Morele w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego warto jeść morele?
Morele swój słoneczny kolor zawdzięczają beta-karotenowi, który jest silnym przeciwutleniaczem i chroni nas przed działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój chorób cywilizacyjnych oraz przyśpieszających proces starzenia organizmu. Beta-karoten jest bezcenny dla oczu i nadaje skórze młody, zdrowy wygląd. Morele zawierają także dużą ilość potasu, który reguluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Morele są ponadto bogatym źródłem żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP i błonnika. Owoce te poprawiają trawienie, zapobiegają anemii. Oprócz tego działają zasadotwórczo (zwłaszcza suszone). Poleca się je osobom cierpiącym na nadkwaśność żołądka oraz codziennie jedzącym mięso, które ma właściwości zakwaszające. Warto codziennie jeść kilka suszonych owoców moreli.
REKLAMA
Stanowisko
Morele do prawidłowego rozwoju wymagają stanowiska dobrze nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru.
Zobacz także: 6 sposobów na udane plony z drzew owocowych
Podłoże
Podłoże, na którym posadzimy drzewko morelowe, powinno być piaszczysto-gliniaste, łatwo przepuszczalne, o dostatecznej żyzności i wilgotności. Moreli nie należy uprawiać na glebach zbyt ciężkich i podmokłych, ponieważ na takim podłożu drzewka szybko zamierają.
Sadzenie
Morele sadzimy podobnie jak brzoskwinie do dołków o głębokości i średnicy około 50 cm. Po posadzeniu wokół drzewka należy wykopać rynnę i obficie zalać ją wodą. Drzewka morelowe należy sadzić w odległości 4–5 m od siebie.
Zobacz także: Owoce i warzywa w lipcu
Nawożenie
Przed posadzeniem drzewka można zaprawić dołek obornikiem, mieszając go równomiernie z ziemią. Na dno dołka można wsypać trochę miałkiego gruzu wapiennego.
Podlewanie
Morele powinno się podlewać od maja do września, a szczególnie podczas suchego lata, aby uzyskać soczyste i większe owoce.
Zobacz także: Odmiany truskawek
Pielęgnacja
Zaraz po posadzeniu drzewka należy przyciąć. Pozostawiamy 3–5 pędów bocznych, resztę usuwamy. Pozostawione skraca się za 2–3 oczkiem.
Mus morelowy
Składniki:
– 50 dag moreli z puszki
– 1 szklanka cukru
– 3 jajka
– sok z 1 cytryny
– 1 szklanki mąki kukurydzianej lub ziemniaczanej
– kandyzowane wiśnie
– wafelki do dekoracji
Sposób przygotowania:
Morele wyjmujemy z zalewy i odsączamy. Szklankę zalewy zagotowujemy z dodatkiem cukru i soku z cytryny. Dodajemy morele, studzimy i miksujemy całość na gładką masę. Żółtka oddzielamy od białek i ucieramy z połową cukru. W szklance wody mieszamy mąkę i dodajemy do żółtek. Wkładamy morele, mieszamy i przekładamy do garnuszka, który stawiamy na małym ogniu. Gotujemy całość ciągle mieszając aż do zgęstnienia, lecz nie dopuszczamy do wrzenia. Przekładamy do salaterek, schładzamy i dekorujemy kandyzowanymi wiśniami i wafelkami.
Zobacz także: Brzoskwinie w ogrodzie – uprawa
REKLAMA
REKLAMA