Kredyt: na ile lat i jakie raty wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Kredyt: od czego zależy wysokość raty?
Wysokość kredytu, ilość rat, oprocentowanie, prowizja banku i rodzaj rat mają wpływ na wysokość kwoty, którą od momentu przyznania kredytu, co miesiąc, przez określony czas będziesz zmuszony wpłacać na konto banku. Jak wysoka będzie Twoja rata?
REKLAMA
Sprawdź: Kalkulator rat kredytu
Raty równe czy malejące? I co ma do tego zdolność kredytowa?
REKLAMA
Raty malejące – dlaczego w ogóle maleją? Ponieważ w tym systemie spłat odsetki naliczane są od równomiernie spłacanego kapitału i w miarę upływu czasu są one coraz niższe. Czyli najpierw spłacamy część kapitałową kredytu, a w kolejnych fazach narzucone przez bank oprocentowanie.
Co w przypadku, gdy staramy się o kolejny kredyt w trakcie spłaty obecnego systemem rat malejących? Zdolność kredytowa liczona jest dla najwyższej raty kredytu i wybór rat malejących, gdy pierwsza płatność jest bardzo wysoka, znacznie obniża naszą zdolność kredytową, co powoduje zmniejszenie kwoty kredytu, o który możemy się ubiegać.
Raty równe gwarantują nam równe płatności w całym okresie spłaty, jednak suma spłaconych odsetek będzie wyższa niż w przypadku rat malejących. Na początku spłacamy przede wszystkim odsetki, w końcowej fazie spłaty kredytu nasza rata obejmować będzie w większości kapitał, udzielony nam jako kredyt.
Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów
Przy wyborze rat równych zwiększamy naszą zdolność kredytową – im niższa kwota naszych comiesięcznych zobowiązań finansowych, tym wyższa kwota kolejnego kredytu jest dla nas dostępna.
Jeśli oprocentowanie zadłużenia nie jest stałe, wysokość rat zależna jest od stopy procentowej. Zazwyczaj raz na kwartał przelicza się nowe oprocentowanie dla kredytu. Jego wysokość obowiązuje kredytobiorcę przez następnych kilka miesięcy.
REKLAMA
REKLAMA