REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Morele w ogrodzie – uprawa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Morele. Fot. Fotolia
Morele. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uprawa moreli staje się coraz bardziej popularna. Dojrzałe owoce moreli są tak smaczne, że wprost rozpływają się w ustach, czym rekompensują czas, jaki poświęcimy na pielęgnację drzewek. Zobacz co warto wiedzieć, zanim posadzimy morelowe drzewko w swoim ogrodzie?

Dlaczego warto jeść morele?

Morele swój słoneczny kolor zawdzięczają beta-karotenowi, który jest silnym przeciwutleniaczem i chroni nas przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój chorób cywilizacyjnych oraz przyśpieszających proces starzenia organizmu. Beta-karoten jest bezcenny dla oczu i nadaje skórze młody, zdrowy wygląd. Morele zawierają także dużą ilość potasu, który reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Morele są ponadto bogatym źródłem żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP i błonnika. Owoce te poprawiają trawienie, zapobiegają anemii. Oprócz tego działają zasadotwórczo (zwłaszcza suszone). Poleca się je osobom cierpiącym na nadkwaśność żołądka oraz codziennie jedzącym mięso, które ma właściwości zakwaszające. Warto codziennie jeść kilka suszonych owoców moreli.

REKLAMA

Stanowisko

Morele do prawidłowego rozwoju wymagają stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru.

Zobacz także: 6 sposobów na udane plony z drzew owocowych

Podłoże

Podłoże, na którym posadzimy drzewko morelowe, powinno być  piaszczysto-gliniaste, łatwo przepuszczalne, o dostatecznej żyzności i wilgotności. Moreli nie należy uprawiać na glebach zbyt ciężkich i podmokłych, ponieważ na takim podłożu drzewka szybko zamierają.

Sadzenie

Morele sadzimy podobnie jak brzoskwinie do dołków o głębokości i średnicy około 50 cm. Po posadzeniu wokół drzewka należy wykopać rynnę i obficie zalać ją wodą. Drzewka morelowe należy sadzić w odległości 4–5 m od siebie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Owoce i warzywa w lipcu


Nawożenie

Przed posadzeniem drzewka można zaprawić dołek obornikiem, mieszając go równomiernie z ziemią. Na dno dołka można wsypać trochę miałkiego gruzu wapiennego.

Podlewanie

Morele powinno się podlewać od maja do września, a szczególnie podczas suchego lata, aby uzyskać soczyste i większe owoce.

Zobacz także: Odmiany truskawek

Pielęgnacja

Zaraz po posadzeniu drzewka należy przyciąć. Pozostawiamy 3–5 pędów bocznych, resztę usuwamy. Pozostawione skraca się za 2–3 oczkiem.

Mus morelowy

Składniki:
– 50 dag moreli z puszki
– 1 szklanka cukru
– 3 jajka
– sok z 1 cytryny
– 1 szklanki mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej
– kandyzowane wiśnie
– wafelki do dekoracji

Sposób przygotowania:
Morele wyjmujemy z zalewy i odsączamy. Szklankę zalewy zagotowujemy z dodatkiem cukru i soku z cytryny. Dodajemy morele, studzimy i miksujemy całość na gładką masę. Żółtka oddzielamy od białek i ucieramy z połową cukru. W szklance wody mieszamy mąkę i dodajemy do żółtek. Wkładamy morele, mieszamy i przekładamy do garnuszka, który stawiamy na małym ogniu. Gotujemy całość ciągle mieszając aż do zgęstnienia, lecz nie dopuszczamy do wrzenia. Przekładamy do salaterek, schładzamy i dekorujemy kandyzowanymi wiśniami i wafelkami.

Zobacz także:  Brzoskwinie w ogrodzie – uprawa

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

REKLAMA

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA