REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak efektownie ułożyć cięte kwiaty?

REKLAMA

REKLAMA

Bukiet z kwiatów ciętych może być prawdziwym arcydziełem. Poznaj podstawowe zasady kompozycji z kwiatów ciętych i stwórz efektowny bukiet na Dzień Kobiet.

Potrzebne będą: naczynia różnej wielkości i różnych kształtach, druciana siatka do osadzania kwiatów, gąbka do układanych kwiatów, taśma samoprzylepna, kenzan (płytka z kolcami).

REKLAMA

Do naczynia włóż odpowiednio przyciętą siatkę do osadzania kwiatów, która będzie utrzymywała łodygi w odpowiedniej pozycji. Możesz też wbić łodygi w kenzan. Przymocuj go do dna naczynia plasteliną lub glinką.

Jeśli naczynie jest płytkie, wyłóż je namoczoną wcześniej gąbką do kwiatów. Gąbkę przymocuj do dna taśma samoprzylepną lub wbij ją na kenzan.

REKLAMA

Teraz zastanów się jaką kompozycję chcesz stworzyć –o jakim kształcie, wielkości i z jakich kwiatów. Wskazówka: duże kwiaty jak róże czy chryzantemy ładnie prezentują się w kompozycjach owalnych i trójkątnych. Wysokie i smukłe kwiaty jak mieczyki czy kosaćce lepiej wyglądają w kompozycjach o nieregularnym kształcie.

Dobór koloru bukietu: kolory dobieraj tak, by ze sobą harmonizowały. „Bezpieczny” wariant to umieszczenie obok siebie kwiatów o zbliżonych kolorach np. żółci i oranżu. Ciekawiej jednak wglądają kompozycje ułożone na zasadzie kontrastu, np. żółci z czerwienią, fioletu z pomarańczą. Kwiaty o wyraźnych barwach powinny znaleźć się w centrum kompozycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim włożysz kwiaty do naczynia, napełnij ją częściowo świeżą wodą. Gdy zakończysz układanie, dolnej wody do pełna. Z tych części łodyg, które będą zanurzone w wodzie, usuń wszystkie liście.

REKLAMA

Przykłady kompozycji: bukiet – przygotuj podłoże jak w punkcie 2. Przytnij łodygi wszystkich kwiatów tak, aby były odrobinę dłuższe niż wazon. Kompozycja nie może być luźna, dlatego maksymalnie wypełnij naczynie kwiatami. Użyj głębokiego naczynia. Na środku wbij kwiat pionowo – będzie to centralna oś kompozycji. Łodygi kwiatów bocznych ułóż pod katem prostym w stosunku do kwiatu centralnego. Kwiaty powinny być układane kaskadowo po coraz mniejszym kątem w stosunku do osi bukietu.

Kompozycja kulista – do tej kompozycji najlepsze będzie naczynie z szeroką szyjką, aby wychodzące z niego pod różnym kątem łodygi miały dużo miejsca. Aby zapewnić podparcie środkowym łodygom, uformuj z siatki do kwiatów stożek wystający ponad krawędź naczynia. Umieść pośrodku długi, prosty kwiat, stanowiący centralny punkt kompozycji. Kwiaty boczne układaj pod kątem prostym w stosunku do łodygi kwiatu centralnego. Pomiędzy kwiat centralny i boczny powkładaj ukośnie krótsze kwiaty i liście, by wypełnić wszystkie luki. Pamiętaj, że łodygi kwiatów nie powinny się krzyżować.

Kompozycja linearna - najlepiej prezentuje się na stołach jadalnych. Kwiaty ułóż w płaskim naczyniu, tak by osoby siedzące po przeciwnych stronach stołu mogły się widzieć. W zależności od kształtu stołu kompozycja może być owalna lub okrągła. Łodygę centralnego kwiatu przytnij krótko. Kwiaty boczne pozostaw długie, tak by wychodziły daleko poza krawędź naczynia.

Kompozycja jednostronna (nieregularna) – charakterystyczna cecha tej kompozycji to asymetryczny kształt – z jednej strony spłaszczona, z drugiej rozbudowana. Ustawia się je np. przy ścianie. Główny element tego rodzaju kompozycji powinien znajdować się z tyłu, a całość powinna tworzyć półkole. Ustaw kenzan lekko skośnie tak, aby z tyłu był nieco podniesiony i ułóż w nim centralny kwiat w odległości jednej czwartej od tylnej krawędzi naczynia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA