REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne finanse seniora - jak czuć się bezpiecznie na emeryturze?

grunttozysk.pl grunttozysk.pl
grunttozysk.pl grunttozysk.pl

REKLAMA

Polacy martwią się o swoje finanse na emeryturze. Jednym z powodów są zmiany w OFE. Skutkuje to tym, że coraz więcej osób myśli o tym by podjąć pracę w wielu emerytalnym.

REKLAMA

65% Polaków wyraża swoje obawy co do emerytury. Ich głównym zmartwieniem jest perspektywa niewystraczających środków finansowych, by móc zapewnić sobie odpowiedni standard życia na emeryturze. Zdaniem ekspertów sytuacja ta motywowana jest zmianami jakie dokonały się w OFE. Obawa przed brakiem stabilności finansowej na starość wynika przede wszystkim z poczucia, że na godziwe świadczenia emerytalne nie mamy co liczyć. Debata emerytalna nad OFE wystraszyła Polaków. W trakcie jej przebiegu bardzo dużo miejsca poświęcono stopom zastąpienia, które finalnie wyniosą 30-40%, a nie jak na początku projektowano 60–70%. W tym samym czasie młodsza część społeczeństwa zrozumiała, że emerytury z ZUS jakie teraz otrzymuje starsze pokolenie - ich dziadkowie, czy rodzice – im już nie będzie przysługiwać. Ponadto Polacy dostrzegli, że mechanizm wspomagający I filar, czyli otwarte fundusze emerytalne, został w zasadzie zlikwidowany.

Zobacz:  Jak reagować gdy pojawia się problem z kredytem?

Według badań większość Polaków opowiadała się przeciwko OFE w formie zaproponowanej przez rząd. Mimo to władze państwowe zdecydowały się na przeniesienie oszczędności swoich obywateli z filaru zarządzanego prywatnie do filaru zarządzanego przed podmiot publiczny. W praktyce faktyczne oszczędności zostały przez rząd zamienione na zobowiązania państwa. Zdaniem Bartosza Antosa, Wiceprezesa Zarządu Saveinvest, takie działania doprowadziły bezpośrednio do utarty zaufania Polaków do instytucji państwowych oraz przysporzyło obaw, co do przyszłego bezpieczeństwa finansowego. Zdali sobie bowiem sprawę, że tak naprawdę nie mają odłożonych żadnych pieniędzy na emeryturę. Jedynym zabezpieczeniem od tej chwili miały pozostać jedynie wątpliwe zapewnienia i obietnice polityków.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

W obliczu narastających obaw, co do świadczeń emerytalnych Polacy zdecydowali, że najlepiej i najbezpieczniej będzie wziąć sprawę we własne ręce. Połowa społeczeństwa wyraża przekonanie, że będzie musiała pracować po osiągnięciu przewidzianego przez ustawę wieku emerytalnego. Tylko  20%. sytuuje się  w opozycji do tego twierdzenia. Sytuacje potęguje dodatkowo narastająca wśród Polaków świadomość niekorzystnych trendów demograficznych. Wszystko prowadzi do jednoznacznych wniosków – należy nauczyć się oszczędzania na emeryturę. Państwo, wprowadzając zachęty podatkowe – zwłaszcza te dotyczące IKZE, próbuje przekonać Polaków do oszczędzania. Eksperci dalszy ciąg takich działań promocyjnych upatrują w gestii instytucji finansowych – to one powinny bardziej dosadnie popularyzować oszczędzanie środków na stare lata wśród społeczeństwa.

Zobacz: Po co oszczędzamy pieniędze?

Jednym z niewielu pozytywnych aspektów całego zamieszania wokół-emerytalnego jest możliwość rozwoju trzeciego filaru. Jest to możliwe w sytuacji, gdy w obawie o finansową przyszłość wzrośnie zainteresowanie, a tym samym będzie częściej praktykowane oszczędzanie indywidualne. Jedno jest pewne, o czym zapewniają nas eksperci finansowi - najważniejszą kwestią pozostaje teraz zbudowanie wśród Polaków przekonania, że sposobem na zagwarantowanie stabilnej sytuacji finansowej na emeryturze jest stopniowe, ale bardzo konsekwentne gromadzenie dodatkowego kapitału uzależnionego od indywidualnych potrzeb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA