Jakie są warunki nabycia nieruchomości w Szwecji?
REKLAMA
REKLAMA
Czy istnieją trudności w uzyskaniu zezwolenia na nabywanie nieruchomości?
REKLAMA
W Szwecji władze państwowe nie utrudniają cudzoziemcom w wydawaniu zezwolenia na nabywanie nieruchomości – chociaż istnieją uregulowania prawne na mocy których wniosek o uzyskanie zezwolenia można odrzucić.
Przyczyną odrzucenia niniejszego wniosku może być istnienie sprzeczności z ważnym interesem zarówno publicznym, jak i społecznym. Innymi powodami odrzucenia wniosku mogą być także różne praktyki stosowane w celu zapobieżenia wszelkiej spekulacji na rynku nieruchomości.
Zobacz również: Jak wygląda nabycie nieruchomości w Austrii?
Warto pamiętać o tym, że wniosek o uzyskanie zezwolenia musi zostać złożony w terminie trzech miesięcy od momentu dokonania zakupu nieruchomości, pod rygorem unieważnienia kupna przedmiotowej nieruchomości z mocy prawa.
Na czym polega kontrola w obrocie nieruchomościami w Szwecji?
W Szwecji istnieje kontrola dotycząca obrotu nieruchomości rekreacyjnych, gruntów zabudowanych o statucie dzierżawy czasowej oraz wieczystej, gospodarstw rolnych. Cały proces kontroli polega przede wszystkim na wydawaniu zezwoleń na nabywanie powyżej opisanych nieruchomości przez uprawniony do tego organ. Kontrola ta jest stosowana, jeżeli zakup w/w nieruchomości przez obcokrajowca w żaden sposób nie narusza interesu społecznego a także nie dotyczy ziemi położonej na obszarze o dużym zapotrzebowaniu na nieruchomości.
Zobacz również serwis: Dom i działka
Kto może być zwolniony od uzyskania zezwolenia?
W Szwecji istnieją uregulowania prawne, na mocy których niektóre podmioty są zwolnione od uzyskania zezwolenia. A do nich należą:
- osoby prawne – jednakże z uwzględnieniem zasadniczego wyjątku – co oznacza, iż 40% kapitału oraz 20% głosów nie będą należeć do cudzoziemca,
- cudzoziemiec zamieszkujący w Szwecji przez ostatnie 5 lat albo pozostający w związku małżeńskim z obywatelem tego kraju lub osobą, od której nie wymaga się niniejszego zezwolenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.