Kredyt budowlano-hipoteczny
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe wymagania
Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, tak i w przypadku kredytu na budowę domu (zwanego kredytem budowlano-hipotecznym) należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Najważniejszym z nich jest oczywiście posiadanie zdolności kredytowej. Bank będzie więc od nas wymagał zarówno dokumentów potwierdzających naszą tożsamość, jak i tych związanych z naszymi dochodami oraz planowaną inwestycją. W przypadku kredytu budowlano-hipotecznego bank będzie życzył sobie również przedstawienia:
• pozwolenia na budowę;
• w przypadku budowy tzw. systemem gospodarczym – zatwierdzenia projektu budowlanego, kosztorysu oraz ewentualnej umowy z wykonawcami części robót;
• w przypadku zlecenia budowy firmie – umowy z tą firmą i jej dokumentów rejestrowych.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Nieruchomości
System gospodarczy czy zlecenie firmie?
REKLAMA
W systemie gospodarczym jesteś jednocześnie inwestorem i organizatorem prac. Część zadań możesz (a w niektórych przypadkach nawet musisz) zlecić osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje, inne możesz wykonać sam. Samodzielna praca wiąże się z możliwością dostosowania własnych możliwości finansowych do tempa budowy.
Rozwiązaniem zgoła innym jest powierzenie całości prac wyspecjalizowanej firmie. W takiej sytuacji podpisujesz z firmą umowę, na mocy której zobowiązuje się ona do oddania ci (oczywiście za określonym wynagrodzeniem) skończonego obiektu w ustalonym terminie. Należy jednak zawsze zbadać solidność i wiarygodność takiej firmy.
Wypłata kredytu
Inaczej niż w przypadku kredytu hipotecznego, kredyt na budowę domu jest wypłacany w transzach, zależnych od postępów w budowie (lub np. harmonogramu przedstawionego przez firmę, która zajmuje się budową naszego domu). Pamiętaj, że niektóre banki będą żądać udokumentowania twoich wydatków. W tym celu należy zachować wszelkie faktury.
Zakup działki i budowa domu
Oczywiście kredyt może zostać udzielony zarówno na zakup działki i budowę domu, jak i tylko na to drugie. Jeżeli już posiadamy działkę, jej wartość zostanie potraktowana jako nasz wkład własny.
Zobacz również serwis: Dom i działka
REKLAMA
REKLAMA