Co należy rozumieć przez spółdzielcze prawa do lokalu?
REKLAMA
REKLAMA
Jakim prawem jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego?
REKLAMA
Spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego może być tworzone tylko i wyłącznie w stosunku do lokali mieszkalnych mieszczących się w budynkach stanowiących własność albo współwłasność spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto jest ono prawem umożliwiającym władanie rzeczą cudzą – w tym przypadku władanie lokalem, który jest własnością innej osoby.
Należy z pewnością pamiętać o tym, że spółdzielcze prawo lokatorskie powstaje na mocy zawarte umowy w formie pisemnej pomiędzy spółdzielcą a spółdzielnią mieszkaniową. W tymże wypadku spółdzielca musi uiścić kwotę – zwaną wkład mieszkaniowy, czyli koszty budowy kontrolnego lokalu.
Zobacz również: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej
Charakterystyka spółdzielczej własności do lokalu mieszalnego
REKLAMA
Spółdzielcza własność lokalu mieszkalnego jest prawem, na mocy którego właścicielowi przysługują wszystkie uprawnienia wskazane w art. 140 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 140 kodeksu cywilnego – w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
Z treści powyższego artykułu wynika, że spółdzielca jest także zobowiązany uczestniczyć w wydatkach w związku z utrzymaniem lokalu, nieruchomości wspólnych a także musi dokonywać różnego rodzaju opłat związanych z działalnością oświatową, kulturalną, czy też społeczną prowadzoną przez spółdzielnie.
Czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem, na mocy którego można władać lokalem, którego właścicielem jest inna osoba – co oznacza, iż jest to ograniczone prawo rzeczowe. Jednakże prawo to może być tworzone tylko i wyłącznie w stosunku do lokali mieszkalnych mieszczących się w budynkach stanowiących współwłasność albo własność spółdzielni mieszkaniowej.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Podstawa prawna:
- art. 140 kodeksu cywilnego
- ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.