REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zapobiec zatruciu tlenkiem węgla?

REKLAMA

REKLAMA

Tlenek węgla zwany inaczej czadem jest bezwonnym gazem o silnych właściwościach toksycznych, zupełnie nie wyczuwalny przez zmysły człowieka w temperaturze pokojowej. Wdychanie nawet niewielkiej ilości CO może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon. Ponieważ rozpoczął się już sezon grzewczy i wiele osób dogrzewa mieszkania piecykami gazowymi, zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla wzrasta. Oto kilka rad jak zabezpieczyć się przed śmiertelnym działaniem CO.

Przyczyną zatrucia tlenkiem węgla jest zazwyczaj niewystarczająca drożność trzonów kominowych odprowadzających spaliny, niesprawność urządzeń grzewczych (piecyków, pieców), a ponadto w wyniku niedostatecznej wymiany powietrza w pomieszczeniach przez niesprawną wentylację.

REKLAMA

Regularnie przeprowadzaj kontrole techniczne piecyków, kuchenek gazowych itp. oraz szczelności przewodów kominowych. Stosuj się do poleceń techników, którzy sprawdzają te urządzenia i kominiarzy. Sprawdzaj czy w kominie jest dostateczny ciąg powietrza, jeśli nie, wezwij kominiarza.

Wszelkie prace naprawcze, przeróbki, modernizacje i prace konserwacyjne przy urządzeniach na paliwo stałe, ciekłe i gazowe zleć osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.

REKLAMA

Ciąg powietrza w wentylacji sprawdzisz najprościej za pomocą kartki papieru. Przyłóż ją do kratki wentylacyjnej - jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki. Pamiętaj, żeby nie zasłaniać niczym kratek wentylacyjnych.

Wietrz systematycznie pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w piecyki gazowe). Najlepiej jednak nie uszczelniać tu okien. Niestety okna PCV mają tę wadę, że są zbyt szczelne, w związku z czym wymiana powietrza jest znacznie utrudniona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie dogrzewaj pomieszczeń, w których przebywasz z rodziną przenośnymi piecykami gazowymi, ani żadnymi urządzeniami, które nie posiadają atestu. Jeżeli nie masz pewności, zażądaj od sprzedającego okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia, tzw. deklaracji zgodności - dokumentu zawierającego informacje o danych technicznych oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

Kupuj jedynie nowoczesne bezpieczne urządzenia (kuchenki gazowe, przepływowe gazowe ogrzewacze wody) posiadające stosowne atesty, wyposażone w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu, czy nieuzasadnionym wypływem paliwa.

Ponieważ tlenek węgla jest niewyczuwalny, zainwestuj w wykrywacz dymu, gazu i czadu. Koszt zamontowania takich czujek to 80 zł – 250 zł.

Nie pozostawiaj bez nadzoru potraw na włączonej kuchence, czy ciasta w piekarniku. Po przygotowaniu sprawdź, czy na pewno kuchenka i piekarnik są wyłączone. Pilnuj także, aby dzieci nie bawiły się pokrętłami przy kuchence.

Jeśli masz w łazience piecyk gazowy, na czas kąpieli uchyl lekko drzwi. W takim przypadku należy wstawić drzwi z kratką wentylacyjną u dołu.

Jeśli od jakiegoś czasu masz duszności, ból i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania bez konkretnej przyczyny, może być to sygnał, że w mieszkaniu gromadzi się CO. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć mieszkanie i udaj się do lekarza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA