REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem krótkoterminowy w UE – nowe przepisy za 2 lata

Wynajem krótkoterminowy w Unii Europejskiej
Nowe przepisy za 2 lata
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 roku wynajem krótkoterminowy w UE czekają zmiany, Parlament Europejski przyjął 29 lutego nowe zasady dotyczące odpowiedzialnego i przejrzystego wynajmu krótkoterminowego. Czego dotyczą?
rozwiń >

Wynajem krótkoterminowy w UE

REKLAMA

  • Wynajem krótkoterminowy stanowi około 25% zakwaterowania turystycznego w UE.
  • Rozbieżne przepisy lokalne prowadzą do fragmentacji rynku wewnętrznego.
  • Wysokiej jakości dane doprowadzą do lepszego egzekwowania przepisów i zmniejszenia liczby nielegalnych ofert.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym w Europie

Przepisy mają na celu oszacowanie rzeczywistego wpływu usług wynajmu krótkoterminowego i umożliwienie władzom lokalnym opracowania odpowiednich działań.

W czwartek [red. 29 lutego 2024 r.] Parlament przyjął zharmonizowane wymogi dotyczące sposobu gromadzenia i udostępniania danych związanych z usługami wynajmu krótkoterminowego (STR), 493 głosami do 14 przy 33 wstrzymujących się od głosu. Rozporządzenie to ma na celu promowanie przejrzystej i odpowiedzialnej gospodarki platformowej w UE, przy jednoczesnej ochronie konsumentów przed nieuczciwymi ofertami wynajmu krótkoterminowego.

Wynajem krótkoterminowy – prosta rejestracja na platformach internetowych

Platformy internetowe, które ułatwiają usługi wynajmu krótkoterminowego, muszą przestrzegać obowiązków dotyczących procedur rejestracji i udostępniania danych w odniesieniu do nieruchomości, które znajdują się w obszarach, w których istnieje proces rejestracji. Prosta procedura rejestracji online pozwoli odpowiednim organom zidentyfikować gospodarza i jego jednostkę oraz zweryfikować ich informacje.

Bezpieczeństwo i wiarygodność informacji dotyczących wynajmu

Platformy internetowe będą musiały zapewnić, że informacje dostarczone przez gospodarzy są wiarygodne i kompletne, a numer rejestracyjny jest wyraźnie widoczny na odpowiedniej liście. Będą również musiały podjąć uzasadnione wysiłki w celu przeprowadzenia wyrywkowych kontroli informacji. Właściwe organy mogą zawiesić numery rejestracyjne, poprosić platformy o usunięcie nielegalnych ofert lub nałożyć kary na platformy lub gospodarzy, którzy nie zastosują się do tych wymogów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana danych o wynajmie krótkoterminowym w UE

Państwa członkowskie UE utworzą jeden cyfrowy punkt dostępu, aby co miesiąc otrzymywać od platform dane dotyczące aktywności gospodarzy (np. liczba nocy, na które wynajęto jednostkę, liczba gości, konkretny adres, numer rejestracyjny, adres URL wpisu). Gromadzenie tych danych pozwoli władzom na monitorowanie zgodności z procesami rejestracji gospodarzy i umożliwi władzom krajowym wdrożenie odpowiednich polityk w sektorze wynajmu krótkoterminowego.

Nowe przepisy o wynajmie krótkoterminowym za 2 lata

Po przyjęciu tekstu przez Radę, zostanie on opublikowany w Dzenniku Urzędowym UE. Rozporządzenie wejdzie w życie 24 miesiące po publikacji.

Wynajem krótkoterminowy na platformach internetowych w UE

REKLAMA

Liczba usług związanych z krótkoterminowym wynajmem zakwaterowania znacznie wzrosła wraz z rozwojem platform internetowych, takich jak Airbnb, Booking, Expedia i TripAdvisor. Ten rodzaj zakwaterowania stanowi około jednej czwartej wszystkich noclegów turystycznych w UE. Podczas gdy taki wynajem przynosi korzyści gospodarzom, turystom i wielu regionom, niektórzy badacze twierdzą, że brak odpowiednich przepisów przyczynia się również do problemów, takich jak wyższe ceny mieszkań, wysiedlanie stałych mieszkańców, nadmierny napływ turystów i nieuczciwa konkurencja.

Zarówno na terenie Unii, jak i w samych państwach członkowskich istnieją znaczące różnice w sposobach rejestracji wynajmów krótkoterminowych. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, w 2022 roku, 23 państwa posiadały jakiś typ procedury rejestracji na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym, podczas gdy pozostałe z nich rozważały jej wprowadzenie.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: Parlament Europejski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA