REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem krótkoterminowy w UE – nowe przepisy za 2 lata

oprac. Emilia Panufnik
Wynajem krótkoterminowy w Unii Europejskiej
Nowe przepisy za 2 lata
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku wynajem krótkoterminowy w UE czekają zmiany, Parlament Europejski przyjął 29 lutego nowe zasady dotyczące odpowiedzialnego i przejrzystego wynajmu krótkoterminowego. Czego dotyczą?
rozwiń >

Wynajem krótkoterminowy w UE

REKLAMA

  • Wynajem krótkoterminowy stanowi około 25% zakwaterowania turystycznego w UE.
  • Rozbieżne przepisy lokalne prowadzą do fragmentacji rynku wewnętrznego.
  • Wysokiej jakości dane doprowadzą do lepszego egzekwowania przepisów i zmniejszenia liczby nielegalnych ofert.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym w Europie

Przepisy mają na celu oszacowanie rzeczywistego wpływu usług wynajmu krótkoterminowego i umożliwienie władzom lokalnym opracowania odpowiednich działań.

W czwartek [red. 29 lutego 2024 r.] Parlament przyjął zharmonizowane wymogi dotyczące sposobu gromadzenia i udostępniania danych związanych z usługami wynajmu krótkoterminowego (STR), 493 głosami do 14 przy 33 wstrzymujących się od głosu. Rozporządzenie to ma na celu promowanie przejrzystej i odpowiedzialnej gospodarki platformowej w UE, przy jednoczesnej ochronie konsumentów przed nieuczciwymi ofertami wynajmu krótkoterminowego.

Wynajem krótkoterminowy – prosta rejestracja na platformach internetowych

Platformy internetowe, które ułatwiają usługi wynajmu krótkoterminowego, muszą przestrzegać obowiązków dotyczących procedur rejestracji i udostępniania danych w odniesieniu do nieruchomości, które znajdują się w obszarach, w których istnieje proces rejestracji. Prosta procedura rejestracji online pozwoli odpowiednim organom zidentyfikować gospodarza i jego jednostkę oraz zweryfikować ich informacje.

Bezpieczeństwo i wiarygodność informacji dotyczących wynajmu

Platformy internetowe będą musiały zapewnić, że informacje dostarczone przez gospodarzy są wiarygodne i kompletne, a numer rejestracyjny jest wyraźnie widoczny na odpowiedniej liście. Będą również musiały podjąć uzasadnione wysiłki w celu przeprowadzenia wyrywkowych kontroli informacji. Właściwe organy mogą zawiesić numery rejestracyjne, poprosić platformy o usunięcie nielegalnych ofert lub nałożyć kary na platformy lub gospodarzy, którzy nie zastosują się do tych wymogów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana danych o wynajmie krótkoterminowym w UE

Państwa członkowskie UE utworzą jeden cyfrowy punkt dostępu, aby co miesiąc otrzymywać od platform dane dotyczące aktywności gospodarzy (np. liczba nocy, na które wynajęto jednostkę, liczba gości, konkretny adres, numer rejestracyjny, adres URL wpisu). Gromadzenie tych danych pozwoli władzom na monitorowanie zgodności z procesami rejestracji gospodarzy i umożliwi władzom krajowym wdrożenie odpowiednich polityk w sektorze wynajmu krótkoterminowego.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym za 2 lata

Po przyjęciu tekstu przez Radę, zostanie on opublikowany w Dzenniku Urzędowym UE. Rozporządzenie wejdzie w życie 24 miesiące po publikacji.

Wynajem krótkoterminowy na platformach internetowych w UE

REKLAMA

Liczba usług związanych z krótkoterminowym wynajmem zakwaterowania znacznie wzrosła wraz z rozwojem platform internetowych, takich jak Airbnb, Booking, Expedia i TripAdvisor. Ten rodzaj zakwaterowania stanowi około jednej czwartej wszystkich noclegów turystycznych w UE. Podczas gdy taki wynajem przynosi korzyści gospodarzom, turystom i wielu regionom, niektórzy badacze twierdzą, że brak odpowiednich przepisów przyczynia się również do problemów, takich jak wyższe ceny mieszkań, wysiedlanie stałych mieszkańców, nadmierny napływ turystów i nieuczciwa konkurencja.

Zarówno na terenie Unii, jak i w samych państwach członkowskich istnieją znaczące różnice w sposobach rejestracji wynajmów krótkoterminowych. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, w 2022 roku, 23 państwa posiadały jakiś typ procedury rejestracji na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym, podczas gdy pozostałe z nich rozważały jej wprowadzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA