REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
klej entomologiczny na mszyce mrówki kiedy drzewa i krzewy zwalczanie
Klej entomologiczny na mszyce mrówki kiedy drzewa i krzewy zwalczanie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

Klej na mszyce i mrówki

Jest kwiecień i na krzewach owocowych już widoczne są mszyce i mrówki. Czy mrówki zjadają mszyce? Nie. Okazuje się, że jedne drugim pomagają. Mszyce wytwarzają spadź, która stanowi pokarm mrówek, a te chronią je, przechowują ich jaja i roznoszą mszyce po ogrodzie na róże rośliny. Chcąc pozbyć się mszycy z ogrodu, należy więc zadziałać także na mrówki. Oczywiście, celem jest niedopuszczenie mszyc do uszkodzenia roślin owocujących oraz ozdobnych. Ostatnio coraz większą popularność w temacie zwalczania mszyc i mrówek na krzewach i drzewach zdobywa klej entomologiczny. Jak działa i kiedy go stosować?

REKLAMA

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki

REKLAMA

Mszyce i mrówki zaczynają rozprzestrzeniać się na roślinach, które najwcześniej zaczynają okres wegetacji. Do takich roślin zaliczamy porzeczki czy agrest. W kwietniu można już zauważyć pierwsze listki i oznaki obecności mszycy. Często liście porzeczki wykręcają się i stają się rdzawe, wybrzuszone. To znak obecności niechcianej mszycy. W takim momencie należy szybko zareagować, ponieważ mszyca nie tylko zmniejsza plony, ale także staje się przyczyną innych chorób.

Istnieje wiele sposobów na zwalczanie mszycy – poczynając od środków chemicznych, poprzez opryski z pokrzyw, kończąc na taśmach klejących i żółtych wstążkach wabiących biedronki. Wartym zainteresowania jest przedstawiany przez znanych ogrodniczych ekspertów klej na mszyce i mrówki. Właściwa nazwa kleju to klej entomologiczny. Sprzedawany jest w puszkach. Można kupić go już od kilkunastu złotych wzwyż. Jest bardzo wydajny i wiadomo już, że skuteczny. Do użycia kleju potrzebujemy rękawiczek i pędzla.

Kiedy stosować klej na mrówki i mszyce?

Podstawowe pytanie – kiedy stosować klej entomologiczny? Przede wszystkim zwracamy uwagę na pogodę. Nie może być temperatury minusowej. Należy unikać opadów – deszczu i śniegu. Dobrze jest możliwie jak najwcześniej posmarować drzewa i krzewy klejem tak, aby szkodniki nie zdążyły zakłócić wzrostu rośliny. Zdaniem ekspertów najlepszym momentem na zastosowanie kleju jest kwiecień, a jego działanie powinno wystarczyć na 3 miesiące.

Jak stosować klej na mrówki i mszyce?

Klej entomologiczny ma podobne działanie jak taśma klejąca montowana wokół pnia drzewa lub krzewu. W przypadku zastosowania kleju nie widać ingerencji człowieka w naturę, ponieważ jest bezbarwny. Używamy pędzla do posmarowania obwodu pnia. Wystarczy pasek szerokości mniej więcej 10-15 cm. Najczęściej robi się to na dole pnia, tuż nad gruntem, aby nie narazić ptaków na przyklejenie. Co ważne, jeśli drzewo przywiązane jest do palika, on także musi zostać posmarowany klejem. Zabezpieczenie pnia, może spowodować zmianę wędrówki mrówek – tym razem po paliku. Należy odciąć im awaryjną drogę do drzewa lub krzewu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Jeśli pobrudzimy ręce klejem, do umycia można użyć oleju spożywczego.

Jakie drzewa i krzewy są narażone na mszyce?

Największe szkody mszyce mogą wyrządzić krzewom i drzewom owocowym (np. porzeczka, agrest, jabłoń, wiśnia, śliwa). Tutaj oprócz zaburzenia wzrostu roślin, chorób dochodzi także do zredukowania plonów, a nawet braku owocowania. Nie oznacza to jednak, że mszyce są bardziej łaskawe dla roślin ozdobnych. Niestety uwielbiają także klony, róże, kaliny.

Ważne

Przy stosowaniu oprysków na mszyce (takich jak Siltac EC czy Emulpar 940 EC) należy dokładnie pokryć preparatem wszystkie liście, szczególnie od spodu, gdzie żerują mszyce. Wykonuje się do najlepiej wieczorem po zakończeniu dziennej aktywności pszczół.

Klej na mszyce, mrówki, muchy - lep

shutterstock

Ciekawostka: z kleju entomologicznego można wykonać lepy na inne owady. Wystarczy pomalować nim dowolną powierzchnię, którą chcemy wykorzystać w celu zwalczania szkodników. Najlepiej stosować go jednak na otwartej przestrzeni, aby nie narażać się na jego wdychanie. Może być używany np. przez rolników, którzy mają problemy z ogromną ilością much w gospodarstwach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA