Mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych
REKLAMA
REKLAMA
Sektor mieszkań na wynajem
Jak wskazano w środowej informacji CBRE, w ciągu ostatniej dekady liczba Europejczyków, którzy mieszkają w wynajmowanych lokalach wzrosła z 26 proc. do 31 proc. W Polsce, jak wynika z raportu CBRE „European Multifamily Housing Report”, prywatnie wynajmuje swoje lokum 4 proc. gospodarstw domowych, a spośród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego.
REKLAMA
"Sektor mieszkań na wynajem nad Wisłą wciąż jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli" - stwierdzono. Zdaniem ekspertów CBRE, sytuację może zmienić rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem najmu mieszkaniowego oraz mniejsza skłonność młodszych pokoleń do długoterminowych zobowiązań, jakim jest np. kredyt mieszkaniowy.
Wynajem a pandemia
REKLAMA
Jak zaznaczono, sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie. "Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące np. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców" - napisano. Zwrócono uwagę, że w Polsce przeważająca większość mieszkań na wynajem należy do prywatnych właścicieli, którzy mają jeden lub kilka obiektów, zazwyczaj w różnych lokalizacjach, a najemcy taką formę zamieszkiwania najczęściej postrzegają jako tymczasową opcję.
Zdaniem cytowanego w informacji szefa sektora inwestycji alternatywnych w CBRE Marcina Jańskiego, rynek zaczyna się zmieniać. "Inwestorzy krajowi i zagraniczni chętniej włączają do swoich portfeli mieszkaniówkę, a rosnące ceny sprawiają, że część osób stać na zakup coraz mniejszego mieszkania" - wskazał. Dodał, że trend wspiera też większa mobilność młodszych pokoleń.
Mieszkania własne
Według raportu w Polsce 84 proc. gospodarstw domowych mieszka we własnych nieruchomościach. Od prywatnych i instytucjonalnych właścicieli wynajmuje 4 proc. Kolejne 4 proc. rynku zajmują mieszkania socjalne, a 7 proc. to inne formy zamieszkiwania, w tym bezpłatne - poinformowano. Wynajem instytucjonalny w Polsce to niecały 1 proc. rynku najmu, jednak - jak zaznaczono w raporcie - wiele wskazuje na to, że ten udział będzie rósł.
Inwestorzy na rynku mieszkaniowy
REKLAMA
Jak wynika z raportu CBRE, największych możliwości inwestorom zainteresowanym rynkiem mieszkaniowym w Polsce dostarcza Warszawa jako miasto z największą liczbą ludności, wieloma ośrodkami akademickimi i wysokim odsetkiem imigrantów ze Wschodu. "Pierwszy zakup nieruchomości mieszkaniowych przez zagranicznego inwestora miał miejsce w 2016 r. i od tego czasu ich przybywa" - wskazano. Zwrócono uwagę, że przeciętny roczny czynsz za jeden metr kwadratowy mieszkania najwyższej klasy w stolicy wynosi 996 zł/mkw.
Na drugim miejscu,, spośród największych polskich miast,, pod względem wysokości opłat za mieszkania w standardzie prime jest Wrocław, gdzie na rok trzeba zapłacić 876 zł/mkw. Na trzecim miejscem pod względem najwyższych kwot za wynajem jest Trójmiasto, z 804 zł/mkw. za rok. Wśród miast z największym potencjałem dla rozwoju instytucjonalnego rynku najmu mieszkaniowego znalazły się także Kraków, z czynszem 768 zł/mkw. za rok oraz Poznań, w którym za rok wynajmowania metra kwadratowego mieszkania o najwyższej jakości trzeba zapłacić 718 zł - napisano.
CBRE Group to spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Dallas; jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2020 r.). Firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników w ponad 100 krajach.
autor: Magdalena Jarco
REKLAMA
REKLAMA