REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dach szkieletowy na domu – na co zwrócić uwagę?

Dach szkieletowy na domu – na co zwrócić uwagę?
Dach szkieletowy na domu – na co zwrócić uwagę?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dach szkieletowy na domu. W konstrukcjach szkieletowych częstym problemem jest zapewnienie odpowiedniej izolacji. Fachowcy powinni zwracać szczególną uwagę na sposób wykonania budynku oraz rodzaj użytych materiałów.

Dach szkieletowy na domu – charakterystyka

Domy kanadyjskie lub szkieletowe – to nazwy, które szybko przylgnęły do charakterystycznych, lekkich budynków drewnianych. Rozwiązania tego typu znajdują swoich zwolenników, bo pozwalają na szybką i stosunkowo tanią realizację inwestycji.

REKLAMA

Wzniesienie dachu, który będzie zapewniał dobrą izolację cieplną jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed wykonawcą, realizującym projekt domu szkieletowego. Konstrukcje kanadyjskie, ze względu na ich lekkość można szybko nagrzać, ale słabo izolowane, równie łatwo tracą ciepło. Kluczem do utrzymania temperatury jest dach pozwalający na zatrzymanie ciepłego, unoszącego się do góry powietrza. Taka konstrukcja, żeby stanowić swoisty „korek termiczny” dla budynku, musi być wykonana z materiałów odznaczających się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi.

– Trudno przecenić rolę dachu w utrzymywaniu ciepła w budynku. Przez źle izolowaną konstrukcję może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła. Szukając odpowiedniego projektu domu lub wybierając materiały budowlane, zwracajmy uwagę na ich właściwości termoizolacyjne. Dobrym przykładem są membrany dachowe renomowanych producentów, które mogą zmniejszyć wymianę powietrza, a tym samym obniżyć koszty grzewcze – mówi Piotr Pytel, doradca techniczny w Dorken Delta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powinien być poprawnie zbudowany dach szkieletowy na domu?

Różnica pomiędzy dachami domów szkieletowych a budynków tradycyjnych zaznacza się już w więźbie dachowej. Struktury szkieletowe mają być przede wszystkim lekkie. Tym samym muszą się więc odznaczać materiały stosowane przy budowie dachu.

Cała konstrukcja powinna także wykazywać minimalny poziom wilgotności, dlatego do budowy dachów domów szkieletowych wykorzystywane jest drewno suszone komorowo. Proces suszenia, poza uwalnianiem wilgoci, ma jeszcze jedną zaletę. Przyczynia się do eliminacji grzybów i substancji odżywczych, które mogą stanowić pożywkę dla owadów. Ponadto drewno jest czterostronnie strugane oraz frezowane, co w sposób naturalny zabezpiecza poszczególne elementy oraz ułatwia ich późniejszą obróbkę. Warto dodać, że drewno strugane jest mniej podatne na działanie ognia.

Dach szkieletowy na domu – jakie wybrać materiały

Powszechny dylemat, czy dach powinien być w pełni deskowany, czy też nie, jest również żywy w przypadku domów kanadyjskich. Możliwości są różne. Jedną z opcji jest pełne deskowanie dachu i pokrycie go papą. Alternatywą – nowoczesna membrana wstępnego krycia.

Kierując się wieloletnimi przyzwyczajeniami fachowcy często wybierają to pierwsze rozwiązanie. Papa na pełnym deskowaniu nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem w przypadku lekkiej konstrukcji szkieletowej. Przede wszystkim dlatego, że jest znacznie cięższa niż membrana na krokwiach. Nie bez znaczenia pozostają kwestie ekonomiczne, które warto wziąć pod uwagę w obliczu szybujących cen drewna oraz rosnących cen roboczogodziny dekarza.

– Położenie membrany warto wziąć pod uwagę nawet przy pełnym deskowaniu. Materiał ten jest lżejszy niż papa i zapewnia lepszą ochronę drewnianej konstrukcji -  wyjaśnia Piotr Pytel.

Dodaje, że na rynku dostępne są produkty przeznaczone specjalnie do dachów deskowanych.

- Dobra membrana, poza izolowaniem termicznym, zapewnia tzw. efekt kwiatu lotosu, który pomaga szybko odprowadzić wody opadowe. Ta właściwość umożliwia również montowanie jej w trakcie niepogody, co jest szczególnie ważne w przypadku domów szkieletowych, które mogą być wznoszone również poza zwyczajnym sezonem budowlanym – dodaje doradca techniczny w Dorken Delta.

Wielu inwestorów i dekarzy stawia na specjalistyczne membrany, gdyż ich przytwierdzenie do krokwi zajmuje mniej czasu i wiąże się z oszczędnością materiału. Nowoczesne produkty tego typu są wodo- i wiatroszczelne oraz paroprzepuszczalne, co pozwala na efektywną wentylację pomieszczeń.

Rozwiązania przeciwpożarowe są w budownictwie zawsze cenione, jednak w przypadku domów drewnianych, pełnią one jeszcze ważniejszą rolę. Dotyczy to również, a może i przede wszystkim, stosowanych materiałów budowlanych. Nie inaczej jest z dachem. Membrany dachowe o odpowiedniej klasyfikacji ogniowej zwiększają bezpieczeństwo budynku, zmniejszając ryzyko pożaru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA