Dziedziczenie lokalu
REKLAMA
REKLAMA
Prawo odrębnej własności lokalu podlega dziedziczeniu na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Zależnie od tego czy zmarły zostawił testament, czy nie, będziemy mieli do czynienia z dziedziczeniem testamentowym – generalnie zgodnym z wolą zmarłego albo z dziedziczeniem ustawowym na podstawie Kodeksu cywilnego.
REKLAMA
Jakie formalności nas czekają
REKLAMA
Niezależnie od rodzaju dziedziczenia, najpierw trzeba będzie przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie uzyskując postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz sporządzić sądowy bądź notarialny dział spadku. Od niedawna, w przypadku zgodności pomiędzy spadkobiercami, możemy też wszystkie te czynności wykonać o wiele szybciej u notariusza, w drodze tzw. poświadczenia dziedziczenia. Spadkobranie trzeba także zgłosić do urzędu skarbowego.
Po załatwieniu powyższych formalności warto od razu zgłosić zmiany do sądu wieczystoksięgowego. Ułatwi to nam sprzedaż czy obciążenie mieszkania hipoteką i oszczędzi dodatkowych komplikacji naszym spadkobiercom.
Zobacz również: Zasady dziedziczenia
Warto załatwić formalności od razu
Nie warto zbyt długo czekać z uporządkowaniem sytuacji prawnej mieszkania. Naturalne jest, że często ze spadkobraniem związane są trudne chwile związane z odejściem kogoś nam bliskiego ale odkładanie całej procedury może nam w przyszłości przysporzyć dodatkowych komplikacji.
Warto też o tym pamiętać aby nie okazało się że trzeba pilnie wykonać te czynności, gdy postanowimy sprzedać mieszkanie.
REKLAMA
Nie będzie bowiem możliwa sprzedaż mieszkania bez przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i dopełnienie formalności w urzędzie skarbowym. Dział spadku nie będzie konieczny, jeżeli do aktu notarialnego stawią się wszyscy spadkobiercy wymienieni w postanowieniu o nabyciu spadku i przedstawią zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku w urzędzie skarbowym.
W braku przeprowadzenia postępowania spadkowego, spadkobiercom ciężko jest wykazać się tytułem prawnym do lokalu nawet przy najprostszych czynnościach takich jak założenie dostępu do Internetu. Kłopoty wystąpią także gdy będziemy chcieli uczestniczyć w decyzjach wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli chcielibyśmy wystąpić o kredyt na remont mieszkania i wziąć kredyt pod hipotekę mieszkania, bank odprawi nas z kwitkiem.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.