REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem krótkoterminowy w UE – nowe przepisy za 2 lata

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wynajem krótkoterminowy w Unii Europejskiej
Nowe przepisy za 2 lata
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku wynajem krótkoterminowy w UE czekają zmiany, Parlament Europejski przyjął 29 lutego nowe zasady dotyczące odpowiedzialnego i przejrzystego wynajmu krótkoterminowego. Czego dotyczą?

rozwiń >

Wynajem krótkoterminowy w UE

REKLAMA

  • Wynajem krótkoterminowy stanowi około 25% zakwaterowania turystycznego w UE.
  • Rozbieżne przepisy lokalne prowadzą do fragmentacji rynku wewnętrznego.
  • Wysokiej jakości dane doprowadzą do lepszego egzekwowania przepisów i zmniejszenia liczby nielegalnych ofert.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym w Europie

Przepisy mają na celu oszacowanie rzeczywistego wpływu usług wynajmu krótkoterminowego i umożliwienie władzom lokalnym opracowania odpowiednich działań.

W czwartek [red. 29 lutego 2024 r.] Parlament przyjął zharmonizowane wymogi dotyczące sposobu gromadzenia i udostępniania danych związanych z usługami wynajmu krótkoterminowego (STR), 493 głosami do 14 przy 33 wstrzymujących się od głosu. Rozporządzenie to ma na celu promowanie przejrzystej i odpowiedzialnej gospodarki platformowej w UE, przy jednoczesnej ochronie konsumentów przed nieuczciwymi ofertami wynajmu krótkoterminowego.

Wynajem krótkoterminowy – prosta rejestracja na platformach internetowych

Platformy internetowe, które ułatwiają usługi wynajmu krótkoterminowego, muszą przestrzegać obowiązków dotyczących procedur rejestracji i udostępniania danych w odniesieniu do nieruchomości, które znajdują się w obszarach, w których istnieje proces rejestracji. Prosta procedura rejestracji online pozwoli odpowiednim organom zidentyfikować gospodarza i jego jednostkę oraz zweryfikować ich informacje.

Bezpieczeństwo i wiarygodność informacji dotyczących wynajmu

Platformy internetowe będą musiały zapewnić, że informacje dostarczone przez gospodarzy są wiarygodne i kompletne, a numer rejestracyjny jest wyraźnie widoczny na odpowiedniej liście. Będą również musiały podjąć uzasadnione wysiłki w celu przeprowadzenia wyrywkowych kontroli informacji. Właściwe organy mogą zawiesić numery rejestracyjne, poprosić platformy o usunięcie nielegalnych ofert lub nałożyć kary na platformy lub gospodarzy, którzy nie zastosują się do tych wymogów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana danych o wynajmie krótkoterminowym w UE

Państwa członkowskie UE utworzą jeden cyfrowy punkt dostępu, aby co miesiąc otrzymywać od platform dane dotyczące aktywności gospodarzy (np. liczba nocy, na które wynajęto jednostkę, liczba gości, konkretny adres, numer rejestracyjny, adres URL wpisu). Gromadzenie tych danych pozwoli władzom na monitorowanie zgodności z procesami rejestracji gospodarzy i umożliwi władzom krajowym wdrożenie odpowiednich polityk w sektorze wynajmu krótkoterminowego.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym za 2 lata

Po przyjęciu tekstu przez Radę, zostanie on opublikowany w Dzenniku Urzędowym UE. Rozporządzenie wejdzie w życie 24 miesiące po publikacji.

Wynajem krótkoterminowy na platformach internetowych w UE

REKLAMA

Liczba usług związanych z krótkoterminowym wynajmem zakwaterowania znacznie wzrosła wraz z rozwojem platform internetowych, takich jak Airbnb, Booking, Expedia i TripAdvisor. Ten rodzaj zakwaterowania stanowi około jednej czwartej wszystkich noclegów turystycznych w UE. Podczas gdy taki wynajem przynosi korzyści gospodarzom, turystom i wielu regionom, niektórzy badacze twierdzą, że brak odpowiednich przepisów przyczynia się również do problemów, takich jak wyższe ceny mieszkań, wysiedlanie stałych mieszkańców, nadmierny napływ turystów i nieuczciwa konkurencja.

Zarówno na terenie Unii, jak i w samych państwach członkowskich istnieją znaczące różnice w sposobach rejestracji wynajmów krótkoterminowych. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, w 2022 roku, 23 państwa posiadały jakiś typ procedury rejestracji na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym, podczas gdy pozostałe z nich rozważały jej wprowadzenie.

oprac. Emilia Panufnik
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA