REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będą wyglądały czynszowe wakacje w TBS?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak będą wyglądały czynszowe wakacje w TBS?
Jak będą wyglądały czynszowe wakacje w TBS?
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Społeczna część pakietu mieszkaniowego wprowadza istotne zmiany dotyczące zasad funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Jedną z nowinek mają być wakacje czynszowe.

Wszystko wskazuje na to, że system TBS-ów czekają istotne zmiany. Towarzystwa budownictwa społecznego mają się bowiem stać elementem większego systemu społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM). Właśnie takie rozwiązanie wprowadza społeczna część pakietu mieszkaniowego, czyli ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Ten akt prawny, który niedawno został przyjęty przez Sejm, przewiduje także zmiany związane m.in. z wakacjami czynszowymi dla lokatorów TBS-u. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, na czym będzie polegało to nowe rozwiązanie. Może ono ucieszyć osoby narzekające na wysoki poziom czynszów naliczanych przez towarzystwo budownictwa społecznego.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

TBS najpierw musi spłacić swój kredyt na budowę lokali

REKLAMA

Warto wiedzieć, że koncepcja wakacji czynszowych dla lokatorów TBS-u jest związana z szerszą kwestią rozliczenia partycypacji. Nowe przepisy wskazują, że taki partycypacyjny udział w kosztach budowy lokalu z TBS-u może zostać rozliczony w celu dojścia do własności „M” lub uzyskania długookresowej i ciągłej obniżki czynszu albo okresowej obniżki czynszu. Każdy z tych trzech wariantów będzie możliwy dopiero po spłacie kredytu preferencyjnego od BGK.

W drugim przypadku mowa o całkowitym rozliczeniu (wyczerpaniu) wniesionej partycypacji. Taka opcja ma być dostępna wyłącznie dla osób, które już osiągnęły wiek emerytalny w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wspomniane ograniczenie podobnie jak inne zasady zaprezentowane w niniejszym artykule będzie dotyczyło zarówno lokatorów starych TBS-ów, jak i osób korzystających z oferty nowych SIM-ów. Przy okazji warto podkreślić, że towarzystwa budownictwa społecznego działające przed wejściem w życie nowych regulacji, nie zostaną zobowiązane do zmiany swojej nazwy (z „TBS” na „SIM”).

REKLAMA

Niezależnie od sposobu rozliczenia partycypacji poprzez obniżkę czynszu, społeczny pakiet mieszkaniowy stawia dodatkowe warunki dla osoby, która chce złożyć wniosek w tej sprawie. Mianowicie wnioskodawca powinien być od co najmniej 5 lat stroną umowy o najem z partycypacją. Co więcej, nowe przepisy wykluczają możliwość rozliczenia partycypacji przez osoby, które w ostatnich 5 latach zalegały z czynszem lub opłatami za mieszkanie przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo SIM/TBS będzie mógł odrzucić wniosek o rozliczenie partycypacji jeśli w czasie co najmniej 5 lat przed spłatą preferencyjnego kredytu na budowę mieszkań, roczny czynsz pobierany od wnioskodawcy nie przekraczał odpowiednio 3,5% lub 4,5% wartości odtworzeniowej zajmowanego lokalu. Niższy limit (3,5%) ma dotyczyć mieszkań zbudowanych przy wykorzystaniu kredytu z BGK, o który wnioskowano do 30 września 2009 roku, a wyższy limit lokali powstałych na podstawie tzw. finansowania zwrotnego.

Właściciel mieszkania przedstawi propozycję rozliczenia

Przyjęta niedawno przez Sejm ustawa przedstawia dość skomplikowane reguły całkowitego lub częściowego rozliczenia partycypacji. Na całe szczęście, najemca nie będzie musiał sobie zaprzątać głowy dość zawiłymi wzorami matematycznymi oraz przepisami. Pracownicy SIM-u/TBS-u w odpowiedzi na wniosek dotyczący rozliczenia partycypacji przedstawią bowiem konkretną propozycję finansową przed upływem kolejnych 30 dni. Wspomnianą propozycję będzie można odrzucić, zaakceptować w całości lub zaakceptować częściowo i jednocześnie zgłosić uwagi.

Na podjęcie decyzji lokator mieszkania z TBS/SIM powinien mieć co najmniej 30 dni. Jeżeli zaś chodzi o uwagi, to właściciel wynajmowanych mieszkań społecznych musi się do nich ustosunkować w ciągu 14 dni i podać najemcy graniczny termin odpowiedzi (wynoszący minimum 2 tygodnie). Warto podkreślić, że nieprzyjęcie warunków rozliczenia partycypacji zablokuje możliwość złożenia kolejnego wniosku w tej sprawie przed upływem 12 miesięcy.

Warunki rozliczenia przedstawione starszemu najemcy mieszkania z TBS-u/SIM-u będą musiały między innymi wyjaśnić, jak szybko obniżka czynszu całkowicie wyczerpie zgromadzoną partycypację. Przepisy dotyczące całkowitego rozliczenia ustalają minimalny poziom miesięcznej redukcji czynszu. W przypadku okresowego rozliczenia partycypacji, ustawodawca również postanowił uregulować minimalny miesięczny wymiar obniżki czynszu. Przepisy wskazują, że łączny okres częściowego rozliczenia partycypacji nie powinien przekroczyć 180 miesięcy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA