REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nadmierne zadłużenie – co to takiego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Karta Kredytowa. Fot. Kredyt Bank
Karta Kredytowa. Fot. Kredyt Bank

REKLAMA

REKLAMA

Nadmierne zadłużenie to zaciągnięcie takiego kredytu lub kilku kredytów, których suma przekracza realną możliwość ich spłaty. Kredyt staje się w tym momencie ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyt, co to o takiego?

Kredyt jest umową zawartą pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w której to bank udostępnia kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na określony czas, przy określonym poziomie odsetek.

REKLAMA

Kredyty oferują wszystkie banki  na świecie. W roli kredytobiorców występują zarówno osoby indywidualne, firmy i przedsiębiorstwa, a także instytucje rządowe.

Kredyty biorą wszyscy, jest to oferta banków powszechnie dostępne dla każdego, a samo zaciągniecie kredytu nie jest skomplikowane. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy ze spłata zaciągniętego kredytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy zaciągnięty kredyt  przerasta możliwość naszej spłaty.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Problemy ze spłatą kredytu

Problem ze spłatą kredytu może dotknąć każdego: osoby indywidualne, emerytów i rencistów, a także firmy i instytucje. Problem ze spłata pojawiają się najczęściej, gdy planujemy zbyt duże wydatki, a nie mamy wystarczających dochodów na ich spłatę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem może pojawić się także, gdy mając problemy ze spłatą jednego kredytu, zaciągamy kolejny, na spłatę pierwszego.

Zobacz także: Raty kredytu w złotówkach będą trochę niższe

Dlaczego zaciągamy kredyty?

REKLAMA

Reklamy telewizyjne, chęć posiadania nowych produktów pojawiających się na rynku, wszystko to powoduje, że decydujemy się na zaciągniecie pożyczki. Na wiele z tych towarów po prostu nas nie stać, a wzięcie pożyczki umożliwia nam zakup rzeczy, o których do tej pory mogliśmy tylko marzyć.

Wiele sklepów oferujących różne produkty (RTV, AGD) często współpracuje z różnymi bankami. Jako „pośrednicy kredytowi”, sklepy bardzo często oferują nam zakup wielu produktów na różnych, mniej lub bardziej korzystnych warunkach. Coraz częściej, chcąc dokonać zakupu rzeczy, na którą nas nie stać, nie musimy udawać się do banku po kredyt. Wszystkie formalności związane z zakupem produktów na raty ułatwi nam sklep, w którym planujemy dokonać zakupu. Dodając do tego proste zasady kredytowania towarów, czyli brak konieczności przedstawiania dokumentów o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz  zerowe oprocentowanie – zainteresowanie takimi ofertami rośnie.

Zobacz także: Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Czego należy się wystrzegać?

Bardzo często, na łatwo dostępne kredyty ratalne decydują się osoby, które nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z tego jakie są realia spłaty zaciągniętego zobowiązania. Częstym problemem ze spłatą zobowiązań jest zaciągnięcie zbyt dużej liczby tak łatwo dostępnych kredytów gotówkowych. Brak obiektywnej oceny własnych finansów oraz zbyt duża liczba zobowiązań może przyczynić się do nieterminowej spłaty kredytów.

Ryzyko

Kiedy zaciągamy zbyt dużą liczbę zobowiązań zapominając o tym, ile w ciągu miesiąca wydajemy na życie, może okazać się, że nie starczy nam na spłatę rat wszystkich zaciągniętych kredytów.

REKLAMA

Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji, także z kredytodawcą. Beztroskie zaciąganie kredytów może spowodować utratę wcześniej zakupionych dóbr, konieczność spłaty większych rat lub też wpisanie na listę nierzetelnych klientów, co może nam utrudnić zaciągnięcie kolejnych kredytów w przyszłości.

Jeden niespłacony kredyt w terminie to dla banku większy koszt, niż udzielenie samej pożyczki. Niespłacanie kredytów przez większą liczbę osób może negatywnie wpłynąć na gospodarkę banku. To dlatego tak ważne jest spłacanie zaciągniętego kredytu w terminie, w innym przypadku mogą spotkać nas różne nieprzyjemności.

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA