Czym jest ekohipoteczny kredyt?
REKLAMA
REKLAMA
Energooszczędny dom, czyli jaki?
REKLAMA
Dla banku BPH energooszczędny dom to taki, którego użytkowanie nie wiąże się z wysokimi opłatami za energię. Emituje on mniej gazów cieplarnianych, przez co nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Są pewne kryteria, które jasno określają z czym wiąże się ta energooszczędność. Wskaźnik energii potrzebnej do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej, nie może przekroczyć 100 kWh/ metr kwadratowy na rok. Powinien być potwierdzony bilansem cieplnym dołaczonym do dokumentów przy składaniu wniosku.
Co zrobić, żeby dostać ekohipoteczny kredyt?
Chcąc ubiegać się o ekohipoteczny kredyt należy złożyć szereg dokumentów:
- wniosek kredytowy,
- projekt techniczny energooszczędnego domu z jego bilansem cieplnym – w przypadku, gdy budynek nie został oddany jeszcze do użytku,
- certyfikat energetyczny – w sytuacji, gdy dom oddano już do użytku.
Kredyt na specjalnych warunkach cenowych
Ekohipoteczny kredyt jest przyznawany w kilku walutach: PLN, CHF, EUR, USD. W zależności od wyboru waluty okres spłaty kredytu wynosi:
- do 40 lat dla kredytu w złotych (niska rata),
- do 30 lat dla kredytu w obcej walucie.
Kredyt można otrzymać w wysokości do 96% wartości nieruchomości dla pożyczki w złotych i 80% wartości dla kredytu w obcej walucie. Oferuje możliwość wliczenia wartości posiadanej działki, jako wkład własny w inwestycję. Dzięki temu udokumentowana kwota środków własnych jest niższa. Można też otrzymać w kredycie środki na wykończenie lub wyposażenie domu. Atrakcją jest niższa prowizja za udzielenie ekohipotecznego kredytu. Przy takim wyborze bank obniża prowizję o 0,6 punktów procentowych. W zależności od opcji kredytowej - prowizja wyniesie 2,9 lub 0,6 procent. Standardowa stopień to 3,5 lub 1,2 procent.
REKLAMA
REKLAMA