REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
klej entomologiczny na mszyce mrówki kiedy drzewa i krzewy zwalczanie
Klej entomologiczny na mszyce mrówki kiedy drzewa i krzewy zwalczanie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

Klej na mszyce i mrówki

Jest kwiecień i na krzewach owocowych już widoczne są mszyce i mrówki. Czy mrówki zjadają mszyce? Nie. Okazuje się, że jedne drugim pomagają. Mszyce wytwarzają spadź, która stanowi pokarm mrówek, a te chronią je, przechowują ich jaja i roznoszą mszyce po ogrodzie na róże rośliny. Chcąc pozbyć się mszycy z ogrodu, należy więc zadziałać także na mrówki. Oczywiście, celem jest niedopuszczenie mszyc do uszkodzenia roślin owocujących oraz ozdobnych. Ostatnio coraz większą popularność w temacie zwalczania mszyc i mrówek na krzewach i drzewach zdobywa klej entomologiczny. Jak działa i kiedy go stosować?

REKLAMA

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki

REKLAMA

Mszyce i mrówki zaczynają rozprzestrzeniać się na roślinach, które najwcześniej zaczynają okres wegetacji. Do takich roślin zaliczamy porzeczki czy agrest. W kwietniu można już zauważyć pierwsze listki i oznaki obecności mszycy. Często liście porzeczki wykręcają się i stają się rdzawe, wybrzuszone. To znak obecności niechcianej mszycy. W takim momencie należy szybko zareagować, ponieważ mszyca nie tylko zmniejsza plony, ale także staje się przyczyną innych chorób.

Istnieje wiele sposobów na zwalczanie mszycy – poczynając od środków chemicznych, poprzez opryski z pokrzyw, kończąc na taśmach klejących i żółtych wstążkach wabiących biedronki. Wartym zainteresowania jest przedstawiany przez znanych ogrodniczych ekspertów klej na mszyce i mrówki. Właściwa nazwa kleju to klej entomologiczny. Sprzedawany jest w puszkach. Można kupić go już od kilkunastu złotych wzwyż. Jest bardzo wydajny i wiadomo już, że skuteczny. Do użycia kleju potrzebujemy rękawiczek i pędzla.

Kiedy stosować klej na mrówki i mszyce?

Podstawowe pytanie – kiedy stosować klej entomologiczny? Przede wszystkim zwracamy uwagę na pogodę. Nie może być temperatury minusowej. Należy unikać opadów – deszczu i śniegu. Dobrze jest możliwie jak najwcześniej posmarować drzewa i krzewy klejem tak, aby szkodniki nie zdążyły zakłócić wzrostu rośliny. Zdaniem ekspertów najlepszym momentem na zastosowanie kleju jest kwiecień, a jego działanie powinno wystarczyć na 3 miesiące.

Jak stosować klej na mrówki i mszyce?

Klej entomologiczny ma podobne działanie jak taśma klejąca montowana wokół pnia drzewa lub krzewu. W przypadku zastosowania kleju nie widać ingerencji człowieka w naturę, ponieważ jest bezbarwny. Używamy pędzla do posmarowania obwodu pnia. Wystarczy pasek szerokości mniej więcej 10-15 cm. Najczęściej robi się to na dole pnia, tuż nad gruntem, aby nie narazić ptaków na przyklejenie. Co ważne, jeśli drzewo przywiązane jest do palika, on także musi zostać posmarowany klejem. Zabezpieczenie pnia, może spowodować zmianę wędrówki mrówek – tym razem po paliku. Należy odciąć im awaryjną drogę do drzewa lub krzewu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Jeśli pobrudzimy ręce klejem, do umycia można użyć oleju spożywczego.

Jakie drzewa i krzewy są narażone na mszyce?

Największe szkody mszyce mogą wyrządzić krzewom i drzewom owocowym (np. porzeczka, agrest, jabłoń, wiśnia, śliwa). Tutaj oprócz zaburzenia wzrostu roślin, chorób dochodzi także do zredukowania plonów, a nawet braku owocowania. Nie oznacza to jednak, że mszyce są bardziej łaskawe dla roślin ozdobnych. Niestety uwielbiają także klony, róże, kaliny.

Ważne

Przy stosowaniu oprysków na mszyce (takich jak Siltac EC czy Emulpar 940 EC) należy dokładnie pokryć preparatem wszystkie liście, szczególnie od spodu, gdzie żerują mszyce. Wykonuje się do najlepiej wieczorem po zakończeniu dziennej aktywności pszczół.

Klej na mszyce, mrówki, muchy - lep

shutterstock

Ciekawostka: z kleju entomologicznego można wykonać lepy na inne owady. Wystarczy pomalować nim dowolną powierzchnię, którą chcemy wykorzystać w celu zwalczania szkodników. Najlepiej stosować go jednak na otwartej przestrzeni, aby nie narażać się na jego wdychanie. Może być używany np. przez rolników, którzy mają problemy z ogromną ilością much w gospodarstwach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!
Komunikat GUS ws. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał 26 maja 2025 r. komunikat w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym GUS.

REKLAMA

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

REKLAMA