Czy wiesz jak efektownie ułożyć cięte kwiaty?
REKLAMA
REKLAMA
Potrzebne będą: naczynia różnej wielkości i różnych kształtach, druciana siatka do osadzania kwiatów, gąbka do układanych kwiatów, taśma samoprzylepna, kenzan (płytka z kolcami).
REKLAMA
Do naczynia włóż odpowiednio przyciętą siatkę do osadzania kwiatów, która będzie utrzymywała łodygi w odpowiedniej pozycji. Możesz też wbić łodygi w kenzan. Przymocuj go do dna naczynia plasteliną lub glinką.
Jeśli naczynie jest płytkie, wyłóż je namoczoną wcześniej gąbką do kwiatów. Gąbkę przymocuj do dna taśma samoprzylepną lub wbij ją na kenzan.
REKLAMA
Teraz zastanów się jaką kompozycję chcesz stworzyć –o jakim kształcie, wielkości i z jakich kwiatów. Wskazówka: duże kwiaty jak róże czy chryzantemy ładnie prezentują się w kompozycjach owalnych i trójkątnych. Wysokie i smukłe kwiaty jak mieczyki czy kosaćce lepiej wyglądają w kompozycjach o nieregularnym kształcie.
Dobór koloru bukietu: kolory dobieraj tak, by ze sobą harmonizowały. „Bezpieczny” wariant to umieszczenie obok siebie kwiatów o zbliżonych kolorach np. żółci i oranżu. Ciekawiej jednak wglądają kompozycje ułożone na zasadzie kontrastu, np. żółci z czerwienią, fioletu z pomarańczą. Kwiaty o wyraźnych barwach powinny znaleźć się w centrum kompozycji.
Zanim włożysz kwiaty do naczynia, napełnij ją częściowo świeżą wodą. Gdy zakończysz układanie, dolnej wody do pełna. Z tych części łodyg, które będą zanurzone w wodzie, usuń wszystkie liście.
REKLAMA
Przykłady kompozycji: bukiet – przygotuj podłoże jak w punkcie 2. Przytnij łodygi wszystkich kwiatów tak, aby były odrobinę dłuższe niż wazon. Kompozycja nie może być luźna, dlatego maksymalnie wypełnij naczynie kwiatami. Użyj głębokiego naczynia. Na środku wbij kwiat pionowo – będzie to centralna oś kompozycji. Łodygi kwiatów bocznych ułóż pod katem prostym w stosunku do kwiatu centralnego. Kwiaty powinny być układane kaskadowo po coraz mniejszym kątem w stosunku do osi bukietu.
Kompozycja kulista – do tej kompozycji najlepsze będzie naczynie z szeroką szyjką, aby wychodzące z niego pod różnym kątem łodygi miały dużo miejsca. Aby zapewnić podparcie środkowym łodygom, uformuj z siatki do kwiatów stożek wystający ponad krawędź naczynia. Umieść pośrodku długi, prosty kwiat, stanowiący centralny punkt kompozycji. Kwiaty boczne układaj pod kątem prostym w stosunku do łodygi kwiatu centralnego. Pomiędzy kwiat centralny i boczny powkładaj ukośnie krótsze kwiaty i liście, by wypełnić wszystkie luki. Pamiętaj, że łodygi kwiatów nie powinny się krzyżować.
Kompozycja linearna - najlepiej prezentuje się na stołach jadalnych. Kwiaty ułóż w płaskim naczyniu, tak by osoby siedzące po przeciwnych stronach stołu mogły się widzieć. W zależności od kształtu stołu kompozycja może być owalna lub okrągła. Łodygę centralnego kwiatu przytnij krótko. Kwiaty boczne pozostaw długie, tak by wychodziły daleko poza krawędź naczynia.
Kompozycja jednostronna (nieregularna) – charakterystyczna cecha tej kompozycji to asymetryczny kształt – z jednej strony spłaszczona, z drugiej rozbudowana. Ustawia się je np. przy ścianie. Główny element tego rodzaju kompozycji powinien znajdować się z tyłu, a całość powinna tworzyć półkole. Ustaw kenzan lekko skośnie tak, aby z tyłu był nieco podniesiony i ułóż w nim centralny kwiat w odległości jednej czwartej od tylnej krawędzi naczynia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.