REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sezon grzewczy 2023/2024. Fakty i mity o OZE – pompy ciepła, kotły na pellet, emisja CO2

Sezon grzewczy 2023/2024. Fakty i mity o OZE – pompy ciepła, kotły na pellet, emisja CO2
Sezon grzewczy 2023/2024. Fakty i mity o OZE – pompy ciepła, kotły na pellet, emisja CO2
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sezon grzewczy w pełni 2023/2024. To dobry moment do rozważań nad wyborem ekonomicznego i ekologicznego źródła ciepła dla naszego domu. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego ma istotne znaczenie dla efektywności energetycznej budynku, kosztów eksploatacji, wpływu na środowisko, a także zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. W sytuacji utrzymującej się tendencji wzrostu cen energii, likwidacji tarcz ochronnych od lipca 2024 roku, planowanych zmian legislacyjnych na poziomie unijnym, a także trudnej do określenia sytuacji na światowych rynkach paliw kopalnych i energii, warto już teraz pomyśleć o najlepszym rozwiązaniu na te niepewne czasy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort cieplny, a jednocześnie zrobić to jak najniższym kosztem. 

Jakie źródło ciepła (ogrzewania) wybrać dla domu?

Wybór źródła ciepła zależy od wielu czynników. Bardzo często w pierwszej kolejności kierujemy się kryterium możliwości dofinansowania, a nie kosztami, jakie będą generowane przez dane źródło ciepła w trakcie eksploatacji. Warto zatem zgłębić temat i poddać analizie wszystkie za i przeciw, by nasz wybór był najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Co radzą eksperci?

- Należy obowiązkowo wykonać audyt energetyczny. Oczywiście nie może być on wykonany on line. Proponuje, aby przyszły beneficjent wymagał od audytora wyliczenia kilku symulacji z różnymi urządzeniami grzewczymi, w których zostaną określone przyszłe koszty ogrzewania budynku. Wtedy klient otrzyma rzetelną informację o stanie swojego budynku, jego możliwościach termomodernizacyjnych i kwotach jakie będzie musiał ponieść na ogrzanie domu. Na podstawie tych danych, sam w sposób świadomy dobierze odpowiadające swoim wymaganiom urządzenie – mówi dr Adam Nocoń, prezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE.

REKLAMA

Fakty i mity o OZE – pompy ciepła, kotły na pellet, emisja CO2

Czy odnawialne źródła faktycznie są godną polecenia alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych? Czy faktycznie są ekologiczne i niedrogie w eksploatacji? Jakie są fakty i mity o OZE.

FAKTY

1) Kocioł na pelet i pompa ciepła to urządzenia OZE.

Fakt. Kocioł na pelet i pompa ciepła to urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii do ogrzania budynków jedno i wielorodzinnych, jak również budynków użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, szpitale itd.). To urządzenia grzewcze zaliczane do tzw. „zielonych urządzeń”, które mają znaczący wpływ na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa i jej produkty, gaz ziemny), zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko (redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, mniej odpadów stałych) tym samym przyczyniając się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym kraju – mówi dr Tomasz Mirowski, dyrektor Departamentu Biopaliw Stałych Izby Gospodarczej Urządzeń OZE

2) Pompa ciepła i kocioł na pelet nadają się do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego.

Fakt. Oba te ekologiczne urządzenia z powodzeniem możemy wykorzystać zarówno do ogrzewania niskotemperaturowego (ogrzewanie podłogowe), jak i ogrzewania wysokotemperaturowego (ogrzewanie grzejnikowe). Należy jednak podkreślić, że do istniejącej instalacji nisko- czy wysokotemperaturowej urządzenie grzewcze powinno być zawsze dobrane indywidualnie, na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego i w konsultacji z producentem bądź firmą instalacyjną. Jest to niezwykle istotne, abyśmy w przyszłości nie zostali zaskoczeni rachunkami za ogrzewanie z powodu źle dobranego urządzenia do budynku czy instalacji centralnego ogrzewania – tłumaczy dr Adam Nocoń.

3) Kocioł na pelet i pompa ciepła jako hybryda.

Fakt. W obecnych czasach w Europie i wielu krajów rozwiniętych na świecie odchodzi się od paliw kopalnych, a dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom coraz częściej montuje się tzw. hybrydy w naszych kotłowniach. Są to dwa urządzenia: pompa ciepła razem z kotłem peletowym, podłączone do jednego systemu grzewczego ze współpracującym ze sobą sterowaniem. Hybryda zapewnia właścicielowi budynku zminimalizowanie kosztów ogrzewania, a w razie awarii jednego z urządzeń bądź nagłych skoków cenowych paliwa czy energii elektrycznej, pozwala ogrzewać się drugim źródłem ogrzewania – wyjaśnia dr Adam Nocoń.

MITY

1) Pompy ciepła i kotły na pelet nie emitują CO2.

Mit. Ważne jest w jakim kontekście podchodzimy do emisji dwutlenku węgla w obu tych przypadkach. Odnosząc się do pompy ciepła rzeczywiście bezpośrednio nie emitują one CO2 (nie mają komina). Zaliczane są one do urządzeń zeroemisyjnych, jeśli energia elektryczna w 100% pochodzi z OZE (słońca, wiatru, wody). Natomiast patrząc na to szerzej i pamiętając o tym, że energia elektryczna w Polsce w większości pochodzi z elektrowni opalanych węglem, wszystkie urządzenia elektryczne zasilane taką energią w naszym domu przyczyniają się do emisji CO2 w sposób pośredni. Odwrotnie natomiast jest w przypadku kotła na pelet. Podczas procesu spalania, mającego na celu produkcję ciepła, występuje co prawda emisja dwutlenku węgla, ale jest ona neutralna dla klimatu, bo pochodzi z biomasy (źródła OZE). W bilansie CO2 przyjmuje się jedynie 20% emisji z takiego źródła jak kocioł na pelet. Patrząc szerzej tak, jak w pierwszym przypadku, kotły te zaliczane są w bilansie ogólnym do urządzeń niskoemisyjnych, których emisja CO2 jest znikoma, a często pomijalna w bilansach na poziomie kraju – wyjaśnia prezes Izby dr Nocoń.

Pompa ciepła a emisja CO2 - źródło: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE

Pompa ciepła a emisja CO2 - źródło: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE

Pompa ciepła a emisja CO2 - źródło: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE

Źródło zewnętrzne

REKLAMA

2) Kontrole UOKiK w naszych domach.

Mit. W ostatnich tygodniach słyszymy o nadchodzących zmianach w priorytetowym programie „Czyste Powietrze”. Pojawiły się również informację o rzekomych kontrolach UOKiK-u, które odbędą się w naszych domach. Jest to oczywiście nieprawda. Możliwość planowanych kontroli przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta obejmie producentów i importerów pomp ciepła, których zadaniem będzie sprawdzenie, czy deklarowane dla urządzeń parametry zgadzają się z rzeczywistością – wyjaśnia Prezes IGU OZE.

Podsumowując. Decyzja o wyborze rodzaju ogrzewania dla własnego domu jest bardzo istotna zarówno dla komfortu domowników, jak i późniejszych wydatków. Dlatego warto ją dobrze przemyśleć i rozważyć każdą opcję - także z uwzględnieniem ww. faktów i mitów.

Źródło: Izba Gospodarcza Urządzeń OZE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA