REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne finanse seniora - jak czuć się bezpiecznie na emeryturze?

grunttozysk.pl grunttozysk.pl
grunttozysk.pl grunttozysk.pl

REKLAMA

Polacy martwią się o swoje finanse na emeryturze. Jednym z powodów są zmiany w OFE. Skutkuje to tym, że coraz więcej osób myśli o tym by podjąć pracę w wielu emerytalnym.

REKLAMA

65% Polaków wyraża swoje obawy co do emerytury. Ich głównym zmartwieniem jest perspektywa niewystraczających środków finansowych, by móc zapewnić sobie odpowiedni standard życia na emeryturze. Zdaniem ekspertów sytuacja ta motywowana jest zmianami jakie dokonały się w OFE. Obawa przed brakiem stabilności finansowej na starość wynika przede wszystkim z poczucia, że na godziwe świadczenia emerytalne nie mamy co liczyć. Debata emerytalna nad OFE wystraszyła Polaków. W trakcie jej przebiegu bardzo dużo miejsca poświęcono stopom zastąpienia, które finalnie wyniosą 30-40%, a nie jak na początku projektowano 60–70%. W tym samym czasie młodsza część społeczeństwa zrozumiała, że emerytury z ZUS jakie teraz otrzymuje starsze pokolenie - ich dziadkowie, czy rodzice – im już nie będzie przysługiwać. Ponadto Polacy dostrzegli, że mechanizm wspomagający I filar, czyli otwarte fundusze emerytalne, został w zasadzie zlikwidowany.

Zobacz:  Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Według badań większość Polaków opowiadała się przeciwko OFE w formie zaproponowanej przez rząd. Mimo to władze państwowe zdecydowały się na przeniesienie oszczędności swoich obywateli z filaru zarządzanego prywatnie do filaru zarządzanego przed podmiot publiczny. W praktyce faktyczne oszczędności zostały przez rząd zamienione na zobowiązania państwa. Zdaniem Bartosza Antosa, Wiceprezesa Zarządu Saveinvest, takie działania doprowadziły bezpośrednio do utarty zaufania Polaków do instytucji państwowych oraz przysporzyło obaw, co do przyszłego bezpieczeństwa finansowego. Zdali sobie bowiem sprawę, że tak naprawdę nie mają odłożonych żadnych pieniędzy na emeryturę. Jedynym zabezpieczeniem od tej chwili miały pozostać jedynie wątpliwe zapewnienia i obietnice polityków.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

W obliczu narastających obaw, co do świadczeń emerytalnych Polacy zdecydowali, że najlepiej i najbezpieczniej będzie wziąć sprawę we własne ręce. Połowa społeczeństwa wyraża przekonanie, że będzie musiała pracować po osiągnięciu przewidzianego przez ustawę wieku emerytalnego. Tylko  20%. sytuuje się  w opozycji do tego twierdzenia. Sytuacje potęguje dodatkowo narastająca wśród Polaków świadomość niekorzystnych trendów demograficznych. Wszystko prowadzi do jednoznacznych wniosków – należy nauczyć się oszczędzania na emeryturę. Państwo, wprowadzając zachęty podatkowe – zwłaszcza te dotyczące IKZE, próbuje przekonać Polaków do oszczędzania. Eksperci dalszy ciąg takich działań promocyjnych upatrują w gestii instytucji finansowych – to one powinny bardziej dosadnie popularyzować oszczędzanie środków na stare lata wśród społeczeństwa.

Zobacz: Po co oszczędzamy pieniędze?

Jednym z niewielu pozytywnych aspektów całego zamieszania wokół-emerytalnego jest możliwość rozwoju trzeciego filaru. Jest to możliwe w sytuacji, gdy w obawie o finansową przyszłość wzrośnie zainteresowanie, a tym samym będzie częściej praktykowane oszczędzanie indywidualne. Jedno jest pewne, o czym zapewniają nas eksperci finansowi - najważniejszą kwestią pozostaje teraz zbudowanie wśród Polaków przekonania, że sposobem na zagwarantowanie stabilnej sytuacji finansowej na emeryturze jest stopniowe, ale bardzo konsekwentne gromadzenie dodatkowego kapitału uzależnionego od indywidualnych potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA