REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne finanse seniora - jak czuć się bezpiecznie na emeryturze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
grunttozysk.pl grunttozysk.pl
grunttozysk.pl grunttozysk.pl

REKLAMA

Polacy martwią się o swoje finanse na emeryturze. Jednym z powodów są zmiany w OFE. Skutkuje to tym, że coraz więcej osób myśli o tym by podjąć pracę w wielu emerytalnym.

REKLAMA

65% Polaków wyraża swoje obawy co do emerytury. Ich głównym zmartwieniem jest perspektywa niewystraczających środków finansowych, by móc zapewnić sobie odpowiedni standard życia na emeryturze. Zdaniem ekspertów sytuacja ta motywowana jest zmianami jakie dokonały się w OFE. Obawa przed brakiem stabilności finansowej na starość wynika przede wszystkim z poczucia, że na godziwe świadczenia emerytalne nie mamy co liczyć. Debata emerytalna nad OFE wystraszyła Polaków. W trakcie jej przebiegu bardzo dużo miejsca poświęcono stopom zastąpienia, które finalnie wyniosą 30-40%, a nie jak na początku projektowano 60–70%. W tym samym czasie młodsza część społeczeństwa zrozumiała, że emerytury z ZUS jakie teraz otrzymuje starsze pokolenie - ich dziadkowie, czy rodzice – im już nie będzie przysługiwać. Ponadto Polacy dostrzegli, że mechanizm wspomagający I filar, czyli otwarte fundusze emerytalne, został w zasadzie zlikwidowany.

Zobacz:  Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Według badań większość Polaków opowiadała się przeciwko OFE w formie zaproponowanej przez rząd. Mimo to władze państwowe zdecydowały się na przeniesienie oszczędności swoich obywateli z filaru zarządzanego prywatnie do filaru zarządzanego przed podmiot publiczny. W praktyce faktyczne oszczędności zostały przez rząd zamienione na zobowiązania państwa. Zdaniem Bartosza Antosa, Wiceprezesa Zarządu Saveinvest, takie działania doprowadziły bezpośrednio do utarty zaufania Polaków do instytucji państwowych oraz przysporzyło obaw, co do przyszłego bezpieczeństwa finansowego. Zdali sobie bowiem sprawę, że tak naprawdę nie mają odłożonych żadnych pieniędzy na emeryturę. Jedynym zabezpieczeniem od tej chwili miały pozostać jedynie wątpliwe zapewnienia i obietnice polityków.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

W obliczu narastających obaw, co do świadczeń emerytalnych Polacy zdecydowali, że najlepiej i najbezpieczniej będzie wziąć sprawę we własne ręce. Połowa społeczeństwa wyraża przekonanie, że będzie musiała pracować po osiągnięciu przewidzianego przez ustawę wieku emerytalnego. Tylko  20%. sytuuje się  w opozycji do tego twierdzenia. Sytuacje potęguje dodatkowo narastająca wśród Polaków świadomość niekorzystnych trendów demograficznych. Wszystko prowadzi do jednoznacznych wniosków – należy nauczyć się oszczędzania na emeryturę. Państwo, wprowadzając zachęty podatkowe – zwłaszcza te dotyczące IKZE, próbuje przekonać Polaków do oszczędzania. Eksperci dalszy ciąg takich działań promocyjnych upatrują w gestii instytucji finansowych – to one powinny bardziej dosadnie popularyzować oszczędzanie środków na stare lata wśród społeczeństwa.

Zobacz: Po co oszczędzamy pieniędze?

Jednym z niewielu pozytywnych aspektów całego zamieszania wokół-emerytalnego jest możliwość rozwoju trzeciego filaru. Jest to możliwe w sytuacji, gdy w obawie o finansową przyszłość wzrośnie zainteresowanie, a tym samym będzie częściej praktykowane oszczędzanie indywidualne. Jedno jest pewne, o czym zapewniają nas eksperci finansowi - najważniejszą kwestią pozostaje teraz zbudowanie wśród Polaków przekonania, że sposobem na zagwarantowanie stabilnej sytuacji finansowej na emeryturze jest stopniowe, ale bardzo konsekwentne gromadzenie dodatkowego kapitału uzależnionego od indywidualnych potrzeb.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA