REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oczekiwania polaków wobec emerytury

REKLAMA

Wg badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Homo Homini - Polacy w dużej części (bo aż 80%) oczekują pomocy państwa bez względu na fakt czy wcześniej pracowali, czy nie. Jakie z tego wnioski? Polach chcą być zależni od państwa zarówno podczas pracy zawodowej, jak i po jej zakończeniu.

REKLAMA

REKLAMA

Na pytanie jaki system zabezpieczeń środków na życie powinien obowiązywać w Polsce ponad połowa ankietowanych – 53 proc. – odpowiedziała „emerytura państwowa”. Warto dodać, że w opinii pytanych nie ma znaczenia, czy będzie ona wypłacana z ZUS, czy też budżetu państwa. Prowadzi to do jasnej konkluzji: Polacy oczekują zabezpieczenia finansowego na stare lata, nie uwzględniając faktu, czy wcześniej wpłacali składki do systemu emerytalnego, czy tego nie robili.  Żyją w przekonaniu, że bezsprzecznie powinno utrzymywać ich państwo. Poglądy te, choć naraz przerażające i zasmucające, warunkowane są wieloma czynnikami. Wśród nich decydujący zdaje się być brak odpowiedniej edukacji ekonomicznej oraz podstawowego instynktu samozachowawczego – tłumaczą specjaliści Saveinvest.

W opozycji pozostaje co czwarty badany. 25 proc. skłania się ku twierdzeniu, że pieniądze przeznaczone na emerytury powinny pochodzić z obowiązkowych oszczędności przez cały okres pracy zarobkowej. Ta grupa ankietowanych zgadza się więc z istniejącym w Polsce nakazem do oszczędzania, by później istniała możliwość wypłacania im należnych świadczeń.

15, 7 proc. stanowią „wolnościowcy”, zdaniem których zabezpieczenie na podeszły wiek powinno być warunkowane tym, co uda się dobrowolnie i samodzielnie odłożyć w trakcie pracy zawodowej. Opowiadają się tym samym przeciwko przymusowi ubezpieczeń, czy państwowych świadczeń.

REKLAMA

Potwierdzeniem roszczeniowego nastawienia Polaków względem państwa są cykliczne sondaże przeprowadzane przez CBOS. Wśród najciekawszych spostrzeżeń należy wyróżnić opinię, twierdzącą, że do zadań państwa należy zapewnienie każdemu dochodów przynajmniej na minimalnym poziomie – taki pogląd wyraża aż 95 proc. ankietowanych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kontraście do przytoczonych wyżej twierdzeń zaprezentowali się inwestorzy. 77 proc. z nich uważa, że ich emeryturę determinują wyłącznie oni sami. Twierdzą, że sami, już w okresie pracy zarobkowej, decydują o swoich przyszłych świadczeniach, ewentualnie czyni to ich rodzina. Ich realne i przyziemne podejście do tematu tłumaczyć można zdecydowanie większą wiedzą z zakresu ekonomii i finansów.

Polecany produkt:  Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polecany produkt:  Podatki 2015 - komplet

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Zobacz także: Dłużnik i windykator - co ich dzieli, co łączy?

Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA