemcom po uprzednim zawarciu umowy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej.
Nadzieja na własnościowe mieszkanie
Dla licznych lokatorów korzystających z wynajmu mieszkań z zasobów Towarzystw Budownictwa Społecznego pojawiła się nadzieja na uzyskanie prawa własności do lokali. To z pewnością dobra zmiana dla wielu najemców, gdyż obecne czynsze z tytułu najmu są bardzo wysokie.
Zobacz także: Rynek nieruchomości
Osoby, które nie podpisały z Towarzystwem Budownictwa Społecznego umowy o wkład finansowy w budowę mieszkania (partycypacja), jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej – nie będą miały szans na wykup mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przez długi okres czasu wynajmowały lokal w TSB, jednakże kwotę partycypacji uiścił podmiot trzeci, np. gmina, a nie najemcy. W tym przypadku wkład finansowy w budowę mieszkania stawał się wyłącznie częścią majątku Towarzystw Budownictwa Społecznego. Oznacza to, że wielu najemców korzystających z najmu mieszkań w TBS będzie pozbawione możliwości wykupu mieszkań. Bez wątpienie przepisy te nie regulują w sposób korzystny interesów lokatorów tychże mieszkań.
Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej
Czy regulacje te naruszają konstytucję w kwestii prawa do własności, podlegającej równej dla wszystkich ochronie prawnej? Niestety, pojawiają się liczne wątpliwości, że prawa lokatorów mogły zostały naruszone w tym przypadku. Jednakże ta kwestia pozostaje już ocenie przez właściwe sądy.
Zobacz także: Podatki
Podstawa Prawna:
ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz.U. z 200 r. nr 98, poz. 1070 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.