REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić kredyt w walucie obcej

Adam Kret
1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Fot. Fotolia
1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, nakazująca bankom zapewnienie możliwości spłaty kredytu walutowego w walucie obcej – tym samym niwelując koszty spreadu.

Czym jest spread?

Jeśli wzięliśmy kredyt w walucie obcej (euro, frankach szwajcarskich itp.), i tak spłacamy go w złotówkach. Bank dokonuje przeliczenia wpłaconych przez nas złotówek na walutę kredytu, stosując jednak zawsze swój przelicznik wartości – kupna i sprzedaży waluty. Różnica pomiędzy kursem nabycia a sprzedaży to właśnie spread. Widełki kursowe stosowane przez banki są na tyle różne, że przed dodaniem aneksu do umowy kredytowej warto zastanowić się nad opłacalnością spłaty kredytu w walucie. Zawsze spłacając kredyt walutowy złotówkami, bank dokonuje przeliczenia ich na właściwą walutę – z wykorzystaniem spreadu.

REKLAMA

Zdarza się bowiem, że warunki spreadu są lepsze od różnicy kursowej w kantorach.

Jak dokonać przewalutowania?

REKLAMA

Zmiana warunków spłaty kredytu wymaga sporządzenia aneksu do umowy kredytowej, co wiąże się niestety z dodatkową opłatą (ok. 180–250 zł, w zależności od banku). Ewentualny zysk ze zmiany będzie więc oddalony w czasie. Od 1 lipca banki będą zobligowane do zawarcia takiego aneksu.

Niektóre banki udzielają kredytów denominowanych w walucie, które można z założenia spłacać w walucie kredytowania. Warto jednak pamiętać o tym, że od momentu przyznania kredytu do jego wypłaty może minąć nawet ponad miesiąc – przy spadku wartości złotego może się okazać, że przyznane nam pieniądze nie wystarczą na zakup (np. pożyczamy 40.000 euro i tyle dostaniemy, niezależnie od tego, ile 40.000 euro będzie warte w momencie udostępnienia pieniędzy).

Jakie są korzyści ze zmiany sposobu spłaty kredytu?

Wysokość spreadu w bankach jest różna – zazwyczaj jednak warunki spreadu są gorsze (o kilka, czasem kilkanaście groszy) od kosztów zakupu waluty w kantorze. Dlatego możliwość spłacania kredytu bezpośrednio w walucie obcej (możliwość ta po części wynika ze zmiany zasady walutowowania w kodeksie cywilnym, związaną z kolei z przystąpieniem do UE) może nam pozwolić na pewne oszczędności. Nie są one jednak astronomiczne. Zgodnie z wyliczeniami Expandera, spłata kredytu w walucie obcej może przynieść średnie oszczędności rzędu 30 zł miesięcznie. Tak więc sam koszt zawarcia aneksu zwróci się dopiero po 3–4 miesiącach. Patrząc jednak na cały okres kredytowania, oszczędności mogą być spore. Plusem zakupu dużej ilości waluty w kantorze jest również możliwość negocjowania (od pewnego pułapu) ceny waluty, co jest niemożliwe w banku.

Jakie są minusy zmiany?

REKLAMA

Najważniejszym i podstawowym minusem jest konieczność samodzielnego zdobycia obcej waluty – co zwłaszcza w mniejszych miejscowościach jest (i będzie powiększającym się) problemem. Innymi słowy, konieczne będzie zakupienie waluty w kantorze. O ile spread w naszym banku jest wysoki, zakup waluty w kantorze będzie bardzo opłacalny – problem pojawi się przy niewielkich różnicach pomiędzy kosztem zakupu w kantorze a kosztem zakupu w banku. Wówczas może się okazać, że zysk będzie niewielki, a koszt logistyczny całego działania może się po prostu nie opłacać.

Należy pamiętać również o tym, że zwiększenie popytu na daną walutę będzie skutkować dwojako : w wielu kantorach (zwłaszcza w mniejszych miastach) waluty może brakować, a jeśli nie będzie brakować, prawdopodobnie będzie drożeć (niezależnie od kursu NBP). W takiej sytuacji może okazać się, że nie uda nam się kupić waluty taniej od stawki, którą proponuje nam bank.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA