REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek na drodze wewnętrznej to początek problemów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl / Metrohouse
wypadek droga wewnętrzna
Wypadek na drodze wewnętrznej to początek problemów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Różnego rodzaju wypadki zdarzają się również na drogach wewnętrznych. Wyjaśniamy dlaczego takie zdarzenia mogą być kłopotliwe dla właściciela terenu.

Mówiąc o drodze, najczęściej mamy na myśli po prostu drogę publiczną. Pod tym pojęciem trzeba rozumieć drogę krajową, wojewódzką, powiatową lub gminną. Oprócz dróg publicznych, funkcjonują również drogi wewnętrzne, czyli części lub nawet całe działki przeznaczone do ruchu drogowego rozumianego jako możliwość korzystania z drogi przez nieoznaczoną liczbę osób (zobacz: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2019 r. - sygn. akt VII SA/Wa 1094/19). Drogi wewnętrzne oczywiście nie są wolne od niebezpieczeństw, a w czasie wakacji częściej zdarzają się na nich wypadki. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zatem, czy wypadek na drodze wewnętrznej będzie stanowił spory kłopot dla właściciela danego terenu. Chodzi nie tylko o wypadki związane z ruchem pojazdów, ale również o różnego rodzaju kontuzje pieszych. 

REKLAMA

O drogę wewnętrzną powinien zadbać właściciel terenu

Powyżej została już zaprezentowana definicja drogi wewnętrznej, którą w jednym z wyroków przedstawił wojewódzki sąd administracyjny. W ramach uzupełnienia warto dodać, że drogi wewnętrzne to między innymi drogi na osiedlach mieszkaniowych, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych oraz do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców.

Nie ulega wątpliwości, że właściciel działki lub zarządca terenu powinien dbać o utrzymanie znajdującej się na niej drogi wewnętrznej. Taki obowiązek wyraźnie formułuje artykuł 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. 1985 nr 14 poz. 60). Ten przepis mówi, że remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych, a także zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga albo właściciela terenu (w razie braku zarządcy). Jednakże do obowiązków zarządcy lub właściciela nie zalicza się oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi i utrzymanie urządzeń zapewniających takie połączenia. Wspomniane obowiązki spoczywają bowiem na zarządcy drogi publicznej. 

Udostępnienie drogi prywatnej oznacza pewne obowiązki 

REKLAMA

Właściciel działki prywatnej ze znajdującą się na niej drogą ma prawo zupełnie ją zamknąć dla ruchu (w tym dla ruchu pieszych), udostępnić przechód/przejazd wybranym osobom lub nie wprowadzać ograniczeń ruchu. Udostępnienie drogi do swobodnego korzystania (jako drogi wewnętrznej) nakłada na właściciela działki obowiązki związane z zapewnieniem odpowiedniego stanu nawierzchni potrzebnego do bezpiecznego poruszania się osób i pojazdów. Zaniedbanie w tym zakresie może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą na gruncie art. 415 kodeksu cywilnego.

Co ważne, właściciel drogi wewnętrznej powinien brać pod uwagę nie tylko przepisy ustawy o drogach publicznych, ale również regulacje z prawa budowlanego. Nie ulega bowiem wątpliwości, że droga wewnętrzna jest obiektem budowlanym, a ściślej rzecz biorąc obiektem budowlanym liniowym. To oznacza konieczność stosowania przepisów prawa budowlanego oraz rozporządzeń wydanych do tego aktu prawnego (zobacz: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 września 2021 r. - sygn. akt: II OSK 2775/19). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenia czasem można skierować do ubezpieczyciela

Wyroki sądowe związane z ruchem pojazdów na drogach wewnętrznych i odpowiedzialnością właściciela/zarządcy takich dróg za szkody nie są szczególnie częste. Można wskazać np. Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 16 grudnia 2021 r. (sygn. akt: II C 345/21), w którym poszkodowany motocyklista uzyskał spore świadczenie za wypadek na zaniedbanym moście stanowiącym część drogi wewnętrznej. W analizowanej sprawie, roszczenie zostało skierowane do następcy prawnego kopalni, która niegdyś zarządzała terenem. Warto jednak mieć świadomość, że czasem roszczenia związane ze stanem drogi wewnętrznej są kierowane do firmy ubezpieczeniowej, która sprzedała właścicielowi lub zarządcy terenu odpowiednią polisę OC. 

Nie każdy wypadek będzie powiązany z ruchem pojazdów 

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podkreślają również, że szkody na drodze wewnętrznej związane z jej złym stanem nie zawsze muszą być następstwem ruchu pojazdów. Można sobie wyobrazić sytuację, w której zły stan nawierzchni spowodował upadek pieszego (niekoniecznie zimą). Skutki właśnie takiego upadku odczuwała powódka, dla której dość korzystny okazał się Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 12 września 2018 r. (sygn. akt: I ACa 396/18). Warto odnotować, że w kolejnej analizowanej sprawie właścicielem drogi wewnętrznej była gmina posiadająca jednak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ze względu na status drogi jako wewnętrznej, właściwy do dochodzenia roszczeń wobec ubezpieczyciela okazał się artykuł 415 kodeksu cywilnego zamiast art. 417 KC (mimo gminnej własności działki).  

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA