REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Izabela Perczak
Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości powinien określać wnioskodawcę.
Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości powinien określać wnioskodawcę.

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości powinien określać wnioskodawcę, sąd do którego wniosek zostanie złożony, wartość przedmiotu sporu, żądania wraz z ich uzasadnieniem oraz załączniki potwierdzające twierdzenia wskazane we wniosku.

Zasiedzenie własności nieruchomości

Sąd w postępowaniu nieprocesowym stwierdza zasiedzenie. Jest to rodzaj roszczenia o przeniesienie własności. Postanowienie sądu będzie decydowało o nabyciu własności. Jeżeli sąd stwierdzi, że właściciel lub współwłaściciel gruntu nie zostanie ustalony – orzeknie on o nabyciu własności nieruchomości na rzecz spółdzielni mieszkaniowej w postanowieniu o zasiedzenie.

REKLAMA

Zobacz także: Księga wieczysta i hipoteka

Informacje zawarte we wniosku o zasiedzenie własności nieruchomości

Poniżej zostaną przedstawione niezbędne informacje, które powinny zostać zawarte we wniosku o zasiedzenie własności nieruchomości.  Aby wniosek został poprawnie sporządzony należy w nim zawrzeć:

1. Datę sporządzenia wniosku o zasiedzenie własności nieruchomości.

2. Określić Sąd, do którego zostanie wniesiony wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości (właściwy jest Sąd Rejonowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Określić Wnioskodawcę (np. Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa).

4. Określić wartość przedmiotu sporu.

5. Wskazać żądania (wnoszę o: stwierdzenie, że Wnioskodawca nabywa przez zasiedzenie, zgodnie z art. 35 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), z 15 kwietnia  2010 r. własność nieruchomości zabudowanej, położonej przy ul. Kondratowicza 61 w Warszawie, Dzielnica Warszawa-Targówek, stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 88 w obrębie 9-09-98, o powierzchni 150 mkw.

Zobacz także: Umowa najmu a podatek od nieruchomości

6. Uzasadnić powyżej wskazane żądania (Wnioskodawca wniósł w latach 1880-2000 na działce objętej niniejszym wnioskiem budynek mieszkalny, w który znajdują się 6 lokali mieszkalnych. Podstawą realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego była decyzja lokalizacyjna z dnia 14 maja 1880 roku).

Zobacz także: Wynajem pokoi a opodatkowanie w formie karty podatkowej

7. Podpis Radcy Prawnego.

8. Załączniki: dowód uiszczenia opłaty sądowej, odpis z KRS-u Wnioskodawcy, wyrys z mapy ewidencyjnej, wypis z rejestru gruntów, protokół odbioru budynku, zaświadczenie z Sądu wieczysto-księgowego.

Zobacz także: Deweloper

Podstawa Prawna:

- art. 35 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

REKLAMA

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

REKLAMA

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

REKLAMA