REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty związane z kredytem mieszkaniowym

Marta Wrzosek
Za sporządzenie aktu notarialnego notariusz pobiera tzw. taksę notarialną.
Za sporządzenie aktu notarialnego notariusz pobiera tzw. taksę notarialną.

REKLAMA

REKLAMA

Cena za zakup mieszkania oraz odsetki i prowizja dla banku za udzielony kredyt to nie jedyne koszty, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Należy również wziąć pod uwagę szereg kosztów dodatkowych, które ponosimy w związku z nabyciem lokalu.

W banku

Prowizja jest opłatą jednorazową. Stanowi swoiste wynagrodzenie dla banku za udzielenie kredytu. Często banki rezygnują z jej pobierania. Wybierając bank, warto więc zwrócić uwagę, ile wynosi prowizja. Na ogół jest to maksymalnie 3% wartości udzielonego kredytu. Sam decydujesz, czy płacisz prowizję przed uruchomieniem kredytu, czy też będzie ona wliczona w raty.

REKLAMA

Choć zdarza się to już niezwykle rzadko, niekiedy bank pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Opłata waha się między 50 zł a 150 zł.

Zobacz także: Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Agencja nieruchomości

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mieszkania za pośrednictwem agencji nieruchomości, do kosztów zakupu mieszkania musisz doliczyć również prowizję dla agencji. Wynosi ona przeciętnie od 2 do 3,5%.

U notariusza

REKLAMA

Notariusz za sporządzenie aktu notarialnego pobiera tzw. taksę notarialną powiększoną o 22% VAT. Jej wysokość jest zależna od wartości nieruchomości. Jeżeli mieści się ona w przedziale 60 000 zł do 1 mln zł, wówczas opłata wynosi 1010 zł + 0,4% nadwyżki ponad 60 000 zł.

Jeżeli wartość Twojej nieruchomości wynosi 350 tysięcy złotych, taksa notarialna wyniesie 2410 zł (+ 530,20 zł VAT). Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania wartego 500 tysięcy, kwota ta wzrośnie do 2770 zł (+ 609,40 zł VAT).

Oprócz opłaty za sporządzenie aktu notarialnego, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem związanym z wydaniem wypisów aktu notarialnego. Maksymalna stawka wynosi 6 zł za każdą rozpoczętą stronę.

Pamiętaj, że przy zakupie własnościowego mieszkania spółdzielczego taksa notarialna jest niższa o 50%.

REKLAMA

Dodatkowo, musisz liczyć się z kosztem 60 zł za wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej oraz 200 zł za wniosek o wpis w niej przysługującego ci prawa własności. Notariusz, na twoją prośbę, może również zawrzeć w akcie notarialnym wniosek o wpis hipoteki. To kolejne kilkaset złotych zostawione w kasie notariusza. Wniosek o wpis hipoteki możesz jednak złożyć samodzielnie, dzięki czemu sporo zaoszczędzisz.

Urzędowi Skarbowemu będziesz musiał zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest ono najczęściej pobierane przez notariusza (a następnie przekazywana właściwemu US), co jest udokumentowane odpowiednim wpisem w akcie notarialnym.

Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA