Jak nabyć nieruchomość w Niemczech?
REKLAMA
REKLAMA
Kontrola w obrocie nieruchomościami rolnymi
REKLAMA
Kluczowym zadaniem ustawy o obrocie gruntami rolnymi w Niemczech jest kontrola rynku ziemi, która ma celu polepszenie oraz zachowanie całej struktury zasobów ziemi rolnej zarówno na szczeblu federalnym, związkowym, jak i lokalowym.
Regulacje prawne zapewniają wolny obrót dla obywateli własnego państwa. Jednakże wobec obcokrajowców nie ma istotnych ograniczeń w tej kwestii. Istotnym założeniem jest to, że grunty rolne muszą być udostępnione rolnikom tzn. grunty rolne powinny stanowić ich miejsce pracy.
Zobacz również: Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by nabyć nieruchomość?
Obrót nieruchomościami w Niemczech
W Niemczech obrót nieruchomościami w zakresie prowadzenia ksiąg wieczystych jest bardzo rygorystyczny w celu zapewnienia bezpieczeństwa na rynku nieruchomości oraz ochrony nabytych praw. Wpis do księgi wieczystej ma charakter konstytutywny, co oznacza, iż służy on realizacji zasady prawdziwości oraz powszechności ksiąg wieczystych a także zasady rękojmi wiary ksiąg wieczystych.
Należy wskazać, iż w Niemczech – podobnie jak w Polsce – funkcjonuje informatyzacja ksiąg wieczystych.
Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka
Reasumując, warto pamiętać o tym, że w Niemczech nie istnieje koncepcja dwuwarstwowości czynności prawnej umowy o charakterze zobowiązująco- rozporządzającym – tak jak w Polsce. Co oznacza, iż w niemieckim systemie prawnym do przeniesienia własności nieruchomości strony umowy muszą sporządzić dwie umowy, czyli umowę o skutkach obligacyjnych – zobowiązującą oraz umowę o skutkach rzeczowych – przenoszącą własność. Należy także zaznaczyć, iż sam fakt nabycia nieruchomości następuję dopiero w momencie dokonania wpisu w księdze wieczystej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.