Doniczki z ziołami
REKLAMA
REKLAMA
Do wykonania dekoracyjnych doniczek z kwitnącymi ziołami i kwiatami można wykorzystać niemal każde ładnie wyglądające naczynie, jakie nam wpadnie w ręce (doniczka, kubek, puszka, filiżanka, słoik, stary czajnik itp.). Dobrym pomysłem jest wybrać się na bazar lub do sklepu z rupieciami, gdzie bardzo często można wyszperać oryginalne doniczki i naczynia, które świetnie nadadzą się na dekorację.
REKLAMA
Jakie rośliny wybrać
REKLAMA
Doniczki powinny być takie same, jeżeli zależy nam na harmonijnej kompozycji całości; choć zioła w każdej z nich mogą być już zupełnie różne. Ciekawie prezentują się kompozycje z wszelkiego rodzaju ostów (pamiętajmy, aby suszyć je główkami w dół), bardzo popularne są również: lawenda, krokosz barwierski, wrzos.
Naczynia wypełniamy ziołami zakupionymi w sklepie ogrodniczym, gdzie są już podhodowane lub od podstaw uprawiamy samodzielnie z myślą o ich późniejszym wykorzystaniu. Mogą to być także świeżo ścięte kwiaty, które dobrze i łatwo się zasuszają, a stanowią najbarwniejszy element dekoracji.
Zobacz także: Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią
Niezbędne dodatki
REKLAMA
Do wykonania tarasowych dekoracji potrzebna będzie cienka siatka druciana o drobnym splocie, w ostateczności może być również podatna na zgięcia siatka plastikowa. Należy ją pociąć na kwadraty takiej wielkości, aby przeznaczony na zioła pojemnik dał się nią swobodnie owinąć. Nie oplatamy pojemnika ciasno, lecz zostawiamy około 1 cm odległości pomiędzy jego ścianką a siatką.
Po okręceniu naczynia spinamy ją drutem lub związujemy mocnym sznurkiem. Przestrzeń pomiędzy siatką a ścianką wypełniamy mchem, choć mogą też być kawałki kory i suche liście – w zależności od naszej inwencji. W przypadku suchych roślin, do środka doniczek należy włożyć kłębek cienkich splątanych drucików i w nich umieszczać gałązki roślin, by całość była w miarę stabilna i zwarta. Jeżeli chodzi o żywe roślinki, to przesadzamy je najlepiej z mniejszych osłonek wraz z ziemią.
Gotową dekorację ustawiamy tam, gdzie nam się żywnie podoba, przy czym suche zioła przechowają się dłużej, jeżeli będą stały pod zadaszeniem, w ciepłym i suchym miejscu.
Zobacz także: Zioła rozgrzewające – Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.