REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek najmu mieszkań - kto odpowiada za problemy inwestorów?

Subskrybuj nas na Youtube
Rynek najmu mieszkań - kto odpowiada za problemy inwestorów?
Rynek najmu mieszkań - kto odpowiada za problemy inwestorów?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce - dla studentów oraz osób przyjeżdżających do Polski w celach zarobkowych - po ogromnym zastoju związanym z pandemią, zaczyna się ożywiać. Dla inwestorów na rynku nieruchomości oznacza to powrót do większych zysków.

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce

Według danych Mzuri/AMRON rynek wynajmu mieszkań w Polsce zanotował pod koniec ubiegłego roku spadki. Stawki wynajmu w IV kwartale 2020 w Polsce spadły r/r we wszystkich 7 największych miastach. Załamanie wynajmu krótkoterminowego miało związek z niewielkim ruchem turystycznym. Z kolei spadek popytu na wynajem długoterminowy to efekt przejścia pracy i nauki w tryb zdalny. Jeszcze dwa lata temu blisko 70% studentów deklarowało, że wynajmuje mieszkanie. W 2020 roku liczba ta drastycznie spadła i nie przekroczyła nawet 40%. Jak wygląda rynek dzisiaj i jakie są perspektywy na nadchodzące lata?

REKLAMA

Wynajem mieszkań przez studentów

Rynek wynajmu mieszkań w Polsce od pewnego czasu opiera się mocno na studentach. To oni każdego roku potężnie napędzali rynek nieruchomości, a to z tego powodu, że zdecydowaną większość stanowią osoby, które przyjeżdżają na studia do dużych miast i decydują się na wynajem mieszkania. Część z nich opłaca niewielkie kawalarki, a część wspólnie ze znajomymi wynajmuje większe mieszkania i mieszka w osobnych pokojach, dzieląc z innymi jedynie kuchnię i łazienkę. Każda z tych grup stanowiła odbiorców na flipy i wynajem mieszkań. Pandemia zmieniła wiele. Studenci, podobnie jak uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, przeszli w pełni na naukę zdalną. A wynajem mieszkania stał się dla nich zbędnym kosztem. W końcu mogli się uczyć zdalnie, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby wrócić w rodzinne strony.

Rynek nieruchomości - wynajem kiedyś i dzisiaj

W ostatnim roku, inwestorzy z uwagą śledzą rynek nieruchomości. Jak wygląda dziś rynek wynajmu mieszkań w Polsce? W dużych miastach, które kiedyś tętniły studenckim życiem, dziś brakuje charakterystycznego gwaru. Za to widać mnóstwo pustostanów: wolne pokoje, kawalerki i apartamenty stoją puste i bezużyteczne. - Remontowaliśmy kilka mieszkań w samym centrum Warszawy. Nowe i przestronne apartamenty, które były w pełni wyposażone, w czasach przed pandemią można było wynająć za 2300 zł. Teraz trudno znaleźć lokatora za blisko połowę tej ceny. – komentuje Paweł Kuczera, ekspert Horyzontu Inwestycji. To dobitnie pokazuje, jak mocno zmienił się rynek. Inwestycje we flipy, które miały stać się docelowo mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem dla studentów, w reakcji na zmiany na rynku wynajmowano np. zagranicznym pracownikom. Liczy się elastyczne podejście. A pieniądze pracują bez względu na to, kto płaci za wynajem.

Czy rynek wynajmu odżyje?

REKLAMA

Pandemia dała się we znaki wszystkim, jednak wiele wskazuje na to, że najtrudniejszy okres inwestorzy najprawdopodobniej mają za sobą. Także rynek wynajmu mieszkań w Polsce ma szansę na ożywienie. Sukcesywne odmrażanie gospodarki, otwarte lokale gastronomiczne i czas powrotu studentów na uczelnie pozwala sądzić, że mieszkania na wynajem znów wrócą do łask, a ich głównymi odbiorcami będą właśnie uczniowie szkół wyższych. W zasadzie można powiedzieć, że już teraz sporo studentów zdecydowało się wynająć mieszkanie na rok akademicki 2021/2022. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się pokoje i kawalerki. – Oczywiście ceny za wynajem też delikatnie idą w górę, w porównaniu z najtrudniejszym okresem podczas szczytu pandemii, ale to jeszcze nie ten sam pułap, jaki pamiętamy sprzed marca 2020 roku. Czy wynajem mieszkań odżyje? Uważam, że tak, ponieważ mamy już informacje od dziekanów i rektorów, że wrocławskie i warszawskie uczelnie wracają do nauki stacjonarnej. – informuje Paweł Kuczera. Można się spodziewać, że przy takim obrocie spraw, rynek wynajmu odżyje. Co prawda szansa na powrót cen z 2019 roku jest bardzo nikła, bo rynek nieruchomości był wtedy mocno rozgrzany, ale z pewnością będzie zdecydowanie łatwiej znaleźć najemcę i uzyskać znacznie korzystniejszą stawkę za wynajem.

Należy pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości to najlepszy sposób na ochronę swojego kapitału. Galopująca inflacja, niskie stopy procentowe powodują, że osoby trzymające środki na lokatach de facto tracą. – podsumowuje Paweł Kuczera. Pomimo tego, że rynek wynajmu w ostatnim czasie przechodził zastój to jednak, biorąc pod uwagę, że ceny nieruchomości nadal rosną, inwestorzy notują pozytywne wyniki z takiej inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Horyzont Inwestycji

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA