Nadmierne zadłużenie – co to takiego?
REKLAMA
REKLAMA
Kredyt, co to o takiego?
Kredyt jest umową zawartą pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w której to bank udostępnia kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na określony czas, przy określonym poziomie odsetek.
REKLAMA
Kredyty oferują wszystkie banki na świecie. W roli kredytobiorców występują zarówno osoby indywidualne, firmy i przedsiębiorstwa, a także instytucje rządowe.
Kredyty biorą wszyscy, jest to oferta banków powszechnie dostępne dla każdego, a samo zaciągniecie kredytu nie jest skomplikowane. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy ze spłata zaciągniętego kredytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy zaciągnięty kredyt przerasta możliwość naszej spłaty.
Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?
Problemy ze spłatą kredytu
Problem ze spłatą kredytu może dotknąć każdego: osoby indywidualne, emerytów i rencistów, a także firmy i instytucje. Problem ze spłata pojawiają się najczęściej, gdy planujemy zbyt duże wydatki, a nie mamy wystarczających dochodów na ich spłatę.
Problem może pojawić się także, gdy mając problemy ze spłatą jednego kredytu, zaciągamy kolejny, na spłatę pierwszego.
Zobacz także: Raty kredytu w złotówkach będą trochę niższe
Dlaczego zaciągamy kredyty?
REKLAMA
Reklamy telewizyjne, chęć posiadania nowych produktów pojawiających się na rynku, wszystko to powoduje, że decydujemy się na zaciągniecie pożyczki. Na wiele z tych towarów po prostu nas nie stać, a wzięcie pożyczki umożliwia nam zakup rzeczy, o których do tej pory mogliśmy tylko marzyć.
Wiele sklepów oferujących różne produkty (RTV, AGD) często współpracuje z różnymi bankami. Jako „pośrednicy kredytowi”, sklepy bardzo często oferują nam zakup wielu produktów na różnych, mniej lub bardziej korzystnych warunkach. Coraz częściej, chcąc dokonać zakupu rzeczy, na którą nas nie stać, nie musimy udawać się do banku po kredyt. Wszystkie formalności związane z zakupem produktów na raty ułatwi nam sklep, w którym planujemy dokonać zakupu. Dodając do tego proste zasady kredytowania towarów, czyli brak konieczności przedstawiania dokumentów o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz zerowe oprocentowanie – zainteresowanie takimi ofertami rośnie.
Zobacz także: Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?
Czego należy się wystrzegać?
Bardzo często, na łatwo dostępne kredyty ratalne decydują się osoby, które nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z tego jakie są realia spłaty zaciągniętego zobowiązania. Częstym problemem ze spłatą zobowiązań jest zaciągnięcie zbyt dużej liczby tak łatwo dostępnych kredytów gotówkowych. Brak obiektywnej oceny własnych finansów oraz zbyt duża liczba zobowiązań może przyczynić się do nieterminowej spłaty kredytów.
Ryzyko
Kiedy zaciągamy zbyt dużą liczbę zobowiązań zapominając o tym, ile w ciągu miesiąca wydajemy na życie, może okazać się, że nie starczy nam na spłatę rat wszystkich zaciągniętych kredytów.
REKLAMA
Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji, także z kredytodawcą. Beztroskie zaciąganie kredytów może spowodować utratę wcześniej zakupionych dóbr, konieczność spłaty większych rat lub też wpisanie na listę nierzetelnych klientów, co może nam utrudnić zaciągnięcie kolejnych kredytów w przyszłości.
Jeden niespłacony kredyt w terminie to dla banku większy koszt, niż udzielenie samej pożyczki. Niespłacanie kredytów przez większą liczbę osób może negatywnie wpłynąć na gospodarkę banku. To dlatego tak ważne jest spłacanie zaciągniętego kredytu w terminie, w innym przypadku mogą spotkać nas różne nieprzyjemności.
Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?
REKLAMA
REKLAMA