REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Około 25-45 proc. mniejsze rachunki za ogrzewanie: Pompa ciepła we współpracy z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu
Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Dwa rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić na dwa typy – powietrzne lub gruntowe. Jak sama nazwa wskazuje, ta pierwsza „pobiera” ciepło z powietrza, druga zaś z wykopu lub wykopów wykonanych w gruncie. Ponieważ powietrzna pompa ciepła jest dużo łatwiejsza w instalacji, nie ma takich obostrzeń jak pompa gruntowa, aby można było ją zastosować (powierzchnia działki, poziom wód gruntowych, etc.), a do tego jest dużo tańsza, to właśnie tego typu urządzenia są jednymi z najchętniej wybieranych przez inwestorów.

REKLAMA

Pompa ciepła – efektywność zależna od pogody. Przy dużym mrozie włączają się grzałki elektryczne

Cytując klasyka, „sorry, taki mamy klimat”, że czasem temperatura spada poniżej  5 stopni Celsjusza.  Dla użytkowników powietrznych pomp ciepła istnieją jednak alternatywy. 

Wymiennik ciepła (wyglądający jak chłodnica) zamarza, bo posiada on temperaturę o ok. 7 stopni Celsjusza niższą niż powietrze. Jest to normalne zjawisko wynikające z tego, że podczas pobierania ciepła na wymienniku wykrapla się woda. Dzieje się tak tylko w określonych warunkach, najczęściej w wilgotne dni przy temperaturze bliskiej 0˚C. Urządzenia te dobrze sobie z tym radzą poprzez wykonywanie funkcji odmrażania, jednak kosztuje to nieco energii. Z kolei przy dużym mrozie problem zamarzania maleje - w powietrzu jest mniej wilgoci, jest zazwyczaj suchsze. Jednak sprawność urządzenia również wtedy maleje ze względu na zbyt niską temperaturę powietrza/otoczenia, które jest źródłem ciepła i wtedy włączają się grzałki zasilane energią elektryczną - tłumaczy Krzysztof Woźniak – specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Aby zapewnić odpowiednią ilość ciepła w instalacji, pompy wyposażone są w mocne grzałki elektryczne, które uzupełniają moc pompy tylko w bardzo mroźne dni, ale jest to dodatkowy, zauważalny koszt. 
Można oczywiście zasilać pompę ciepła instalacją fotowoltaiczną, uzupełnioną, np. o magazyn energii, jednak niesie to za sobą kolejne, dość duże inwestycje. Ponadto zimą i tak mają wątpliwą skuteczność. 

Pompa ciepła i kominek na drewno lub piec na pellet - efektywne i ekonomiczne połączenie

Ważne

Dlatego pompa ciepła tworzy znakomity tandem z kominkiem, którym dogrzewamy pomieszczenia w wilgotne i mroźne dni. Jest to niemal idealna instalacja grzewcza, która umożliwia uniknięcie wysokich rachunków za prąd do zasilania pompy ciepła – dodaje Krzysztof Woźniak.

Do wspomagania pomp ciepła idealnie nadają się miejscowe ogrzewacze pomieszczeń – kominki i  piece, które mogą być wyposażone w płaszcz wodny. Dodatkowo są one niezależne od zasilania elektrycznego i mogą działać nawet w czasie zaniku prądu.

Kominki zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, są zasilane odnawialnym źródłem energii - drewnem kawałkowym, które jest odnawialnym i najtańszym źródłem energii. które wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym i neutralności klimatycznej.Współcześnie budowane domy posiadają ogrzewanie w większości płaszczyznowe, głównie podłogowe, czasami ścienne. Coraz rzadziej konwekcyjne (grzejnikowe). Oszczędności w ogrzewaniu domów polegają nie tylko na ograniczeniu strat ciepła budynków, czy też doborze oszczędnego źródła ciepła ale przede wszystkim na inteligentnym zarządzaniu systemem (sterowaniu ogrzewaniem). I tutaj mamy do czynienia z ogromnym rozwojem branży sterowników pokojowych, czy też głowic nagrzejnikowych, które w ramach potrzeb danego pomieszczenia uruchamiają dany obieg lub go wyłączają jeżeli dane pomieszczenie z jakichś innych powodów (źródeł) będzie miało zagwarantowaną żądaną temperaturę. Każdy kilowat energii pozyskanej z drewna zmniejszy również o kilowat pobór energii z innego źródła, np. pompy ciepła. Należy zaznaczyć, że notujemy ogromny wzrost zainstalowanych central rekuperacyjnych, które oprócz dbałości o jakość powietrza, którym oddychamy, stały się przy okazji elementem rozrzutu ciepła w budynku. Trudno tu nie mówić o współpracy pieca czy kominka z rekuperacją – zauważa Konrad Kućmierz, ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia. 

Energia elektryczna jest oczywiście niezbędna do obsługi wspomnianych sterowników. Efektem działania systemu złożonego ze wspomnianych elementów, jest nie tylko stabilna temperatura w pomieszczeniach i dostępność wody użytkowej, ale przede wszystkim maksymalne ograniczenie wysokości rachunków za prąd

Na rynku dostępne są też rozwiązania, w których w przypadku zaniku energii z sieci sterownik otwiera przepływ powietrza, co pozwala dalej korzystać z urządzenia i cieszyć się ciepłem, ale klasycznie – w trybie sterowania manualnego.

Kominek opalany drewnem, pellet lub inne – decyzja należy do Ciebie

Oczywiście wybór kominka opalanego drewnem, który ma stanowić wsparcie dla pompy ciepła lub innego podstawowego źródła ciepła w budynkach mieszkalnych, należy do nas. Na rynku każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Kocioł na pellet może być wyposażony w zasobnik, który wystarczy na kilkanaście godzin pracy urządzenia. Z drugiej jednak strony, jeden worek pelletu waży 15 kg – trzeba mieć to na uwadze.

Kominek opalany drewnem, nie dość, że  stanowi element wystroju wnętrza i tworzy „klimat” w długie, zimowe wieczory, to nie wymaga ładowania na raz kilkudziesięciu kilogramów drewna. 

Możemy również wybrać urządzenie o większej bezwładności i masie - kominek lub piec akumulacyjny

Są to urządzenia bardziej skomplikowane i a ich projektowanie i budowa wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest długi czas oddawania energii poprzez promieniowanie liniowe, najbardziej naturalne dla organizmów żywych i otoczenia. W obecnych czasach tego typu urządzenia cechuje świetna współpraca z pokojowymi regulatorami ciepła, które w poszczególnych strefach (pomieszczeniach) wychwytują dodatkowe ciepło wyemitowane z pieca, zmniejszającym tym samym zużycie energii wytworzonej przez prąd dla pompy ciepła, czy przez ogrzewanie elektryczne, czy każde inne, np. gazowe. Drewno opałowe, pellet, zrębka to naturalne źródła energii odnawialnej, pozyskiwanej z minimalnym śladem węglowym. Drewno daje ciepło, energię dla przygotowania posiłków, ogień uwolniony z drewna jest dla człowieka hormonem szczęścia i zródłem endorfin. Ogień z drewna towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat i dzięki niemu świat jest w tym miejscu w jakim jest – przekonuje Konrad Kućmierz, ekspert Kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Oszczędności na ogrzewaniu 25-45%

Po podliczeniu, koszty sezonu grzewczego z powietrzną pompą ciepła i kominkiem w jednym domu mogą wypaść nadspodziewanie korzystnie. W jesienno-wiosenne dni o temperaturach wyższych niż 5 stopni Celsjusza pompa ciepła daje bezobsługowe i niezwykle tanie ciepło. Gdy robi się chłodniej, rozpalenie w kominku daje dodatkową, nadal tanią i odnawialną energię, która pozwala zaoszczędzić spore ilości prądu. Owszem, trzeba wtedy rozpalić ręcznie, ale zyskujemy natychmiastowe ciepło i niepowtarzalną w zimne dni atmosferę. Miłym zaskoczeniem jest podsumowanie finansowe, które pokazuje, że wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem lub piecem daje sezonowa oszczędność rzędu 25-45% -podsumowuje Krzysztof Woźniak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA