REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia: Zadośćuczynienie dla dziecka za śmierć rodzica

REKLAMA

W roku 2000 pewien kierowca samochodu osobowego, zdecydował się na wyprzedzenie innego pojazdu na łuku drogi. Niestety stracił panowanie nad kierownicą, w efekcie czego uderzył w drzewo. Na miejscu zginął 38-letni pasażer, pozostawiając 6-letniego syna. Po 12 latach, syn ofiary zażądał od Ubezpieczyciela wypłaty zadośćuczynienia. Sprawa trafiła do sądu.

REKLAMA

Do wypadku doszło w woj. Lubuskim. Mężczyzna wracał z pracy ze swoim kolegą – 44-letnim Tomaszem M., który poruszając się z nadmierną prędkością postanowił wyprzedzić samochód ciężarowy na łuku drogi. Próbując uniknąć czołowego zderzenia z nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem, gwałtownie odbił kierownicą w prawą stronę i wpadł w poślizg. Prowadzone przez niego Audi z dużą siłą uderzyło w pobliskie drzewo i „owinęło się” wokół niego swoją prawą stroną. Przybyli na miejsce przedstawiciele służb ratunkowych, zgodnie stwierdzili, że pasażer nie miał żadnych szans na przeżycie. Mariusz T. zginął na miejscu, pozostawiwszy żonę oraz 6-letniego syna. Sprawca wypadku wyszedł z niego bez większych obrażeń.

W marcu 2001 roku Tomasz M. został skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata.

Zobacz też: Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

Przedawnienie sprawy - po ilu latach?

REKLAMA

12 lat po tragedii do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC wpłynęło roszczenie syna ofiary o wypłatę zadośćuczynienia z tytułu doznanej krzywdy po stracie najbliższego członka rodziny. Firma uznała roszczenia za bezpodstawne, dlatego do akcji wkroczyli prawnicy, kierując sprawę do Sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wrześniu 2012 roku, po zbadaniu materiału dowodowego oraz wysłuchania relacji świadków zdarzenia, Sąd Okręgowy zasądził na rzecz Marcina T. 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Ustalając stan faktyczny, Sędzia wziął pod uwagę opinie biegłych z zakresu psychologii, którzy stwierdzili, że po śmierci ojca u chłopca wystąpiły silne zaburzenia funkcjonowania, z którymi z racji wieku nie był sobie w stanie poradzić. Mimo upływu czasu, zaburzenia nie ustały, objawiając się m.in. poprzez apatię, nadwrażliwość, skrytość oraz powściągliwość, co w znacznym stopniu utrudnia Marcinowi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Sąd nie zgodził się również z argumentacją Ubezpieczyciela o rzekomym przedawnieniu sprawy, powołując się na art. 421 K.C., który oprócz standardowego, trzyletniego przedawnienia roszczeń deliktowych (wynikających z popełnienia czynu zabronionego), wydłuża termin przedawnienia do lat 20, w przypadku gdy szkoda wynikła z popełnienia zbrodni lub występku.

- Sprawca wypadku dopuścił się popełnienia występku z art. 177 § 2 Kodeksu Karnego i został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu na karę pozbawienia wolności. Wracając zatem do wspomnianego art. 421 K.C., nie można mówić o przedawnieniu sprawykomentuje mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk, której kancelaria reprezentowała Marcina T. przed Sądem.

Zobacz też: Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Wyrok Sądu Najwyższego

REKLAMA

Pełnomocnicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie zgodzili się z argumentacją Sądu Okręgowego i w październiku 2013 roku wnieśli apelację od wyroku, domagając się oddalenia powództwa w całości. Jednak i tym razem spotkało ich rozczarowanie, bowiem Sąd Apelacyjny uznał wyrok poprzednika za w pełni uzasadniony.

W marcu 2014 roku Ubezpieczyciel raz jeszcze zakwestionował poprzednie postanowienia i złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w Warszawie. Pod wątpliwość poddano zarówno podstawę prawną, na mocy której SO i SA wydały wyroki, jak i fakt, że śmierć ojca negatywnie odbiła się na rozwoju Marcina T. Ostatecznie sprawa została zakończona w listopadzie 2014, kiedy to Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi, tym samym przychylając się do postanowień swoich poprzedników.

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA