REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podwyższyć wartość mieszkania?

Jak podwyższyć wartość mieszkania?
Jak podwyższyć wartość mieszkania?

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania jest popularną i dobrze wszystkim znaną formą lokaty kapitału. Choć głównymi czynnikami decydującymi o jego cenie są lokalizacja i powierzchnia, profesjonaliści od rynku nieruchomości znają również inne sposoby na podwyższenie wartości lokalu. Piotr Kania, architekt firmy HB Premium, zawodowo zajmujący się projektowaniem mieszkań inwestycyjnych, tłumaczy, jak dzięki wykorzystaniu dobrych zasad projektowania, nawet niewielkie inwestycje potrafią dostarczyć zaskakująco wysoki zysk pasywny.

Podziel lub wydziel

Dobra wyobraźnia przestrzenna w połączeniu z umiejętnościami projektowymi i doświadczeniem, może bardzo pomóc w podniesieniu wartości mieszkania. Na przykład jeśli z jednego pokoju wydzielimy oddzielną sypialnię, kawalerka otrzyma funkcjonalność dwupokojowego mieszkania. Dzięki temu lokal przejdzie do większego segmentu nieruchomości, a jego wartość automatycznie wzrośnie.

Inwestując w większą nieruchomość możemy też podzielić ją na dwa oddzielne lokale, tworząc tzw. Wehikuł Inwestycyjny. To rozwiązanie jest bardzo opłacalne, ponieważ potrafi niemal podwoić zysk pasywny z najmu. Do takiego przedsięwzięcia potrzebny jest jednak profesjonalny architekt z uprawnieniami, który będzie potrafił zaprojektować wentylację czy przewody elektryczne zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i obowiązującym prawem.

REKLAMA

Wykorzystaj całą przestrzeń

REKLAMA

W projektowaniu mieszkań na wynajem, kluczowa jest ergonomia i dostosowanie wnętrz do oczekiwań współczesnych najemców. Na przykład z doświadczenia wiem, że młodzi wynajmujący nie potrzebują dużej kuchni, ponieważ nie poświęcają zbyt wiele czasu na gotowanie. Ważne jest zaś dla nich wygodne miejsce do pracy, szczególnie teraz - w czasach coraz powszechniejszej pracy zdalnej.

Nawet w najmniejszych mieszkaniach kluczowe jest wydzielenie każdej ze stref użytkowych. Do wyodrębnienia części sypialnianej posłużyć może tzw. zielona ściana, czyli wertykalna konstrukcja z żywych roślin. Łatwym i tanim sposobem odcięcia kącika wypoczynkowego od kuchni i jadalni jest wykorzystanie tapety o wyrazistym motywie. Na niewielkich powierzchniach trzeba zadbać również o ich dobre doświetlenie. Aby uniknąć wysokich kosztów, związanych z przesuwaniem instalacji elektrycznej, można zastosować szynoprzewody, które zapewniają więcej punktów świetlnych.

W małych nieruchomościach inwestycyjnych zwykle stosuję meble na wymiar, ponieważ dają szansę wykorzystania całego potencjału powierzchni. Zabudowy kuchenne pod sufit, czy duże szafy wnękowe zwiększają powierzchnie magazynową, której nigdy za wiele. Pożądane są też niewielkie schowki czy garderoby, dlatego w każdym mieszkaniu, które na to pozwala, projektuję taką przestrzeń.

Coś wyjątkowego, co wyróżnia spośród innych

REKLAMA

Czym innym jest urządzanie mieszkania dla siebie, a czym innym pod sprzedaż bądź wynajem. Jeśli chcemy zarobić na inwestycji, musi mieć w sobie coś wyjątkowego, co wyróżni ją spośród pozostałych. Dobra aranżacja, często niedużym kosztem, pozwala na znaczne podwyższenie wartości mieszkania, a tym samym większy zwrot z inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obserwując trendy wnętrzarskie, dostrzegam, że Polakom znudził się już styl skandynawski, który przez ostatnie lata królował w naszych domach. Teraz bardziej pożądana jest nowoczesna i neutralna estetyka bazująca na lekkich, jasnych barwach oraz drewnie. We wnętrzach pojawia się też coraz więcej zieleni w formie ogrodów wertykalnych oraz motywy tropikalne w tekstyliach czy tapetach.

Istotne jest również działanie światłem, które w mieszkaniach na wynajem wciąż traktowane jest po macoszemu. W takich inwestycjach zwykle montowany jest jeden centralny punkt świetlny na środku pomieszczenia, a tym czasem oświetlenie może pełnić istotną funkcję dekoracyjną.

Warto zainwestować w jakość

Urządzając mieszkanie na wynajem trzeba pamiętać, że będzie ono użytkowane z większą intensywnością, dlatego warto zainwestować w materiały dobrej jakości, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia. Unikniemy w ten sposób ciągłych napraw i wymiany wyeksploatowanych sprzętów.

Istotną kwestią jest również odpowiednie zaprezentowanie mieszkania inwestycyjnego, czyli wykonanie dobrych zdjęć lub wizualizacji. Nie warto tu oszczędzać na pomocy ekspertów, ponieważ atrakcyjnie wyeksponowane wnętrza zawsze lepiej się sprzedają. Na polskim rynku działają firmy, które oferują kompleksowe usługi z zakresu inwestycji w nieruchomości. Dzięki profesjonalnym wizualizacjom, zarobimy na mieszkaniu nie tylko więcej, ale też szybciej, ponieważ możemy wystawić je na sprzedaż lub wynajem jeszcze przed zakończeniem remontu. Wsparcie ekspertów zarówno od rynku nieruchomości, jak i projektowania wnętrz czy sprzedaży, pozwala oszczędzić czas, a także zmaksymalizować zyski z inwestycji.

Źródło: HB Premium

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA