REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasilanie terenu budowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Kutrzebka Paulina
Zuzanna Łaganowska
Prawnik Zuzanna Łaganowska
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia
Zasilanie placu budowy. Fot. / Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasilenie terenu budowy w energię elektryczną jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii w ramach przygotowania przyszłej realizacji docelowych prac budowlanych. W celu uzbrojenia technicznego działki budowlanej w energię elektryczną inwestor powinien wykonać przyłącze energii elektrycznej.

Przyłącze energii elektrycznej – dokonać zgłoszenia czy też nie?

REKLAMA

Generalnie wykonanie przyłącza elektroenergetycznego nie jest objęte uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezależnie czy będzie ono dotyczyło działek zabudowanych czy też niezabudowanych. Po nowelizacji w 2005 r. przepisy prawa budowlanego zakładają ułatwienia w postaci możliwości skorzystania przez inwestora z jednej z dwóch różnych dróg.

REKLAMA

Pierwsza obejmuje obowiązek dokonania przez inwestora zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej według procedury ustalonej przez przepisy prawa budowlanego. Zaś druga zwalnia inwestora od dokonania zgłoszenia w ramach realizacji przyłącza. Jednakże będzie on zobowiązany do sporządzenia odpowiedniego planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Należy zaznaczyć, iż powyższe uprawnienia stanowią odrębne alternatywny, z których nie można korzystać równolegle.

Przyłącze energii elektrycznej – wniosek

REKLAMA

Z racji, iż przyszłe prace budowlane, a w szczególności eksploatowane podczas nich urządzenia i maszyny, wymagają dostępu do energii elektrycznej, inwestor powinien dokonać przyłącza energii elektrycznej. W tym celu należy wystąpić do właściwego miejscowo przedsiębiorstwa energetycznego o określenie warunków przyłącza energii elektrycznej. Istotne jest, aby we wspomnianym wniosku zawrzeć dane m.in. dotyczące charakteru i przeznaczenia przyszłego obiektu (będzie to dom jednorodzinny), mocy przyłączeniowej (z projektu obiektu budowlanego) i miejsca, celu poboru energii (np.: zasilenie terenu budowy), a także przewidywane roczne zużycie energii i czas rozpoczęcia jej poboru. Do wniosku należy również dołączyć szkic sytuacyjny określający lokalizacje budowy danego obiektu oraz istniejące w pobliżu linie zasilające, a także dokument potwierdzający prawo do dysponowania daną nieruchomością. Warto również zaznaczyć, iż energia, którą będziemy potrzebowali na zasilenie terenu budowy będzie tymczasowym przyłączem tzw. energią budowlaną, która mierzona jest na podstawie innej grupy taryfowej niż w przypadku przyłącza docelowego.

Po rozpoznaniu naszego wniosku przedsiębiorstwo energetyczne (w ciągu 14 dni) wyda warunki przyłączenia do sieci, w której określi miejsce przyłączenia, zainstalowania licznika i dostarczenia energii, moc przyłączeniową oraz grupę taryfową. Ważność wyznaczonych warunków przyłącza wynosi 2 lata od ich wystawienia. Do powyższych wymagań przedsiębiorstwa zazwyczaj dołączany jest projekt umowy o przyłączenie do sieci, który dokładnie będzie określał przydzieloną moc i grupę taryfową. Po spełnieniu warunków określonych przez zakład inwestor może przystąpić do podpisania umowy o przyłączenie do sieci.

Warto zaznaczyć, iż całość inwestycji w postaci wybudowania przyłącza elektroenergetycznego pokrywana jest przez inwestora. Zaś po zakończeniu budowy inwestor powinien wystąpić o przekształcenie przyłącza tymczasowego w docelowym, o napięciu odpowiadającym zapotrzebowaniu wybudowanego obiektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót budowlanych w związku z eksploatacją energii elektrycznej

Uzbrojenie terenu budowy w energie elektryczną poprzez wykonanie przyłącza energii a następnie jej eksploatacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co do zasady rozdzielnice służące do podziału i zabezpieczeniu ciągłości dostawy energii powinny być rozmieszczone, utrzymane i użytkowane na terenie budowy, aby nie stwarzały zagrożenia pożarowego lub wybuchowego, a także miały na celu ochronę pracowników i ludzi znajdujących się w pobliżu budowy przed porażeniem prądem elektrycznym. Same rozdzielnice powinny być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych i odpowiednio oznakowane. Zaś wszelkie naprawy, podłączenia, sprawdzenia czy konserwacje instalacji bądź urządzeń elektrycznych powinny być dokonywane przez osoby uprawnione.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA