REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Filodendron w domu – uprawa, pielęgnacja, nawożenie, gatunki i odmiany

Filodendron – uprawa, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, gatunki i odmiany
Filodendron – uprawa, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, gatunki i odmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Filodendrony, to jedne z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Mnogość gatunków, odmian, kolorów i kształtów liści filodendronów, a jednocześnie dość małe wymagania uprawowe powodują, że wiele osób z powodzeniem hoduje te rośliny w swoich domach. Co warto wiedzieć o filodendronach i ich uprawie?

Filodendron - co to za roślina

REKLAMA

Filodendron (łacińska botaniczna nazwa: philodendron schott), to cały rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych (Araceae). Filodendronów jest kilkaset gatunków, które w stanie naturalnym rosną w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej. Większość filodendronów to rośliny pnące lub epifityczne, co oznacza, że rosną na innych roślinach, korzystając z nich jako wsparcia, ale nie pobierając od nich składników odżywczych. 

W sprzedaży jest ponad sto gatunków oraz tysiące odmian i mieszańców przeznaczonych do uprawy w doniczkach.

REKLAMA

Filodendrony są niezwykle popularnymi roślinami doniczkowymi przede wszystkim z powodu bardzo dekoracyjnych kształtów i kolorów liści oraz dość łatwą pielęgnację w warunkach domowych. Wiele gatunków filodendronów ma duże, często cięte lub perforowane liście. Filodendrony uprawiane w doniczkach niezwykle rzadko kwitną – kwiaty mogą mieć jedynie bardzo stare egzemplarze w idealnych warunkach hodowlanych.

Najczęściej w Polsce są uprawiane dwa (zasadniczo różniące się od siebie) gatunki filodendronów, których liczne odmiany są dostępne w kwiaciarniach i sklepach z roślinami:

- Philodendron hederaceum (znany też jako Philodendron scandens) – są to filodendrony pnące o sercowatych liściach – w doniczkach wymagają pionowej podpory jaką najczęściej jest najczęściej owinięty mchem pionowy palik (słupek), czy kijek bambusowy. 

Philodendron Hederaceum Cream Splash

Philodendron Hederaceum - odmiana Cream Splash

 

Shutterstock

Philodendron Hederaceum

Philodendron Hederaceum

 

Shutterstock

- Philodendron bipinnatifidum (czasem nazywany filodendronem drzewiastym) – te filodendrony nie są pnące - mają pokrój wzniesiony i duże, głęboko wcięte liście – mogą dorastać nawet do 1 metra wysokości.

Philodendron Gloriosum

Philodendron Gloriosum

 

Shutterstock

Poniżej omówimy zbiorczo najważniejsze zasady uprawy tych roślin w warunkach domowych. Ta uprawa (odnośnie gleby, nawożenia i podlewania) jest co do zasady podobna dla większości filodendronów. Nieco odmienne są natomiast zasady pielęgnacji filodendronów pnących i filodendronów bipinnatifidum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawa filodendrona w domu

Doniczka

REKLAMA

Warto wybrać doniczkę o nieco większym rozmiarze niż ma bryła korzeniowa rośliny. W przypadku filodendronów pnących trzeba pamiętać o umieszczeniu w doniczce pionowej podpory po której będą się wić pędy. Inną opcją w przypadku filodendronów pnących jest umieszczenie doniczki na półce, czy podwieszonej, z której pędy będą się zwieszały w dół.

Koniecznie trzeba zadbać, by doniczka miała dziury w dnie, by woda mogła spływać na podstawkę, a także o warstwę drenażową na spodzie doniczki. Bowiem filodendrony nie lubią nadmiernie wilgotnej gleby i jej nadmiar powinien móc łatwo opuścić doniczkę i bryłę korzeniową.

Światło (stanowisko)

Filodendrony lubią jasne, rozproszone światło, natomiast nie jest dobrym pomysłem ustawianie ich na południowym parapecie wystawionych na palące słońce. Te rośliny bardzo dobrze rosną też w półcieniu, dlatego są idealne do uprawy wewnątrz domu. Jeśli liście filodendrona drobnieją a wydłużają im się ogonki, to znak, że roślina potrzebuje więcej światła.

Warto też unikać wystawiania tych roślin na bardzo różne warunki oświetleniowe (np. przenoszenia filodendronów z ciemnego kąta mieszkania na pełne słońce i na odwrót).

Natomiast dobrym zwyczajem jest obracanie doniczki co jakiś czas (co kilka dni albo i częściej), aby roślina otrzymywała równomiernie naświetlenie z każdej strony.

Temperatura

Optymalna temperatura otoczenia dla filodendronów w domu to od 13 do 19 stopni Celsjusza. Latem może być nieco wyższa. Jeżeli latem temperatura przekracza 23-24 stopnie Celsjusza, to trzeba tym roślinom zapewnić wysoką wilgotność powietrza.

Gleba

Dla filodendronów wystarczająca jest gleba przeciętnie żyzna, przepuszczalna, ze sporą zawartością torfu (może być zwykła ziemia w workach przeznaczona dla roślin doniczkowych). Warto dodać trochę perlitu lub innych podobnych substancji, by drenaż był skuteczny.

Podlewanie

Jak już wspomniano filodendrony nie lubią zbyt wilgotnej gleby, dlatego trzeba podlewać je regularnie, ale dopiero gdy górna warstwa gleby wyschnie. Unikajmy przelewania, bo wtedy – zwłaszcza przy złym, lub zamulonym drenażu - korzenie filodendrona mogą gnić w zbyt mokrej glebie. Zimą trzeba ograniczyć podlewanie – najwyżej raz na tydzień. Latem można podlewać dwa razy w tygodniu.

Nawożenie

Podczas aktywnego wzrostu (wiosna-lato) warto nawozić roślinę co 2-4 tygodnie nawozem do roślin doniczkowych. Zimą nawożenie można ograniczyć (np. podawać nawóz raz na 7 tygodni) lub nawet całkowicie go zaniechać.

Pielęgnacja

Filodendrony warto regularnie zraszać wodą – idealnie byłoby to robić 2 razy w tygodniu ale taka przyzwoita norma to raz w tygodniu. Dobrym zwyczajem jest też delikatne wycieranie liści co jakiś czas mokrą szmatką lub nawilżonym wodą ręcznikiem papierowym. Nie ma natomiast specjalnej potrzeby używania środków nabłyszczających liście – można to robić ale nie częściej niż co 2-3 miesiące. 
Trzeba wycinać i usuwać suche i uszkodzone liście.

Przesadzanie

Co 2-3 lata warto przesadzić roślinę do nieco większej doniczki – chyba, że wcześniej już wyraźnie widać, że roślina „wylewa” się z doniczki. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna. Jeżeli nie widzimy potrzeby przesadzania, można raz do roku wymienić (ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni) wierzchnią warstwę gleby w doniczce i dosypać świeżej ziemi.

Ważne

Uwaga! 
Większość hodowanych w doniczkach filodendronów zawiera substancje toksyczne (mocno drażniące śluzówkę a także silnie uczulające) w swoich liściach i pędach – dlatego warto pilnować, by małe dzieci i zwierzęta domowe nie miały dostępu do liści i łodyg tych roślin. 

Philodendron hederaceum odmiana Oxycardium

Philodendron hederaceum odmiana Oxycardium

 

Shutterstock

Wybrane gatunki i odmiany filodendronów

Jak już wspomniano jest cała mnogość odmian i różnych mieszańców filodendronów. Nie sposób nawet pokusić się w artykule o ich przybliżoną systematykę. Warto więc wiedzieć, że ich uprawa jest bardzo podobna a największa różnica jest taka, że jedne filodendrony są pnące a inne nie (mają tzw. pokrój wzniesiony).

Filodendron Green Princess – karłowata odmiana, dorasta do 50 cm liście ma ciemnozielone błyszczące, owalne, lancetowato zakończone, bez plam i przebarwień.

Philodendron Green Princess

Philodendron Green Princess

 

Shutterstock

Filodendron Pink Princess  - ma duże ciemnozielone liście z nieregularnymi różowo- brązowo-zielonymi wybarwieniami - każdy wygląda inaczej. Liście mogą dorastać nawet do 18-20 cm długości i ok. 10 cm szerokości.

Philodendron Pink Princess

Philodendron Pink Princess

 

Shutterstock

Filodendron Congo Rojo – ma bardzo dekoracyjne szerokie, grube, mięsiste, błyszczące ciemnozielone liście z czerwonymi ogonkami liściowymi. Co więcej, liście w trakcie rozwoju zmieniają kolor  - na początku młode listki są bordowo-brązowe a potem przebarwiają się z czasem na głęboki ciemnozielony kolor.

Philodendron Congo Rojo

Philodendron Congo Rojo

 

Shutterstock

Filodendron Mamei – ma wyjątkowo duże (nawet ok. 50 cm długości), zielono-srebrzyste, wzorzyste liście  w kształcie serca. Jest rośliną płożącą.

Philodendron Mamei

Philodendron Mamei

 

Shutterstock

Filodendron brodawkowaty (Philodendron verrucosum) – to jeden z najbardziej ozdobnych gatunków filodendrona. Może osiągnąć nawet 100-110 cm wysokości. Ma niezwykle dekoracyjne liście, ciemnozielone z jasnozielonymi paskami. Co więcej spodnia część liścia ma ciemno-czerwone plamki. Liście  zmieniają swój kolor w trakcie swojego rozwoju – od jasnozielonego do bardziej ciemnych odcieni zieleni.

Philodendron Verrucosum

Philodendron Verrucosum

 

Shutterstock

Filodendron White Princess -  ma ciemnozielone liście pokryte nieregularnymi białymi plamkami i odbarwieniami. Liście mogą mieć nawet 20-25 cm długości, a cała roślina prowadzona przy podporze może urosnąć do ok 100 cm wysokości. 

philodendron White Princess

Philodendron White Princess

 

Shutterstock

oprac. Paweł J. Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA