REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek na drodze wewnętrznej to początek problemów

RynekPierwotny.pl / Metrohouse
wypadek droga wewnętrzna
Wypadek na drodze wewnętrznej to początek problemów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Różnego rodzaju wypadki zdarzają się również na drogach wewnętrznych. Wyjaśniamy dlaczego takie zdarzenia mogą być kłopotliwe dla właściciela terenu.

Mówiąc o drodze, najczęściej mamy na myśli po prostu drogę publiczną. Pod tym pojęciem trzeba rozumieć drogę krajową, wojewódzką, powiatową lub gminną. Oprócz dróg publicznych, funkcjonują również drogi wewnętrzne, czyli części lub nawet całe działki przeznaczone do ruchu drogowego rozumianego jako możliwość korzystania z drogi przez nieoznaczoną liczbę osób (zobacz: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2019 r. - sygn. akt VII SA/Wa 1094/19). Drogi wewnętrzne oczywiście nie są wolne od niebezpieczeństw, a w czasie wakacji częściej zdarzają się na nich wypadki. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają zatem, czy wypadek na drodze wewnętrznej będzie stanowił spory kłopot dla właściciela danego terenu. Chodzi nie tylko o wypadki związane z ruchem pojazdów, ale również o różnego rodzaju kontuzje pieszych. 

REKLAMA

O drogę wewnętrzną powinien zadbać właściciel terenu

Powyżej została już zaprezentowana definicja drogi wewnętrznej, którą w jednym z wyroków przedstawił wojewódzki sąd administracyjny. W ramach uzupełnienia warto dodać, że drogi wewnętrzne to między innymi drogi na osiedlach mieszkaniowych, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych oraz do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców.

Nie ulega wątpliwości, że właściciel działki lub zarządca terenu powinien dbać o utrzymanie znajdującej się na niej drogi wewnętrznej. Taki obowiązek wyraźnie formułuje artykuł 8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. 1985 nr 14 poz. 60). Ten przepis mówi, że remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych, a także zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga albo właściciela terenu (w razie braku zarządcy). Jednakże do obowiązków zarządcy lub właściciela nie zalicza się oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi i utrzymanie urządzeń zapewniających takie połączenia. Wspomniane obowiązki spoczywają bowiem na zarządcy drogi publicznej. 

Udostępnienie drogi prywatnej oznacza pewne obowiązki 

REKLAMA

Właściciel działki prywatnej ze znajdującą się na niej drogą ma prawo zupełnie ją zamknąć dla ruchu (w tym dla ruchu pieszych), udostępnić przechód/przejazd wybranym osobom lub nie wprowadzać ograniczeń ruchu. Udostępnienie drogi do swobodnego korzystania (jako drogi wewnętrznej) nakłada na właściciela działki obowiązki związane z zapewnieniem odpowiedniego stanu nawierzchni potrzebnego do bezpiecznego poruszania się osób i pojazdów. Zaniedbanie w tym zakresie może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą na gruncie art. 415 kodeksu cywilnego.

Co ważne, właściciel drogi wewnętrznej powinien brać pod uwagę nie tylko przepisy ustawy o drogach publicznych, ale również regulacje z prawa budowlanego. Nie ulega bowiem wątpliwości, że droga wewnętrzna jest obiektem budowlanym, a ściślej rzecz biorąc obiektem budowlanym liniowym. To oznacza konieczność stosowania przepisów prawa budowlanego oraz rozporządzeń wydanych do tego aktu prawnego (zobacz: Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 września 2021 r. - sygn. akt: II OSK 2775/19). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenia czasem można skierować do ubezpieczyciela

Wyroki sądowe związane z ruchem pojazdów na drogach wewnętrznych i odpowiedzialnością właściciela/zarządcy takich dróg za szkody nie są szczególnie częste. Można wskazać np. Wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 16 grudnia 2021 r. (sygn. akt: II C 345/21), w którym poszkodowany motocyklista uzyskał spore świadczenie za wypadek na zaniedbanym moście stanowiącym część drogi wewnętrznej. W analizowanej sprawie, roszczenie zostało skierowane do następcy prawnego kopalni, która niegdyś zarządzała terenem. Warto jednak mieć świadomość, że czasem roszczenia związane ze stanem drogi wewnętrznej są kierowane do firmy ubezpieczeniowej, która sprzedała właścicielowi lub zarządcy terenu odpowiednią polisę OC. 

Nie każdy wypadek będzie powiązany z ruchem pojazdów 

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podkreślają również, że szkody na drodze wewnętrznej związane z jej złym stanem nie zawsze muszą być następstwem ruchu pojazdów. Można sobie wyobrazić sytuację, w której zły stan nawierzchni spowodował upadek pieszego (niekoniecznie zimą). Skutki właśnie takiego upadku odczuwała powódka, dla której dość korzystny okazał się Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 12 września 2018 r. (sygn. akt: I ACa 396/18). Warto odnotować, że w kolejnej analizowanej sprawie właścicielem drogi wewnętrznej była gmina posiadająca jednak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ze względu na status drogi jako wewnętrznej, właściwy do dochodzenia roszczeń wobec ubezpieczyciela okazał się artykuł 415 kodeksu cywilnego zamiast art. 417 KC (mimo gminnej własności działki).  

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA