Czy kasztanowiec i kasztan to to samo?
REKLAMA
REKLAMA
Kasztanowce i kasztany
Rosnące powszechnie w parkach i innych terenach zieleni kasztanowce białe (Aesculus hippocastanum) i kasztanowce czerwone (Aesculus carnea) nie są w żaden sposób związane z gatunkiem drzewa o nazwie kasztan jadalny (Castanea sativa).
Kasztanowce należą do botanicznej rodziny kasztanowcowatych natomiast kasztan jadalny jest przedstawicielem rodziny bukowatych, do której należą także między innymi buki i dęby.
REKLAMA
Zobacz także: Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)
Jak odróżnić?
REKLAMA
Kasztanowiec i kasztan jadalny różnią się zdecydowanie budową liścia. Wszyscy znamy dłoniaste liście kasztanowca. Liście kasztana jadalnego są pojedyncze, skórzaste, nieco podobne do liści buka ale znacznie większe i wyraźnie ząbkowane na brzegu.
Zupełnie inaczej wyglądają też kwiaty kasztana jadalnego. Są one białawe, zebrane w wąskie wyprostowane ku górze kłosy.
Owocem kasztanowców jest kolczasta torebka, która pękając ukazuje brązowe nasiona – popularne „kasztany”. U kasztana jadalnego owocem jest orzech w kolczastej okrywie, która przypomina owoc buka ale ma większe rozmiary. Orzechy te, nazywane maronami są jadalne.
Kasztanowce są odpornymi i powszechnie uprawianymi w Polsce drzewami ozdobnymi. Lubią miejsca o żyznych, wilgotnych glebach i tworzą gęste korony ze zwisającymi gałęziami. Największą ozdobą tych drzew są okazałe kwiatostany kwitnące w maju. Szczególnie ozdobne są kwiaty kasztanowca czerwonego i jego odmian. Przybierają one barwy od jasnoróżowej do czerwonej.
Kasztan jadalny jest drzewem mało odpornym na mrozy i może być uprawiany głównie w cieplejszych rejonach kraju lub osłoniętych miejscach. Jest odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Lubi gleby zarówno gliniaste, jak i piaszczyste. Drzewa kasztana jadalnego tworzą szeroką, nisko osadzoną koronę. Dekoracyjne są skórzaste liście, które późno rozwijają się wiosną oraz białawe kwiatostany i kolczaste, duże owoce.
Zobacz także: Owoce jesieni – Orzechy
REKLAMA
REKLAMA