REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawianie ogrodu rewelacyjnie wpływa na zdrowie seniora

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Uprawianie ogrodu rewelacyjnie wpływa na zdrowie seniora
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej mówi się o hortiterapii, czyli terapii ogrodem, a także korzyściach wynikających z regularnej aktywności fizycznej w postaci prac ogrodowych. 

Katarzyna Klimek, pomysłodawczyni i założycielka Klubu Aktywnych.pl, platformy do ćwiczeń dla osób 55+, odpowiada: 

REKLAMA

Wpływ ogrodu na zdrowie seniora – dlaczego warto uprawiać ogródek?

Ogrodnictwo to świetne zajęcie dla osób w wieku starszym. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, pośród własnoręcznie wyhodowanej i pielęgnowanej zieleni oraz pięknych i pachnących kwiatów relaksuje i poprawia samopoczucie. Już samo spacerowanie po ogrodzie niesie wiele korzyści dla zdrowia seniora. A ogrodnictwo? Czy prace ogrodowe, takie jak pielenie grządek, sadzenie kwiatów, krzewów i drzewek owocowych lub podlewanie są także traktowane jako rodzaj aktywności fizycznej i wiążą się one z podobnymi korzyściami? Jaki jest wpływ ogrodu na zdrowie seniora w kontekście psychiki i funkcjonowania w społeczeństwie? Odpowiadamy na te pytania w dalszej części artykułu. 

Ogrodnictwo leczy – korzyści fizyczne dla organizmu

Pozytywny wpływ ogrodu na zdrowie seniora w kontekście kondycji fizycznej potwierdza wiele badań naukowych. Eksperyment naukowców z Korei Południowej wykazał, że seniorzy, którzy podejmują się wykonywania różnych czynności ogrodniczych, mogą liczyć na korzyści z tego tytułu, takie jak np. [1] [2]: 

  • poprawa sprawności manualnej, 
  • poprawa wydolności oddechowej, 
  • utrzymanie na stałym poziomie współczynnika beztłuszczowej masy ciała,
  • zmniejszenie obwodu talii.

Także badania przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii [3] dowiodły, że prace ogrodowe wpływają pozytywnie na zdrowie – dzięki nim znacznie zmniejsza się ryzyko zachorowalności oraz śmiertelności w grupie seniorów ze zdiagnozowanymi schorzeniami układu krążenia [3]. Przyczynia się do tego regularna aktywność na świeżym powietrzu – umiarkowane lub intensywne ogrodnictwo oraz spacery.

Ogrodnictwo leczy – korzyści psychiczne dla organizmu

REKLAMA

Pozytywny wpływ ogrodu na zdrowie seniora dotyczy nie tylko zdrowia fizycznego, ale również psychiki. Badania naukowe australijskich naukowców wykazały, że prace w ogrodzie to dla osób starszych coś więcej niż zwykły sposób spędzania wolnego czasu. Postrzegają oni ogrodnictwo jako kluczowe, nie tylko dla zachowania sprawności fizycznej, ale i psychicznego samopoczucia [4]. Pielęgnacja ogrodu dostarcza osobom starszym ogromnej satysfakcji oraz przyczynia się do poprawy ogólnego zadowolenia z życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regularnie wykonywane prace w ogrodzie wyzwalają serotoninę oraz endorfiny, hormony, które niwelują stres oraz sprawiają, że człowiek w starszym wieku czuje się szczęśliwy. Ogrodnictwo może się przyczynić również w wyraźny sposób do zmniejszenia objawów lęku i niepokoju [5]. To prawdziwy lek na depresję, ponieważ nic nie nastraja wobec życia tak pozytywnie, jak podziwianie realnych efektów swojej pracy w postaci pięknych, pachnących kwiatów oraz smacznych, własnoręcznie wyhodowanych warzyw i owoców z ogródka.

Ogród seniora a zdrowie – korzyści psychologiczne i społeczne

REKLAMA

W jaki jeszcze sposób są ze sobą powiązane zdrowie seniora a ogrodnictwo? Okazuje się, że pielęgnowanie ogrodu może się wiązać z wieloma korzyściami emocjonalnymi. Opiekowanie się roślinami to ważne zadanie, dzięki któremu osoby starsze czują się potrzebne [6]. Rośnie w nich poczucie własnej wartości oraz odpowiedzialności za czyjeś istnienie, zwiększa się także samoocena. Dzięki ogrodnictwu seniorzy czują się również bardziej związani z naturą i otaczającym ich środowiskiem. 

Pasją w postaci ogrodnictwa można się dzielić, co pomaga w zacieśnianiu więzi z bliskimi. Wspólne prace ogrodowe takie jak usuwanie chwastów, nawożenie, sadzenie, wysiew, a także zbieranie plonów to doskonały pomysł na spędzenie wolnego popołudnia całą rodziną. Młodsze pokolenia mogą pomóc osobie starszej w wykonywaniu trudniejszych zadań, wymagających lepszej kondycji lub większej siły. Starsze osoby mogą także podzielić się z dziećmi i wnukami swoją wiedzą oraz nauczyć ich wielu praktycznych umiejętności związanych z ogrodnictwem. Pozytywny wpływ ogrodu na zdrowie seniora dotyczy zatem również jego funkcjonowania w społeczeństwie oraz relacji z rodziną. To hobby, do którego zdecydowanie warto zachęcać, pielęgnować je i zarażać nim innych.

Źródła: 

1. https://zdrowie.pap.pl/ruch/praca-w-ogrodku-aktywnosc-fizyczna-zalecana-takze-dla-psychiki 

2. https://www.eurekalert.org/news-releases/813795

3. Wannamethee S. G. et al. Physical activity and mortality in older men with diagnosed coronary heart disease. Circulation 19;102(12): 1358-63 (2000)

4. Scott T. et al. Exploring the health and wellbeing benefits of gardening for older adults. Ageing and Society (2014)

5. https://www.healthline.com/health/garden-helps-my-anxiety

6. https://blog.stannah-stairlifts.com/lifestyle/senior-gardening/

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA