REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

BirdSystem
Ekspert z zakresu systemów chroniących przed niepożądaną obecnością ptaków.
Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy.
Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy.

REKLAMA

REKLAMA

Dokarmiając ptaki zimą, możemy uratować im życie. Bez naszej pomocy, mniej doświadczone ptaki, osłabione lub stare, będą mieć mniejsze szanse na przetrwanie w czasie mrozów lub obfitych opadów śniegu. Kiedy dni są krótkie, dostęp do pokarmu jest utrudniony. Warto pomóc ptakom w te mroźne dni, należy jednak pamiętać aby robić to rozważnie.

Dokarmianie ptaków w zimie jest nie tylko pożyteczne ale i wartościowe. Dzięki dokarmianiu ptaków mamy okazję na ich głębsze poznanie i pogłębienie wiedzy o lokalnych gatunkach. Dokarmianie ptaków podczas mrozów nie stworzy ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok o ile nie będziemy kontynuować dokarmiania kiedy pokarm będzie już dostępny, czyli na wiosnę. 

REKLAMA

Karmnik schronieniem dla ptaków

Najpopularniejszą metodą dokarmiania ptaków jest karmnik. W dokarmianie ptaków tym sposobem warto zaangażować dzieci. Nawet najprostszy model karmika, może być świetną zabawą i źródłem edukacji. Na początku należy wybrać właściwe miejsce na umiejscowienie karmnika. Przy wybieraniu miejsca, należy wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia dla małych ptaków. Jeżeli karmnik znajduje się w pobliżu krzewów, wówczas może sprzyjać atakom ze strony kotów i innych drapieżników. Ważna jest również konstrukcja karmnika, powinna ona chronić jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Podczas eksploatacji karmnika nie należy zapomnieć o dbaniu o pokarm. Raz na jakiś czas powinniśmy wyczyścić go z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii. W pobliżu karmnika możemy także umieścić poidełko.

Najważniejsza zasada dokarmiania ptaków

Dokarmiając ptaki należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie – jeśli ktoś nie może na stałe zajmować się ich dokarmianiem, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy. 

,,W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania” – informuje Paweł Ćwierzyński. - ,,Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.”

Zobacz także: Jakie rośliny mogą uczulać zimą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kilkukrotne dostarczenie jedzenia wystarczy aby ptaki zaczęły kojarzyć konkretne miejsce ze źródłem pokarmu. Zaprzestanie dokarmiania w takim przypadku byłoby nieodpowiedzialne. Głodne zwierzęta przyzwyczajone do dokarmiania zamiast szukać pożywienia, będą na nie oczekiwać. W taki sposób zmarnują czas i energię czekając na pożywienie, która nie nadejdzie. Może to doprowadzićtakże do śmierci głodowej ptaków. Dokarmiając ptaki, uzależniamy je od siebie, dlatego też raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.

Czym dokarmiać ptaki?

REKLAMA

Dobór karmy, którą zaserwujemy ptakom podczas mrozów nie powinien być przypadkowy. Mimo dobrych chęci, możemy wyrządzić im krzywdę, dokarmiając je spleśniałym chlebem czy zepsutymi warzywami. Tego typu resztki powodują choroby, mogą spowodować także śmierć ptaków.
Dokarmiając ptaki nie powinniśmy zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody podczas zimy jest utrudniony, a wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować wielu ptakom życie.

Ptaki najlepiej dokarmiać:
- ziarnami, daktylami, morelami, ligustrem, porzeczkami, pokrojonymi rodzynkami, zamrożonymi owocami czarnego bzu, aronią i orzechami. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.
Ptaki możemy karmić także okruchami pieczywa, lecz nie powinny być one głównym składnikiem pokarmowym, a jedynie uzupełnieniem. Zbyt duża liczba chleba w pożywieniu może spowodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli chleb będzie nieświeży.

Zobacz także: Czy należy podlewać rośliny zimą?

Sikorki, dzięcioły, kowaliki i wróbelki to ptaki, którym bez naszego dokarmiania może być ciężko przetrwać zimowe mrozy. 

Dokarmianie ptaków może umożliwić nam także obserwację i bliższe ich poznanie. Te edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie swoje dzieci.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA