REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będą wyglądały czynszowe wakacje w TBS?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak będą wyglądały czynszowe wakacje w TBS?
Jak będą wyglądały czynszowe wakacje w TBS?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Społeczna część pakietu mieszkaniowego wprowadza istotne zmiany dotyczące zasad funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Jedną z nowinek mają być wakacje czynszowe.

Wszystko wskazuje na to, że system TBS-ów czekają istotne zmiany. Towarzystwa budownictwa społecznego mają się bowiem stać elementem większego systemu społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM). Właśnie takie rozwiązanie wprowadza społeczna część pakietu mieszkaniowego, czyli ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Ten akt prawny, który niedawno został przyjęty przez Sejm, przewiduje także zmiany związane m.in. z wakacjami czynszowymi dla lokatorów TBS-u. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, na czym będzie polegało to nowe rozwiązanie. Może ono ucieszyć osoby narzekające na wysoki poziom czynszów naliczanych przez towarzystwo budownictwa społecznego.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

TBS najpierw musi spłacić swój kredyt na budowę lokali

REKLAMA

Warto wiedzieć, że koncepcja wakacji czynszowych dla lokatorów TBS-u jest związana z szerszą kwestią rozliczenia partycypacji. Nowe przepisy wskazują, że taki partycypacyjny udział w kosztach budowy lokalu z TBS-u może zostać rozliczony w celu dojścia do własności „M” lub uzyskania długookresowej i ciągłej obniżki czynszu albo okresowej obniżki czynszu. Każdy z tych trzech wariantów będzie możliwy dopiero po spłacie kredytu preferencyjnego od BGK.

W drugim przypadku mowa o całkowitym rozliczeniu (wyczerpaniu) wniesionej partycypacji. Taka opcja ma być dostępna wyłącznie dla osób, które już osiągnęły wiek emerytalny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wspomniane ograniczenie podobnie jak inne zasady zaprezentowane w niniejszym artykule będzie dotyczyło zarówno lokatorów starych TBS-ów, jak i osób korzystających z oferty nowych SIM-ów. Przy okazji warto podkreślić, że towarzystwa budownictwa społecznego działające przed wejściem w życie nowych regulacji, nie zostaną zobowiązane do zmiany swojej nazwy (z „TBS” na „SIM”).

REKLAMA

Niezależnie od sposobu rozliczenia partycypacji poprzez obniżkę czynszu, społeczny pakiet mieszkaniowy stawia dodatkowe warunki dla osoby, która chce złożyć wniosek w tej sprawie. Mianowicie wnioskodawca powinien być od co najmniej 5 lat stroną umowy o najem z partycypacją. Co więcej, nowe przepisy wykluczają możliwość rozliczenia partycypacji przez osoby, które w ostatnich 5 latach zalegały z czynszem lub opłatami za mieszkanie przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo SIM/TBS będzie mógł odrzucić wniosek o rozliczenie partycypacji jeśli w czasie co najmniej 5 lat przed spłatą preferencyjnego kredytu na budowę mieszkań, roczny czynsz pobierany od wnioskodawcy nie przekraczał odpowiednio 3,5% lub 4,5% wartości odtworzeniowej zajmowanego lokalu. Niższy limit (3,5%) ma dotyczyć mieszkań zbudowanych przy wykorzystaniu kredytu z BGK, o który wnioskowano do 30 września 2009 roku, a wyższy limit lokali powstałych na podstawie tzw. finansowania zwrotnego.

Właściciel mieszkania przedstawi propozycję rozliczenia

Przyjęta niedawno przez Sejm ustawa przedstawia dość skomplikowane reguły całkowitego lub częściowego rozliczenia partycypacji. Na całe szczęście, najemca nie będzie musiał sobie zaprzątać głowy dość zawiłymi wzorami matematycznymi oraz przepisami. Pracownicy SIM-u/TBS-u w odpowiedzi na wniosek dotyczący rozliczenia partycypacji przedstawią bowiem konkretną propozycję finansową przed upływem kolejnych 30 dni. Wspomnianą propozycję będzie można odrzucić, zaakceptować w całości lub zaakceptować częściowo i jednocześnie zgłosić uwagi.

Na podjęcie decyzji lokator mieszkania z TBS/SIM powinien mieć co najmniej 30 dni. Jeżeli zaś chodzi o uwagi, to właściciel wynajmowanych mieszkań społecznych musi się do nich ustosunkować w ciągu 14 dni i podać najemcy graniczny termin odpowiedzi (wynoszący minimum 2 tygodnie). Warto podkreślić, że nieprzyjęcie warunków rozliczenia partycypacji zablokuje możliwość złożenia kolejnego wniosku w tej sprawie przed upływem 12 miesięcy.

Warunki rozliczenia przedstawione starszemu najemcy mieszkania z TBS-u/SIM-u będą musiały między innymi wyjaśnić, jak szybko obniżka czynszu całkowicie wyczerpie zgromadzoną partycypację. Przepisy dotyczące całkowitego rozliczenia ustalają minimalny poziom miesięcznej redukcji czynszu. W przypadku okresowego rozliczenia partycypacji, ustawodawca również postanowił uregulować minimalny miesięczny wymiar obniżki czynszu. Przepisy wskazują, że łączny okres częściowego rozliczenia partycypacji nie powinien przekroczyć 180 miesięcy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA