REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia: Zadośćuczynienie dla dziecka za śmierć rodzica

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W roku 2000 pewien kierowca samochodu osobowego, zdecydował się na wyprzedzenie innego pojazdu na łuku drogi. Niestety stracił panowanie nad kierownicą, w efekcie czego uderzył w drzewo. Na miejscu zginął 38-letni pasażer, pozostawiając 6-letniego syna. Po 12 latach, syn ofiary zażądał od Ubezpieczyciela wypłaty zadośćuczynienia. Sprawa trafiła do sądu.

REKLAMA

Do wypadku doszło w woj. Lubuskim. Mężczyzna wracał z pracy ze swoim kolegą – 44-letnim Tomaszem M., który poruszając się z nadmierną prędkością postanowił wyprzedzić samochód ciężarowy na łuku drogi. Próbując uniknąć czołowego zderzenia z nadjeżdżającym z naprzeciwka pojazdem, gwałtownie odbił kierownicą w prawą stronę i wpadł w poślizg. Prowadzone przez niego Audi z dużą siłą uderzyło w pobliskie drzewo i „owinęło się” wokół niego swoją prawą stroną. Przybyli na miejsce przedstawiciele służb ratunkowych, zgodnie stwierdzili, że pasażer nie miał żadnych szans na przeżycie. Mariusz T. zginął na miejscu, pozostawiwszy żonę oraz 6-letniego syna. Sprawca wypadku wyszedł z niego bez większych obrażeń.

W marcu 2001 roku Tomasz M. został skazany na karę 5 lat pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata.

Zobacz też: Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie

Przedawnienie sprawy - po ilu latach?

REKLAMA

12 lat po tragedii do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC wpłynęło roszczenie syna ofiary o wypłatę zadośćuczynienia z tytułu doznanej krzywdy po stracie najbliższego członka rodziny. Firma uznała roszczenia za bezpodstawne, dlatego do akcji wkroczyli prawnicy, kierując sprawę do Sądu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wrześniu 2012 roku, po zbadaniu materiału dowodowego oraz wysłuchania relacji świadków zdarzenia, Sąd Okręgowy zasądził na rzecz Marcina T. 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Ustalając stan faktyczny, Sędzia wziął pod uwagę opinie biegłych z zakresu psychologii, którzy stwierdzili, że po śmierci ojca u chłopca wystąpiły silne zaburzenia funkcjonowania, z którymi z racji wieku nie był sobie w stanie poradzić. Mimo upływu czasu, zaburzenia nie ustały, objawiając się m.in. poprzez apatię, nadwrażliwość, skrytość oraz powściągliwość, co w znacznym stopniu utrudnia Marcinowi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Sąd nie zgodził się również z argumentacją Ubezpieczyciela o rzekomym przedawnieniu sprawy, powołując się na art. 421 K.C., który oprócz standardowego, trzyletniego przedawnienia roszczeń deliktowych (wynikających z popełnienia czynu zabronionego), wydłuża termin przedawnienia do lat 20, w przypadku gdy szkoda wynikła z popełnienia zbrodni lub występku.

- Sprawca wypadku dopuścił się popełnienia występku z art. 177 § 2 Kodeksu Karnego i został skazany prawomocnym wyrokiem Sądu na karę pozbawienia wolności. Wracając zatem do wspomnianego art. 421 K.C., nie można mówić o przedawnieniu sprawykomentuje mec. Joanna Smereczańska-Smulczyk, której kancelaria reprezentowała Marcina T. przed Sądem.

Zobacz też: Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Wyrok Sądu Najwyższego

REKLAMA

Pełnomocnicy Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie zgodzili się z argumentacją Sądu Okręgowego i w październiku 2013 roku wnieśli apelację od wyroku, domagając się oddalenia powództwa w całości. Jednak i tym razem spotkało ich rozczarowanie, bowiem Sąd Apelacyjny uznał wyrok poprzednika za w pełni uzasadniony.

W marcu 2014 roku Ubezpieczyciel raz jeszcze zakwestionował poprzednie postanowienia i złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego w Warszawie. Pod wątpliwość poddano zarówno podstawę prawną, na mocy której SO i SA wydały wyroki, jak i fakt, że śmierć ojca negatywnie odbiła się na rozwoju Marcina T. Ostatecznie sprawa została zakończona w listopadzie 2014, kiedy to Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi, tym samym przychylając się do postanowień swoich poprzedników.

Dane bohaterów tekstu zostały celowo zmienione.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA