REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które z popularnych form inwestowania opłacają się najbardziej?

Saveinvest Sp. z o.o.
http://www.grunttozysk.pl

REKLAMA

Martwiąc się o swoje finanse na emeryturze, lub też chcąc bezpiecznie ulokować swoje oszczędności często napotykamy na „okazje” pozornie korzystnego ulokowania swojego kapitału. Wszystkie produkty i rozwiązania, które są nam oferowane przekonują nas „pewnym bezpieczeństwem i zyskiem”. Jak to działa w praktyce? Co przynosi największe zyski i co daje największe poczucie bezpieczeństwa?

REKLAMA

Na podstawie danych statystycznych sprawdzono, że aż 60 proc. Polaków nie ufa instytucjom finansowym. Wolą swoje oszczędności przechowywać w miejscu, które znają najlepiej – we własnym domu. Aż 35 proc. Spośród inwestorów aktywnie oszczędzających zdecydowało się na ulokowanie swojego kapitału na rynku nieruchomości. Inwestowali w grunty i mieszkania pod wynajem. Kolejnym z popularnych aktywów jest giełda i różnego rodzaju fundusze, lokaty oraz złoto. Jednak te produkty nie są tak popularne jak jeszcze kilka lat temu. Wiele kontrowersji związanych ze sprzedawaniem polis, lokat zawierających dużo „drobnych druczków”, wysokich kosztów kredytów, inflacji oraz kryzysu gospodarczego zniechęciły nas do systematycznego i aktywnego inwestowania.

Gdzie zainwestować, by mieć bezpieczeństwo i zysk

Chcąc sprawdzić, która strategia inwestycyjna przyniosła największy zysk na koniec ubiegłego roku, warto zestawić stopy zwrotu uzyskane z inwestycji w lokatę, mieszkania i grunty rolne. Zamieszczony wykres ilustruje dochody, jakie uzyskał inwestor, który w 2002 roku ulokował kapitał w wysokości 100 000 zł w różnych aktywach.

Zobacz: Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

REKLAMA

W przypadku gruntów rolnych zainwestowany kapitał zwrócił się po 4 latach (przy sprzedaży), w 2014 roku inwestycja była warta 717 568 zł. Inwestycja w mieszkanie pod wynajem lub umieszczenie kapitału na lokacie przyniosło znacznie niższe zyski – odpowiednio 173 tys. zł oraz 168 tys. zł. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na występującą inflację, która w znaczny sposób pomniejsza zyski każdej inwestycji, zwłaszcza długoterminowej. W tym przypadku inflacja na przestrzeni 12 lat zmniejszyła zyski inwestorów aż o 33 tys. zł.

Jak widzimy powyżej szacunkowe stopy zwrotu z umieszczenia kapitału na lokacie, lub wynajmu mieszkania są zdecydowanie niższe od tych z inwestycji w grunty rolne. Ubiegłe lata pokazały znaczną dysproporcję co do wartości tych aktywów, jednak kryzys nie objął gruntów, które cechują swoją wartość jako stabilną, ciągłą oraz posiadającą równy wzrost. Zdaniem analityków rynkowych taka tendencja utrzyma się na dłużej.

Warto sprawdzić, która z prezentowanych dróg inwestycyjnych jest najbardziej intratna, ale także która z nich jest najbezpieczniejsza. Lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem to bardzo często chwilowe promocje, które powiązane są z innymi, dość kosztownymi produktami. Banki często zastrzegają wiele wymogów, które muszą zostać spełnione przez klienta, aby korzystać z tak wysokiego oprocentowania własnych depozytów (np. konieczność założenia konta w danym oddziale). Po wygaśnięciu promocji lokaty nie zawsze są intratne. Przy zakupie mieszkania należy liczyć się z wieloma kosztami jego utrzymania, które mogą być następstwem wydarzeń losowych, lub brakiem chętnych najemców. Dokonuje się optymistycznego założenia, że mieszkanie będzie miało lokatorów przez 10 miesięcy w roku, czy brakiem wpłaty od nieuczciwego lokatora i ewentualnymi kosztami egzekucyjnymi.

Zobacz: Bezpieczna inwestycja. Poradnik – część I

Czy zysk jest najważniejszy?

Nieruchomości rolne w ciągu ostatnich 12 lat zyskały na wartości 617 proc., a 45 proc. W ciągu 3 ostatnich lat.

REKLAMA

Ograniczona podaż, którą dodatkowo wzmacnia suburbanizacja i migracja społeczeństwa poza centrum miast przyczynia się do stałego wzrostu wartości gruntu rolnego. Towarzyszy jej rosnący popyt przy bardzo ograniczonej podaży gruntów, których nie da się koprodukować. Są ograniczonym, a co za tym idzie bardzo zyskownym dobrem. Jakie są prognozy? Specjaliści zauważają, że w stosunku do średniej europejskiej polska ziemia rolna jest niedoszacowana. W maju 2016 zostaną zniesione ograniczenia stanowiące o nabywaniu gruntów rolnych w Polsce przez obywateli i przedsiębiorców z Unii Europejskiej. W związku z tym można spodziewać się dużego wzrostu cen gruntów i ich masowego wykupu przez zagranicznych inwestorów.

Grunty rolne są znacznie tańsze od gruntów pod zabudowę, a odrolnienie i skokowe uzbrojenie działki znacznie podnosi jej wartość. Po zainwestowaniu w tanie grunty rolne po kilku latach możemy odsprzedać je z zyskiem. Przekształcając je otrzymamy kolejny skokowy wzrost ich wartości. Ponadto sprzedaż gruntu po 5 latach zwolniona jest z 19-procentowego podatku dochodowego.

Zobacz: Bezpieczna inwestycja. Poradnik – część II

Czy najbezpieczniejszą inwestycją jest inwestycja w grunt?

Podpisywany w obecności notariusza akt notarialny przeniesienia własności daje ochronę przed utratą majątku i gwarantuje bezpieczeństwo własności. Stanowi zatem dobro ponadczasowe i namacalne. Ponadto nieruchomości są dziedziczone, a spadkobiercy nawet po kilkudziesięciu latach mogą odzyskać własność. Ziemia w przeciwieństwie do mieszkań nie wymaga stałego nadzoru, a koszty jej utrzymania są bliskie zeru. W przeciwieństwie do polis i lokat, o gruncie decydują sami jego posiadacze, a nie rygorystyczne instytucje.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

Czy do inwestycji potrzebny jest duży kapitał?

Pierwszym z zastrzeżeń jakie się pojawią jest kogo stać na podjęcie takiej inwestycji?

- Nie zawsze trzeba mieć duży kapitał, aby intratnie inwestować. Jeśli wybierzemy właściwy program inwestycyjny – każdy może stać się właścicielem gruntów. Siła nabywcza Polaków z reguły nie zapewnia możliwości „wyłożenia” całości wymaganej do inwestycji kwoty. Kredyty też stają się coraz bardziej kłopotliwe i kosztowne. Dlatego, aby uniknąć konieczności wizyty w kolejnych placówkach bankowych i mając jednocześnie na uwadze, że majątek ludzki nie musi pokrywać się z wymogami rynku, powstają innowacyjne, regularne formy oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu - istnieje możliwość inwestycji nawet od 500zł  miesięcznie nieoprocentowanych rat. Za przykład może posłużyć rozwiązanie inwestycyjne Grunt To Zysk zapewniające możliwość inwestowania każdemu poprzez zakup atrakcyjnego gruntu (należy pamiętać, że tylko ziemia rolna spełniająca określone kryteria - tj. dobra lokalizacja, możliwość przekształcenia etc. gwarantuje powodzenie inwestycji). W sytuacji, gdy nie ma pewności nawet co do świadczeń emerytalnych, należy dać każdemu szansę na zadbanie o własne bezpieczeństwo finansowe. – mówi Robert Tomaszewski, ekspert z Saveinvest

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Czy każdy może inwestować w nieruchomości?

Grunty są jedną z nielicznych w pełni bezpiecznych i zyskownych form inwestowania. Zawsze należy kierować się tezą, że inwestowanie nie jest domeną jedynie wybranych, a bezpieczeństwo lokowanego kapitału to sprawa kluczowa. Szukać należy zyskownych, bezpiecznych, ale przede wszystkim przejrzystych rozwiązań inwestycyjnych, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo finansowe. Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze produktu inwestycyjnego jest kierowanie się jedynie bieżącymi wydarzeniami na rynku (przedstawionymi na wykresach powyżej), a nie uważne śledzenie i dokładne przeanalizowanie długofalowej sytuacji danych aktywów. Chwilowe trendy takie jak polisa czy lokata okazują się nieopłacalne, natomiast koszty poniesione przy inwestycji w wynajem mieszkania mogą przewyższyć zakładane zyski. Warto zwrócić się w stronę alternatywnych dróg inwestycyjnych i w oparciu o statystyki zobaczyć, co daje namacalne zyski i gwarantuje bezpieczeństwo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynajem mieszkania czy kredyt hipoteczny - co wybrać, co się bardziej opłaca?

  Wynajem mieszkania czy może kredyt hipoteczny na własną nieruchomość. Jakie rozwiązania wybierają obecnie Polacy? Co się bardziej opłaca?

  Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?

  Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

  Schron przy domu i mikroinstalacja wiatrowa bez pozwolenia na budowę. Będą zmiany w prawie budowlanym

  W II. kwartale 2024 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu zmiany w Prawie budowlanym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD22.

  Efektywna redukcja emisji w nieruchomościach. Na czym bazuje?

  Modernizacja budynków to kluczowy krok w walce z emisją CO2. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38% tych emisji. Dlatego warto inwestować w termomodernizację i zmianę przeznaczenia obiektów. 

  REKLAMA

  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  REKLAMA