REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak pielęgnować drzewko bonsai?

REKLAMA

REKLAMA

Bonsai to karłowe drzewka doniczkowe z Japonii. Uzyskuje się je przez specjalne metody hodowli z siewek drzew liściastych i iglastych. Najlepsze są drzewa o małych liściach, kwiatach i owocach. Oto najważniejsze zasady pielęgnacji drzewka bonsai.

Uprawa – wybraną roślinę ostrożnie wykopaną jesienią z ogrodu posadź w doniczce i pozostaw w spokoju przez rok, żeby dobrze się przyjęła. Następnej wiosny wyjmij roślinę z doniczki, obetnij wszystkie cienkie korzonki i bujnie rosnące pędy. Powtórz te zabiegi w następnym roku. W trzecim roku (najważniejszym) przesadź roślinę do stałego pojemnika - przedtem obetnij 1/3 korzeni i zbędne pędy korony.

REKLAMA

REKLAMA

Drutowanie dla uzyskania kształtu korony - drut w plastikowej izolacji okręcony wokół gałęzi nada młodemu drzewku naturalny kształt. Pamiętaj! Drzewa liściaste są bardziej giętkie na wiosnę, a iglaste - jesienią. Regularnie sprawdzaj drutowanie i (gdy trzeba) rozluźniaj drut.

Wystawianie na świeże powietrze - są dwa rodzaje drzewek bonsai - domowe i ogrodowe. Domowe powstają z roślin pochodzących z klimatu tropikalnego, które przystosowują się do warunków panujących w domu. Drzewka uzyskane z gatunków rodzimych dobrze rosną na dworze, ale gorzej w pomszczeniach. Domowe lubią być latem wystawiane na świeże powietrze. W ciepły letni dzień możesz je postawić w otwartym oknie lub w półcienistym miejscu w ogrodzie na kilka godzin.

Podlewanie - gdy ziemia w pojemniku jest zbyt sucha - zanurz go w naczyniu z wodą i postaw pod kątem (np. jeden brzeg oprzyj na cegle), by nadmiar wody wycieki. Zbytnia wilgoć szkodzi korzeniom. Do podlewania używaj deszczówki. Jeśli jej nie masz - odstanej przez kilka dni wody z kranu.

Dobre miejsce - domowe drzewko nie lubi przenoszenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Doniczka powinna stać w stałym miejscu, z dala od źródeł ciepła i przeciągów. Rośliny potrzebują światła, ale chroń je przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Wilgotna atmosfera - bonsai rosnące we wnętrzu potrzebują wilgoci w powietrzu. Postaw doniczkę na tacce ze żwirem do połowy wypełnionej wodą. Latem zraszaj rośliny spryskiwaczem. Nie rób tego w pełnym słońcu - możesz uszkodzić liście.

Bonsai w ogrodzie - nie zabieraj do domu ani ogrzewanej szklarni - nagłe ciepło może pobudzić krążenie soków, zaburzając naturalny cykl życiowy roślin.

REKLAMA

Chroń przed mrozem - okręć doniczkę kilkoma warstwami gazet, plastikową folią z bąbelkami lub słomą, aby ochronić korzenie. Zdejmij ochronę, gdy minie niebezpieczeństwo mrozów. Kiedy roślinę przysypie śnieg - pozostaw go wokół doniczki (to naturalny izolator), ale strząśnij jego nadmiar z gałązek.

Nawożenie - bonsai wymaga systematycznego nawożenia. Rozpocznij je ok. 5 tygodni po przesadzeniu i stosuj w regularnych odstępach czasu do jesieni. Używaj płynnego nawozu do roślin domowych.

Przesadzanie - wczesna wiosną co 2-5 lat, bez względu na wiek. Wymień ziemię i skróć korzenie o 1/3 długości. Im starsze drzewko, tym rzadziej wymaga przesadzania.

Formowanie - uszczkiwaj końce nowych gałązek pojawiających się wiosna i latem w celu zachowania kształtu bonsai. W przypadku roślin rosnących intensywnie możesz to robić kilka razy w sezonie.

Cięcie zasadnicze - wykonaj późną zimą, aby uniknąć utraty soków roślinnych. Rany wyleczą się samoistnie - nie wymagają stosowania żadnych środków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    REKLAMA

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    REKLAMA