REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasilanie terenu budowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Przyłącze energii elektrycznej – dokonać zgłoszenia czy też nie?

REKLAMA

Generalnie wykonanie przyłącza elektroenergetycznego nie jest objęte uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezależnie czy będzie ono dotyczyło działek zabudowanych czy też niezabudowanych. Po nowelizacji w 2005 r. przepisy prawa budowlanego zakładają ułatwienia w postaci możliwości skorzystania przez inwestora z jednej z dwóch różnych dróg.

REKLAMA

Pierwsza obejmuje obowiązek dokonania przez inwestora zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej według procedury ustalonej przez przepisy prawa budowlanego. Zaś druga zwalnia inwestora od dokonania zgłoszenia w ramach realizacji przyłącza. Jednakże będzie on zobowiązany do sporządzenia odpowiedniego planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Należy zaznaczyć, iż powyższe uprawnienia stanowią odrębne alternatywny, z których nie można korzystać równolegle.

Przyłącze energii elektrycznej – wniosek

REKLAMA

Z racji, iż przyszłe prace budowlane, a w szczególności eksploatowane podczas nich urządzenia i maszyny, wymagają dostępu do energii elektrycznej, inwestor powinien dokonać przyłącza energii elektrycznej. W tym celu należy wystąpić do właściwego miejscowo przedsiębiorstwa energetycznego o określenie warunków przyłącza energii elektrycznej. Istotne jest, aby we wspomnianym wniosku zawrzeć dane m.in. dotyczące charakteru i przeznaczenia przyszłego obiektu (będzie to dom jednorodzinny), mocy przyłączeniowej (z projektu obiektu budowlanego) i miejsca, celu poboru energii (np.: zasilenie terenu budowy), a także przewidywane roczne zużycie energii i czas rozpoczęcia jej poboru. Do wniosku należy również dołączyć szkic sytuacyjny określający lokalizacje budowy danego obiektu oraz istniejące w pobliżu linie zasilające, a także dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Warto również zaznaczyć, iż energia, którą będziemy potrzebowali na zasilenie terenu budowy będzie tymczasowym przyłączem tzw. energią budowlaną, która mierzona jest na podstawie innej grupy taryfowej niż w przypadku przyłącza docelowego.

Po rozpoznaniu naszego wniosku przedsiębiorstwo energetyczne (w ciągu 14 dni) wyda warunki przyłączenia do sieci, w której określi miejsce przyłączenia, zainstalowania licznika i dostarczenia energii, moc przyłączeniową oraz grupę taryfową. Ważność wyznaczonych warunków przyłącza wynosi 2 lata od ich wystawienia. Do powyższych wymagań przedsiębiorstwa zazwyczaj dołączany jest projekt umowy o przyłączenie do sieci, który dokładnie będzie określał przydzieloną moc i grupę taryfową. Po spełnieniu warunków określonych przez zakład inwestor może przystąpić do podpisania umowy o przyłączenie do sieci.

Warto zaznaczyć, iż całość inwestycji w postaci wybudowania przyłącza elektroenergetycznego pokrywana jest przez inwestora. Zaś po zakończeniu budowy inwestor powinien wystąpić o przekształcenie przyłącza tymczasowego w docelowym, o napięciu odpowiadającym zapotrzebowaniu wybudowanego obiektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót budowlanych w związku z eksploatacją energii elektrycznej

Uzbrojenie terenu budowy w energie elektryczną poprzez wykonanie przyłącza energii a następnie jej eksploatacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co do zasady rozdzielnice służące do podziału i zabezpieczeniu ciągłości dostawy energii powinny być rozmieszczone, utrzymane i użytkowane na terenie budowy, aby nie stwarzały zagrożenia pożarowego lub wybuchowego, a także miały na celu ochronę pracowników i ludzi znajdujących się w pobliżu budowy przed porażeniem prądem elektrycznym. Same rozdzielnice powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych i odpowiednio oznakowane. Zaś wszelkie naprawy, podłączenia, sprawdzenia czy konserwacje instalacji bądź urządzeń elektrycznych powinny być dokonywane przez osoby uprawnione.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA