REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nadmierne zadłużenie – co to takiego?

Redakcja Dom
Karta Kredytowa. Fot. Kredyt Bank
Karta Kredytowa. Fot. Kredyt Bank

REKLAMA

REKLAMA

Nadmierne zadłużenie to zaciągnięcie takiego kredytu lub kilku kredytów, których suma przekracza realną możliwość ich spłaty. Kredyt staje się w tym momencie ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyt, co to o takiego?

Kredyt jest umową zawartą pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w której to bank udostępnia kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na określony czas, przy określonym poziomie odsetek.

REKLAMA

Kredyty oferują wszystkie banki  na świecie. W roli kredytobiorców występują zarówno osoby indywidualne, firmy i przedsiębiorstwa, a także instytucje rządowe.

Kredyty biorą wszyscy, jest to oferta banków powszechnie dostępne dla każdego, a samo zaciągniecie kredytu nie jest skomplikowane. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy ze spłata zaciągniętego kredytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy zaciągnięty kredyt  przerasta możliwość naszej spłaty.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Problemy ze spłatą kredytu

Problem ze spłatą kredytu może dotknąć każdego: osoby indywidualne, emerytów i rencistów, a także firmy i instytucje. Problem ze spłata pojawiają się najczęściej, gdy planujemy zbyt duże wydatki, a nie mamy wystarczających dochodów na ich spłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem może pojawić się także, gdy mając problemy ze spłatą jednego kredytu, zaciągamy kolejny, na spłatę pierwszego.

Zobacz także: Raty kredytu w złotówkach będą trochę niższe

Dlaczego zaciągamy kredyty?

REKLAMA

Reklamy telewizyjne, chęć posiadania nowych produktów pojawiających się na rynku, wszystko to powoduje, że decydujemy się na zaciągniecie pożyczki. Na wiele z tych towarów po prostu nas nie stać, a wzięcie pożyczki umożliwia nam zakup rzeczy, o których do tej pory mogliśmy tylko marzyć.

Wiele sklepów oferujących różne produkty (RTV, AGD) często współpracuje z różnymi bankami. Jako „pośrednicy kredytowi”, sklepy bardzo często oferują nam zakup wielu produktów na różnych, mniej lub bardziej korzystnych warunkach. Coraz częściej, chcąc dokonać zakupu rzeczy, na którą nas nie stać, nie musimy udawać się do banku po kredyt. Wszystkie formalności związane z zakupem produktów na raty ułatwi nam sklep, w którym planujemy dokonać zakupu. Dodając do tego proste zasady kredytowania towarów, czyli brak konieczności przedstawiania dokumentów o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz  zerowe oprocentowanie – zainteresowanie takimi ofertami rośnie.

Zobacz także: Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Czego należy się wystrzegać?

Bardzo często, na łatwo dostępne kredyty ratalne decydują się osoby, które nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z tego jakie są realia spłaty zaciągniętego zobowiązania. Częstym problemem ze spłatą zobowiązań jest zaciągnięcie zbyt dużej liczby tak łatwo dostępnych kredytów gotówkowych. Brak obiektywnej oceny własnych finansów oraz zbyt duża liczba zobowiązań może przyczynić się do nieterminowej spłaty kredytów.

Ryzyko

Kiedy zaciągamy zbyt dużą liczbę zobowiązań zapominając o tym, ile w ciągu miesiąca wydajemy na życie, może okazać się, że nie starczy nam na spłatę rat wszystkich zaciągniętych kredytów.

REKLAMA

Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji, także z kredytodawcą. Beztroskie zaciąganie kredytów może spowodować utratę wcześniej zakupionych dóbr, konieczność spłaty większych rat lub też wpisanie na listę nierzetelnych klientów, co może nam utrudnić zaciągnięcie kolejnych kredytów w przyszłości.

Jeden niespłacony kredyt w terminie to dla banku większy koszt, niż udzielenie samej pożyczki. Niespłacanie kredytów przez większą liczbę osób może negatywnie wpłynąć na gospodarkę banku. To dlatego tak ważne jest spłacanie zaciągniętego kredytu w terminie, w innym przypadku mogą spotkać nas różne nieprzyjemności.

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA