Dach szkieletowy na domu – na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA
Dach szkieletowy na domu – charakterystyka
Domy kanadyjskie lub szkieletowe – to nazwy, które szybko przylgnęły do charakterystycznych, lekkich budynków drewnianych. Rozwiązania tego typu znajdują swoich zwolenników, bo pozwalają na szybką i stosunkowo tanią realizację inwestycji.
REKLAMA
Wzniesienie dachu, który będzie zapewniał dobrą izolację cieplną jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed wykonawcą, realizującym projekt domu szkieletowego. Konstrukcje kanadyjskie, ze względu na ich lekkość można szybko nagrzać, ale słabo izolowane, równie łatwo tracą ciepło. Kluczem do utrzymania temperatury jest dach pozwalający na zatrzymanie ciepłego, unoszącego się do góry powietrza. Taka konstrukcja, żeby stanowić swoisty „korek termiczny” dla budynku, musi być wykonana z materiałów odznaczających się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi.
– Trudno przecenić rolę dachu w utrzymywaniu ciepła w budynku. Przez źle izolowaną konstrukcję może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła. Szukając odpowiedniego projektu domu lub wybierając materiały budowlane, zwracajmy uwagę na ich właściwości termoizolacyjne. Dobrym przykładem są membrany dachowe renomowanych producentów, które mogą zmniejszyć wymianę powietrza, a tym samym obniżyć koszty grzewcze – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny w Dorken Delta.
Jak powinien być poprawnie zbudowany dach szkieletowy na domu?
Różnica pomiędzy dachami domów szkieletowych a budynków tradycyjnych zaznacza się już w więźbie dachowej. Struktury szkieletowe mają być przede wszystkim lekkie. Tym samym muszą się więc odznaczać materiały stosowane przy budowie dachu.
Cała konstrukcja powinna także wykazywać minimalny poziom wilgotności, dlatego do budowy dachów domów szkieletowych wykorzystywane jest drewno suszone komorowo. Proces suszenia, poza uwalnianiem wilgoci, ma jeszcze jedną zaletę. Przyczynia się do eliminacji grzybów i substancji odżywczych, które mogą stanowić pożywkę dla owadów. Ponadto drewno jest czterostronnie strugane oraz frezowane, co w sposób naturalny zabezpiecza poszczególne elementy oraz ułatwia ich późniejszą obróbkę. Warto dodać, że drewno strugane jest mniej podatne na działanie ognia.
Dach szkieletowy na domu – jakie wybrać materiały
Powszechny dylemat, czy dach powinien być w pełni deskowany, czy też nie, jest również żywy w przypadku domów kanadyjskich. Możliwości są różne. Jedną z opcji jest pełne deskowanie dachu i pokrycie go papą. Alternatywą – nowoczesna membrana wstępnego krycia.
Kierując się wieloletnimi przyzwyczajeniami fachowcy często wybierają to pierwsze rozwiązanie. Papa na pełnym deskowaniu nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem w przypadku lekkiej konstrukcji szkieletowej. Przede wszystkim dlatego, że jest znacznie cięższa niż membrana na krokwiach. Nie bez znaczenia pozostają kwestie ekonomiczne, które warto wziąć pod uwagę w obliczu szybujących cen drewna oraz rosnących cen roboczogodziny dekarza.
– Położenie membrany warto wziąć pod uwagę nawet przy pełnym deskowaniu. Materiał ten jest lżejszy niż papa i zapewnia lepszą ochronę drewnianej konstrukcji - wyjaśnia Piotr Pytel.
Dodaje, że na rynku dostępne są produkty przeznaczone specjalnie do dachów deskowanych.
- Dobra membrana, poza izolowaniem termicznym, zapewnia tzw. efekt kwiatu lotosu, który pomaga szybko odprowadzić wody opadowe. Ta właściwość umożliwia również montowanie jej w trakcie niepogody, co jest szczególnie ważne w przypadku domów szkieletowych, które mogą być wznoszone również poza zwyczajnym sezonem budowlanym – dodaje doradca techniczny w Dorken Delta.
Wielu inwestorów i dekarzy stawia na specjalistyczne membrany, gdyż ich przytwierdzenie do krokwi zajmuje mniej czasu i wiąże się z oszczędnością materiału. Nowoczesne produkty tego typu są wodo- i wiatroszczelne oraz paroprzepuszczalne, co pozwala na efektywną wentylację pomieszczeń.
Rozwiązania przeciwpożarowe są w budownictwie zawsze cenione, jednak w przypadku domów drewnianych, pełnią one jeszcze ważniejszą rolę. Dotyczy to również, a może i przede wszystkim, stosowanych materiałów budowlanych. Nie inaczej jest z dachem. Membrany dachowe o odpowiedniej klasyfikacji ogniowej zwiększają bezpieczeństwo budynku, zmniejszając ryzyko pożaru.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.