REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Doniczki z ziołami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Elwira Izdebska
Doniczka.
Doniczka.

REKLAMA

REKLAMA

Niejednokrotnie nasze balkony, werandy, tarasy przedstawiają iście żałosny widok, nie dość, że szare, to jeszcze zupełnie bez życia, bez roślin, pełne przeróżnych rzeczy, które szpecą i zagracają przestrzeń. Otóż za pomocą kwitnących ziół, kilku doniczek, drucianej siatki, mchu i dobrych chęci można to łatwo zmienić, przy niewielkim nakładzie sił i kosztów.

Do wykonania dekoracyjnych doniczek z kwitnącymi ziołami i kwiatami można wykorzystać niemal każde ładnie wyglądające naczynie, jakie nam wpadnie w ręce (doniczka, kubek, puszka, filiżanka, słoik, stary czajnik itp.). Dobrym pomysłem jest wybrać się na bazar lub do sklepu z rupieciami, gdzie bardzo często można wyszperać oryginalne doniczki i naczynia, które świetnie nadadzą się na dekorację.

REKLAMA

Jakie rośliny wybrać

REKLAMA

Doniczki powinny być takie same, jeżeli zależy nam na harmonijnej kompozycji całości; choć zioła w każdej z nich mogą być już zupełnie różne. Ciekawie prezentują się kompozycje z wszelkiego rodzaju ostów (pamiętajmy, aby suszyć je główkami w dół), bardzo popularne są również: lawenda, krokosz barwierski, wrzos.

Naczynia wypełniamy ziołami zakupionymi w sklepie ogrodniczym, gdzie są już podhodowane lub od podstaw uprawiamy samodzielnie z myślą o ich późniejszym wykorzystaniu. Mogą to być także świeżo ścięte kwiaty, które dobrze i łatwo się zasuszają, a stanowią najbarwniejszy element dekoracji.

Zobacz także: Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Niezbędne dodatki

REKLAMA

Do wykonania tarasowych dekoracji potrzebna będzie cienka siatka druciana o drobnym splocie, w ostateczności może być również podatna na zgięcia siatka plastikowa. Należy ją pociąć na kwadraty takiej wielkości, aby przeznaczony na zioła pojemnik dał się nią swobodnie owinąć. Nie oplatamy pojemnika ciasno, lecz zostawiamy około 1 cm odległości pomiędzy jego ścianką a siatką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po okręceniu naczynia spinamy ją drutem lub związujemy mocnym sznurkiem. Przestrzeń pomiędzy siatką a ścianką wypełniamy mchem, choć mogą też być kawałki kory i suche liście – w zależności od naszej inwencji. W przypadku suchych roślin, do środka doniczek należy włożyć kłębek cienkich splątanych drucików i w nich umieszczać gałązki roślin, by całość była w miarę stabilna i zwarta. Jeżeli chodzi o żywe roślinki, to przesadzamy je najlepiej z mniejszych osłonek wraz z ziemią.

Gotową dekorację ustawiamy tam, gdzie nam się żywnie podoba, przy czym suche zioła przechowają się dłużej, jeżeli będą stały pod zadaszeniem, w ciepłym i suchym miejscu.

Zobacz także: Zioła rozgrzewające – Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA