REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasilanie terenu budowy

Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kutrzebka Paulina
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Przyłącze energii elektrycznej – dokonać zgłoszenia czy też nie?

REKLAMA

Generalnie wykonanie przyłącza elektroenergetycznego nie jest objęte uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezależnie czy będzie ono dotyczyło działek zabudowanych czy też niezabudowanych. Po nowelizacji w 2005 r. przepisy prawa budowlanego zakładają ułatwienia w postaci możliwości skorzystania przez inwestora z jednej z dwóch różnych dróg.

REKLAMA

Pierwsza obejmuje obowiązek dokonania przez inwestora zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej według procedury ustalonej przez przepisy prawa budowlanego. Zaś druga zwalnia inwestora od dokonania zgłoszenia w ramach realizacji przyłącza. Jednakże będzie on zobowiązany do sporządzenia odpowiedniego planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Należy zaznaczyć, iż powyższe uprawnienia stanowią odrębne alternatywny, z których nie można korzystać równolegle.

Przyłącze energii elektrycznej – wniosek

REKLAMA

Z racji, iż przyszłe prace budowlane, a w szczególności eksploatowane podczas nich urządzenia i maszyny, wymagają dostępu do energii elektrycznej, inwestor powinien dokonać przyłącza energii elektrycznej. W tym celu należy wystąpić do właściwego miejscowo przedsiębiorstwa energetycznego o określenie warunków przyłącza energii elektrycznej. Istotne jest, aby we wspomnianym wniosku zawrzeć dane m.in. dotyczące charakteru i przeznaczenia przyszłego obiektu (będzie to dom jednorodzinny), mocy przyłączeniowej (z projektu obiektu budowlanego) i miejsca, celu poboru energii (np.: zasilenie terenu budowy), a także przewidywane roczne zużycie energii i czas rozpoczęcia jej poboru. Do wniosku należy również dołączyć szkic sytuacyjny określający lokalizacje budowy danego obiektu oraz istniejące w pobliżu linie zasilające, a także dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Warto również zaznaczyć, iż energia, którą będziemy potrzebowali na zasilenie terenu budowy będzie tymczasowym przyłączem tzw. energią budowlaną, która mierzona jest na podstawie innej grupy taryfowej niż w przypadku przyłącza docelowego.

Po rozpoznaniu naszego wniosku przedsiębiorstwo energetyczne (w ciągu 14 dni) wyda warunki przyłączenia do sieci, w której określi miejsce przyłączenia, zainstalowania licznika i dostarczenia energii, moc przyłączeniową oraz grupę taryfową. Ważność wyznaczonych warunków przyłącza wynosi 2 lata od ich wystawienia. Do powyższych wymagań przedsiębiorstwa zazwyczaj dołączany jest projekt umowy o przyłączenie do sieci, który dokładnie będzie określał przydzieloną moc i grupę taryfową. Po spełnieniu warunków określonych przez zakład inwestor może przystąpić do podpisania umowy o przyłączenie do sieci.

Warto zaznaczyć, iż całość inwestycji w postaci wybudowania przyłącza elektroenergetycznego pokrywana jest przez inwestora. Zaś po zakończeniu budowy inwestor powinien wystąpić o przekształcenie przyłącza tymczasowego w docelowym, o napięciu odpowiadającym zapotrzebowaniu wybudowanego obiektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót budowlanych w związku z eksploatacją energii elektrycznej

Uzbrojenie terenu budowy w energie elektryczną poprzez wykonanie przyłącza energii a następnie jej eksploatacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co do zasady rozdzielnice służące do podziału i zabezpieczeniu ciągłości dostawy energii powinny być rozmieszczone, utrzymane i użytkowane na terenie budowy, aby nie stwarzały zagrożenia pożarowego lub wybuchowego, a także miały na celu ochronę pracowników i ludzi znajdujących się w pobliżu budowy przed porażeniem prądem elektrycznym. Same rozdzielnice powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych i odpowiednio oznakowane. Zaś wszelkie naprawy, podłączenia, sprawdzenia czy konserwacje instalacji bądź urządzeń elektrycznych powinny być dokonywane przez osoby uprawnione.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA