REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawa i obowiązki spoczywające na członkach wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Właściciel lokalu powinien korzystać i użytkować z wspólną nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem.
Właściciel lokalu powinien korzystać i użytkować z wspólną nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele wyodrębnionych lokali położonych w nieruchomości. Każdy właściciel lokalu ma prawo do wspólnego użytkowania i korzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem oraz w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli. Wszelkie pożytki lub przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem.

Funkcjonowanie członków we wspólnocie mieszkaniowej

REKLAMA

Wszyscy właściciele wyodrębnionych lokali mieszkalnych oraz każdy właściciel wyodrębnionego lokalu – mogą występować jako wspólnota mieszkaniowa. Nadto mogą być oni stroną w stosunkach do wspólnoty mieszkaniowej.

Na właścicielach lokali wspólnoty mieszkaniowej spoczywają liczne obowiązki, ale także przysługują im prawa. Przede wszystkim właściciel lokalu powinien korzystać i użytkować z wspólną nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem. A ponadto:

- właściciel lokalu posiada zarówno obowiązek, jak i prawo współdziałania w zarządzaniu nieruchomością wspólną,

- właściciel lokalu ma prawo kontroli działalności zarządu wspólnoty mieszkaniowej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- właściciel lokalu ma prawo i obowiązek korzystania z nieruchomości wspólnej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz zgodny z jej przeznaczeniem,

- właściciel lokalu ma obowiązek ponosić wydatki z tytułu utrzymania swego lokalu w należytym stanie,

- właściciel lokalu zobowiązany jest przestrzegać domowy porządek,

Zobacz serwis: Prawo budowlane

- właściciel lokalu ma prawo żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd wówczas, gdy zarząd nie został należycie lub wcale powołany oraz gdy zarząd narusza zasady prawidłowej gospodarki wspólnoty mieszkaniowej,

- właściciel lokalu zobowiązany jest ponosić kosztów z tytułu zarządu nieruchomością wspólną, np. koszty z tytułu remontów budynku, opłaty za media, podatki. opłaty za ubezpieczenie,

- właściciel lokalu ma prawo zaskarżyć do sądu uchwałę wspólnoty mieszkaniowej w momencie, gdy uchwała jest niezgodna z przepisami prawa lub umową właścicieli lokalu;

Zobacz także serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Wszelkie pożytki oraz inne uzyskiwane przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem. Jednakże jeżeli wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości zostaną przekroczone – to koszty są rozkładane w stosunku do udziałów właścicieli. W zawiązku z tym właściciele lokali ponoszą wszystkie wydatki oraz ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA