REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

Marek Nienałtowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.
Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.

REKLAMA

REKLAMA

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Bank pozostawił stopy procentowe na tym samym poziomie.

Główna stopa  – refinansowa – nadal będzie wynosić 1,50%. Po konferencji prasowej, towarzyszącej dwudniowemu posiedzeniu Rady ECB, rynek upewnił się w swojej opinii co do tego, że w najbliższych miesiącach koszt pieniądza w strefie euro raczej nie ulegnie zmianie, a w przyszłym roku najprawdopodobniej pójdzie w dół. To dobra informacja dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne właśnie we wspólnej walucie, bo na przestrzeni najbliższych kwartałów koszt ich comiesięcznej obsługi, wyrażony w euro, powinien się w takich warunkach sukcesywnie zmniejszać.

REKLAMA

Zobacz także: Polacy częściej zaciągają kredyty hipoteczne

W trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu Rady ECB jej szef przestrzegł przed rosnącymi zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego Eurolandu i przedstawił nowe, obniżone prognozy w tym zakresie. Według najnowszych szacunków Banku, tempo wzrostu PKB strefy euro powinno wynieść w bieżącym roku od 1,4 do 1,8%, a w przyszłym od 0,4 do 2,2%. To wyraźnie mniej, niż ECB szacował jeszcze w czerwcu, kiedy to spodziewał się, że będzie to odpowiednio: 1,5–2,3% i 0,6–2,8%. Z kolei odnosząc się do kwestii inflacji, Jean-Claude Trichet podkreślił, że prawdopodobieństwo jej wzrostu w kolejnych miesiącach zmniejszyło się, a ryzyka inflacyjne są obecnie zbilansowane. Co prawda, w tym roku inflacja ma pozostać powyżej poziomu 2%, kluczowego z punktu widzenia Banku, ale już w przyszłym ma się znaleźć poniżej niego. Według wrześniowych prognoz ECB, wskaźnik HICP ma w tym roku wynieść od 2,5 do 2,7%, a w przyszłym – od 1,2 do 2,2%.


Decyzje i prognozy ECB

REKLAMA

Rynek pieniężny już od pewnego czasu dyskontował taki, a nie inny scenariusz dzisiejszych wydarzeń. Trudno jednak, aby tego nie czynił, biorąc pod uwagę rozwój wypadków w Eurolandzie, w tym przede wszystkim kwestie związane z kryzysem zadłużenia, wpływające w ogromnym stopniu na perspektywy wzrostu ekonomii strefy euro i na presję inflacyjną na jej obszarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed decyzją ECB stawka 3-miesięcznego EURIBORU, wyznaczana każdego dnia, wynosiła 1,532%, znajdowała się na najniższym poziomie od 28 czerwca br. i widocznie poniżej najwyższego swojego poziomu od marca 2009 r. tj. 1,615%, osiągniętego w dniu 26 lipca br.

Zobacz także: Niższa rata kredytu po załamaniu kursu franka

Zachowanie się tej stawki jest niezwykle ważne z punktu widzenia tych wszystkich osób, które  już spłacają kredyty hipoteczne denominowane we wspólnej walucie albo też zamierzają je wkrótce zaciągnąć. To właśnie ona stanowi podstawę do ustalania przez banki poziomu oprocentowania tych zobowiązań, a jej spadek przekłada się na niższe raty kredytów mieszkaniowych wyrażone w euro.

Rynek kredytów mieszkaniowych w euro w Polsce

1.    Z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec lipca br. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w europejskiej walucie była równa 23,688 miliarda złotych, a jej udział w wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych wynosił 7,90%.
2.    Z kolei według Związku Banków Polskich (raport AMRON-SARFiN), w II kw. br. udział wartości nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w europejskiej walucie w wartości wszystkich nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych był równy 14,1% i wyższy niż I kw., kiedy to wynosił 13,2%. Dla przypomnienia w latach: 2010 i 2009, w okresie kwiecień-czerwiec było to odpowiednio: 23,6 i 4,9%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA