Czy wiesz jak odmienić swoją działkę ?
REKLAMA
REKLAMA
ANALIZA: TERENU (np. rozpoznanie rodzaju gleby, określenie jej pH)to bardzo ważna część pracy - gleba to podstawowy budulec działki; DRZEW, KRZEWÓW (oceń ich stanu i przydatność, podejmij decyzję o ich usunięciu lub pozostawieniu).
REKLAMA
NASŁONECZNIENIE DZIAŁKI jest uzależnione głównie od wystawy działki i zagospodarowania najbliższego sąsiedztwa. Gdy w pobliżu znajdują się wysokie zadrzewienia, budynki to powierzchnia może być zacieniona.
REKLAMA
INWENTARYZACJA służy do sporządzenia aktualnego planu działki. Sposób wykonania analizy terenu: -nanieś zmierzony obrys działki (linia ogrodzenia) z zaznaczonymi wjazdami, wejściami, oznaczeniem stron świata; -nanieś elementy stałe: budynki, studnie, stare drzewa, murki. Ich umiejscowienie na planie wyznacz wykonując domiary - pomiary odległości, do dwóch sąsiednich boków działki. Położenie względem siebie poszczególnych elementów ustal mierząc ich odległość od punktów stałych. Zastanów się, które z elementów chcesz zachować i wkomponować.
SPORZĄDZENIE PLANU - ważna jest skala rysunku i jej przestrzeganie. Na pustej działce korygowanie planu z terenem jest prostsze. W przypadku uwzględniania starych nasadzeń w nową kompozycję, dokładność wykonania pomiarów i projektu jest bardzo istotna. W przypadku działek o małej powierzchni używaj skali 1 : 25 (1 m w terenie = 4 cm na planie), 1 : 50 (1 m w terenie = 2 cm na planie).
REKLAMA
TWORZENIE PROJEKTU - zbierz wszystkie informacje, dodaj swoje wytyczne. Zwróć uwagę na usytuowanie działki względem stron świata. Liczba słonecznych godzin i kierunek wędrówki światła ma znaczenie przy wyborze roślin. Ustal rodzaj gleby – wskazówka dla doboru nasadzeń. Styl działki zależy od Twoich upodobań - ma on tworzyć kompozycję spójną z domem i najbliższym otoczeniem. Podział funkcji ogrodu jest uzależniony od: powierzchni terenu, liczby, wieku, upodobań i po¬trzeb użytkowników. Decydując o gatunkach roślin, jakie planujesz, sprawdź, jakie mają wymagania i rozmiary.
REALIZACJA - wykonanie projektu wymaga czasu i środków. Możesz projektować samodzielne: własną pracą i inwencją (gdy nie posiadasz dostatecznej wiedzy i sprzętu - kup literaturę fachową) lub programem komputerowym. Koszty poniesione w obu przypadkach to kwota od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Możesz także skorzystać z usług specjalisty - profesjonalny projektant ogrodów pomoże zrealizować Twoje marzenia, zaproponuje rozwiązania, których nie brałeś pod uwagę. Niestety koszty projektu są wysokie ( od kilkuset do kilku tysięcy złotych).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA