REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kariera róży na przestrzeni wieków

Paweł Siedlecki

REKLAMA

REKLAMA

Już starożytni Egipcjanie znali odmianę róży o dużej liczbie płatków, dziś nazywaną różą stulistną. Ale największą obsesję na punkcie róż mieli starożytni Rzymianie. Róże rozsypywano w czasie uroczystości publicznych i bankietów.

Róża wczoraj

REKLAMA

Wodą różaną napełniano publiczne łaźnie i fontanny cezarów. Publiczność w amfiteatrach siedziała pod markizami namoczonymi w wodzie różanej, płatkami róż napychano poduszki, ludzie ozdabiali głowy wieńcami z róż. Do rzymskiego menu należały różane budynie, nalewki i afrodyzjaki, a także lekarstwa sporządzone na bazie tych kwiatów. Obchodzono specjalne święto Rosalia - ku powszechnemu uwielbieniu dla tych pięknych kwiatów.

REKLAMA

Na którejś z biesiad Neron kazał zainstalować srebrne rurki pod każdym talerzem, dzięki czemu gość był spryskiwany aromatem pomiędzy kolejnymi daniami. Kiedy goście podziwiali malowidło przedstawiające niebiańskie sceny, „niebo” nad ich głowami otwierało się i na wszystkich spadał deszcz kwiatów i perfum.

W kulturze islamu róża jest jeszcze bardziej uduchowionym symbolem. Wodę różaną dodawano do zaprawy murarskiej przy budowie świątyń. Kwiat ten stał się delikatnym surowcem kulinarnym w kuchni islamskiej. Róża była też używana w formie perfum do odzieży. Do dziś gościnność w domach islamskich wymaga by spryskać gościa przy wejściu wodą różaną.

Różańce początkowo wyrabiano ze 165 wysuszonych i ciasno zwiniętych płatków różanych. Niekiedy odymiano je nad lampą, by je lepiej zakonserwować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Róża dziś

REKLAMA

Dziś róża uważana jest za królową kwiatów, a czerwona za symbol miłości, ale także elegancji i dobrego smaku. Wręczamy ją w wiązankach na oficjalnych spotkaniach biznesowych, dekorujemy różami sale bankietowe, ozdabiamy kościoły podczas ślubów, a wiele panien młodych nie może się bez nich obejść w bukietach. Dekorujemy płatkami ślubne torty, sypiemy płatki na religijnych procesjach. Kosze z tych królewskich kwiatów przekazujemy w dowód uznania artystom w teatrach i operach, a Walentynki wręcz nie mogą istnieć bez udziału czerwonych róż, przybranych w serduszka. W dodatku z owoców dzikiej róży można zrobić pyszne konfitury, a kandyzowane w cukrze płatki, którymi czasem przybieramy torty też smakują całkiem nieźle.

Z upodobaniem hodujemy róże w przydomowych ogrodach i ogródkach dla ich pięknego zapachu, a jeśli nie mamy ogródka chętnie stawiamy na parapecie w doniczkach miniaturowe różyczki. Róża zyskała także stałe miejsce w damskiej modzie. Jest najczęściej powielanym kwiatowym wzorem na odzieży, bieliźnie a także ekskluzywnych rajstopach czy pończochach. Sztucznymi satynowymi różyczkami zdobione są suknie ślubne, podwiązki, kapelusze, a także przypinki do włosów.

Sztuczne róże do złudzenia przypominające żywe zdobią eleganckie, letnie kapelusze i damskie fryzury nie tylko na pokazach mody. Róże są także ulubionym motywem zdobniczym jubilerów. Te piękne kwiaty są inspiracją złotników przy projektowaniu broszek, bransoletek, naszyjników, kolczyków czy pierścionków. Perfumy z róż uważane są za seksowne i uwodzicielskie, a damska uroda od wieków porównywana jest najczęściej właśnie do tego kwiatu. W polskim języku funkcjonuje dosyć rzadkie i przepiękne imię Róża, mające anglojęzyczne odpowiedniki - Rose i Rosemary.

Ponadto spotykamy róże jako motywy dekoracyjne na ekskluzywnych, porcelanowych serwisach, pościeli czy koronkowych obrusach, chętnie darowanych młodej parze jako prezenty ślubne. Do wazonu zamiast żywych możemy wstawić szklane, kryształowe róże. Różany aromat możemy znaleźć poza perfumami również w płynach do kąpieli, mydłach, kremach i innych kosmetykach.

Słowem róża jest zawsze elegancka ponadczasowa. Towarzyszy nam już od czasów starożytnych i z pewnością nigdy nie przestanie być modna. Zawsze będzie symbolem miłości.

Studio Florystyczne Green-Line
www.green-line.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA