REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nadmierne zadłużenie – co to takiego?

Redakcja Dom
Karta Kredytowa. Fot. Kredyt Bank
Karta Kredytowa. Fot. Kredyt Bank

REKLAMA

REKLAMA

Nadmierne zadłużenie to zaciągnięcie takiego kredytu lub kilku kredytów, których suma przekracza realną możliwość ich spłaty. Kredyt staje się w tym momencie ogromnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Kredyt, co to o takiego?

Kredyt jest umową zawartą pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w której to bank udostępnia kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy na określony czas, przy określonym poziomie odsetek.

REKLAMA

Kredyty oferują wszystkie banki  na świecie. W roli kredytobiorców występują zarówno osoby indywidualne, firmy i przedsiębiorstwa, a także instytucje rządowe.

Kredyty biorą wszyscy, jest to oferta banków powszechnie dostępne dla każdego, a samo zaciągniecie kredytu nie jest skomplikowane. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy ze spłata zaciągniętego kredytu. Dzieje się tak najczęściej, kiedy zaciągnięty kredyt  przerasta możliwość naszej spłaty.

Zobacz także: Jakie szanse na kredyt ma emeryt?

Problemy ze spłatą kredytu

Problem ze spłatą kredytu może dotknąć każdego: osoby indywidualne, emerytów i rencistów, a także firmy i instytucje. Problem ze spłata pojawiają się najczęściej, gdy planujemy zbyt duże wydatki, a nie mamy wystarczających dochodów na ich spłatę.

Problem może pojawić się także, gdy mając problemy ze spłatą jednego kredytu, zaciągamy kolejny, na spłatę pierwszego.

Zobacz także: Raty kredytu w złotówkach będą trochę niższe

Dlaczego zaciągamy kredyty?

REKLAMA

Reklamy telewizyjne, chęć posiadania nowych produktów pojawiających się na rynku, wszystko to powoduje, że decydujemy się na zaciągniecie pożyczki. Na wiele z tych towarów po prostu nas nie stać, a wzięcie pożyczki umożliwia nam zakup rzeczy, o których do tej pory mogliśmy tylko marzyć.

Wiele sklepów oferujących różne produkty (RTV, AGD) często współpracuje z różnymi bankami. Jako „pośrednicy kredytowi”, sklepy bardzo często oferują nam zakup wielu produktów na różnych, mniej lub bardziej korzystnych warunkach. Coraz częściej, chcąc dokonać zakupu rzeczy, na którą nas nie stać, nie musimy udawać się do banku po kredyt. Wszystkie formalności związane z zakupem produktów na raty ułatwi nam sklep, w którym planujemy dokonać zakupu. Dodając do tego proste zasady kredytowania towarów, czyli brak konieczności przedstawiania dokumentów o zatrudnieniu i wynagrodzeniu oraz  zerowe oprocentowanie – zainteresowanie takimi ofertami rośnie.

Zobacz także: Czy można uzyskać kredyt na dom do generalnego remontu?

Czego należy się wystrzegać?

Bardzo często, na łatwo dostępne kredyty ratalne decydują się osoby, które nie zawsze do końca zdają sobie sprawę z tego jakie są realia spłaty zaciągniętego zobowiązania. Częstym problemem ze spłatą zobowiązań jest zaciągnięcie zbyt dużej liczby tak łatwo dostępnych kredytów gotówkowych. Brak obiektywnej oceny własnych finansów oraz zbyt duża liczba zobowiązań może przyczynić się do nieterminowej spłaty kredytów.

Ryzyko

Kiedy zaciągamy zbyt dużą liczbę zobowiązań zapominając o tym, ile w ciągu miesiąca wydajemy na życie, może okazać się, że nie starczy nam na spłatę rat wszystkich zaciągniętych kredytów.

REKLAMA

Może to prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji, także z kredytodawcą. Beztroskie zaciąganie kredytów może spowodować utratę wcześniej zakupionych dóbr, konieczność spłaty większych rat lub też wpisanie na listę nierzetelnych klientów, co może nam utrudnić zaciągnięcie kolejnych kredytów w przyszłości.

Jeden niespłacony kredyt w terminie to dla banku większy koszt, niż udzielenie samej pożyczki. Niespłacanie kredytów przez większą liczbę osób może negatywnie wpłynąć na gospodarkę banku. To dlatego tak ważne jest spłacanie zaciągniętego kredytu w terminie, w innym przypadku mogą spotkać nas różne nieprzyjemności.

Zobacz także: Jaka jest zdolność kredytowa przeciętnej polskiej rodziny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA