REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem krótkoterminowy w UE – nowe przepisy za 2 lata

Wynajem krótkoterminowy w Unii Europejskiej
Nowe przepisy za 2 lata
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku wynajem krótkoterminowy w UE czekają zmiany, Parlament Europejski przyjął 29 lutego nowe zasady dotyczące odpowiedzialnego i przejrzystego wynajmu krótkoterminowego. Czego dotyczą?
rozwiń >

Wynajem krótkoterminowy w UE

REKLAMA

  • Wynajem krótkoterminowy stanowi około 25% zakwaterowania turystycznego w UE.
  • Rozbieżne przepisy lokalne prowadzą do fragmentacji rynku wewnętrznego.
  • Wysokiej jakości dane doprowadzą do lepszego egzekwowania przepisów i zmniejszenia liczby nielegalnych ofert.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym w Europie

Przepisy mają na celu oszacowanie rzeczywistego wpływu usług wynajmu krótkoterminowego i umożliwienie władzom lokalnym opracowania odpowiednich działań.

W czwartek [red. 29 lutego 2024 r.] Parlament przyjął zharmonizowane wymogi dotyczące sposobu gromadzenia i udostępniania danych związanych z usługami wynajmu krótkoterminowego (STR), 493 głosami do 14 przy 33 wstrzymujących się od głosu. Rozporządzenie to ma na celu promowanie przejrzystej i odpowiedzialnej gospodarki platformowej w UE, przy jednoczesnej ochronie konsumentów przed nieuczciwymi ofertami wynajmu krótkoterminowego.

Wynajem krótkoterminowy – prosta rejestracja na platformach internetowych

Platformy internetowe, które ułatwiają usługi wynajmu krótkoterminowego, muszą przestrzegać obowiązków dotyczących procedur rejestracji i udostępniania danych w odniesieniu do nieruchomości, które znajdują się w obszarach, w których istnieje proces rejestracji. Prosta procedura rejestracji online pozwoli odpowiednim organom zidentyfikować gospodarza i jego jednostkę oraz zweryfikować ich informacje.

Bezpieczeństwo i wiarygodność informacji dotyczących wynajmu

Platformy internetowe będą musiały zapewnić, że informacje dostarczone przez gospodarzy są wiarygodne i kompletne, a numer rejestracyjny jest wyraźnie widoczny na odpowiedniej liście. Będą również musiały podjąć uzasadnione wysiłki w celu przeprowadzenia wyrywkowych kontroli informacji. Właściwe organy mogą zawiesić numery rejestracyjne, poprosić platformy o usunięcie nielegalnych ofert lub nałożyć kary na platformy lub gospodarzy, którzy nie zastosują się do tych wymogów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana danych o wynajmie krótkoterminowym w UE

Państwa członkowskie UE utworzą jeden cyfrowy punkt dostępu, aby co miesiąc otrzymywać od platform dane dotyczące aktywności gospodarzy (np. liczba nocy, na które wynajęto jednostkę, liczba gości, konkretny adres, numer rejestracyjny, adres URL wpisu). Gromadzenie tych danych pozwoli władzom na monitorowanie zgodności z procesami rejestracji gospodarzy i umożliwi władzom krajowym wdrożenie odpowiednich polityk w sektorze wynajmu krótkoterminowego.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym za 2 lata

Po przyjęciu tekstu przez Radę, zostanie on opublikowany w Dzenniku Urzędowym UE. Rozporządzenie wejdzie w życie 24 miesiące po publikacji.

Wynajem krótkoterminowy na platformach internetowych w UE

REKLAMA

Liczba usług związanych z krótkoterminowym wynajmem zakwaterowania znacznie wzrosła wraz z rozwojem platform internetowych, takich jak Airbnb, Booking, Expedia i TripAdvisor. Ten rodzaj zakwaterowania stanowi około jednej czwartej wszystkich noclegów turystycznych w UE. Podczas gdy taki wynajem przynosi korzyści gospodarzom, turystom i wielu regionom, niektórzy badacze twierdzą, że brak odpowiednich przepisów przyczynia się również do problemów, takich jak wyższe ceny mieszkań, wysiedlanie stałych mieszkańców, nadmierny napływ turystów i nieuczciwa konkurencja.

Zarówno na terenie Unii, jak i w samych państwach członkowskich istnieją znaczące różnice w sposobach rejestracji wynajmów krótkoterminowych. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, w 2022 roku, 23 państwa posiadały jakiś typ procedury rejestracji na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym, podczas gdy pozostałe z nich rozważały jej wprowadzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA