Udar cieplny - objawy. Jak rozpoznać udar słoneczny? NFZ radzi
REKLAMA
REKLAMA
Udar cieplny - rady NFZ
Wysokie wartości temperatury zwiększają ryzyko pojawienia się udaru cieplnego. Jest to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć – zwrócił uwagę w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zaznaczono, że na udar cieplny szczególnie narażone są dzieci i niemowlęta, które nie mają wykształconych mechanizmów termoregulacji, osoby starsze czy osoby z chorobami przewlekłymi".
REKLAMA
NFZ wskazuje, że udar "najczęściej dotyczy: osób powyżej 65. roku życia, niemowląt i małych dzieci, osób z przewlekłymi chorobami, osób pracujących na zewnątrz oraz osób uprawiających sport".
Udar cieplny - objawy i postępowanie
"Objawem udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utrata przytomności" – wyjaśnia NFZ.
Wskazano, że w razie udaru cieplnego należy przenieść lub odprowadzić poszkodowanego w chłodne, zacienione miejsce, zdjąć wierzchnie ubranie i starać się obniżyć temperaturę ciała poprzez stosowanie zimnych okładów. Gdy chory jest przytomny, powinno się podać mu duże ilości chłodnych płynów, najlepiej wody, w małych porcjach.
Dodano, że należy także kontrolować temperaturę ciała. Jeżeli podniesie się powtórnie, trzeba powtórzyć czynność chłodzenia.
Powinno się również kontrolować stan przytomności i oddech poszkodowanego – wskazał NFZ.
Jak chronić się przed udarem cieplnym?
Jak poinformował NFZ, aby chronić organizm przed upałem należy: ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo wody, najlepiej niegazowanej; pamiętać o lekkich, regularnych posiłkach, stosować kremy z filtrem UV, korzystać z nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem; unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, który może doprowadzić do odwodnienia i utraty minerałów; nie zostawiać dzieci i zwierząt w aucie; unikać alkoholu ponieważ odwadnia to organizm; nosić jasną, lekką i przewiewną odzież oraz starać się nie wychodź z domu.
Środa z Profilaktyką - akcja NFZ
W ramach cyklicznej akcji "Środa z Profilaktyką" Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji "Środa z Profilaktyką" są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/
REKLAMA
REKLAMA