Jak wymienić gniazdko i wtyczkę?
REKLAMA
REKLAMA
By wymienić wtyczkę będziesz potrzebował wkrętak płaski. Nie zapomnij też wyłączeniu prądu na obwodzie, w którym będziesz wymieniał wtyczkę lub w całym domu. Po wyłączeniu zasilania sprawdź dodatkowo obecność prądu próbnikiem.
REKLAMA
Etapy pracy
Odkręć obudowę gniazdka, następnie odkręć wkręty mocujące gniazdko w puszcze. Przyjrzyj się sposobowi połączenia przewodów z instalacji z przewodami gniazdka. Schemat ten możesz narysować. W zależności od tego, czy gniazdko znajduje się w środku obwodu czy na jego końcu – przewody będą nieco inaczej podłączone. Przewody zwykle mocowane są jednym z dwóch sposobów: zaciskowo od tyłu gniazdka, dwoma śrubkami na bokach gniazdka. Teraz możesz zabrać gniazdko do sklepu i kupić takie samo lub jeśli kupiłeś je wcześniej – podłączyć nowe. Kiedy skończysz pracę – włącz zasilanie i sprawdź działanie gniazdka podłączając do niego jakiś sprzęt.
Awarie instalacji elektrycznej w domu dotyczą nie tylko konieczności wymiany gniazdek – niekiedy trzeba wymienić też wtyczkę przy różnych urządzeniach.
Jak wymienić wtyczkę
Wtyczki mogą należeć do kilku kategorii: wtyczka z ruchomą kostką izolacyjną bez uziemienia, wtyczka zalewana – nierozbieralna, wtyczka na przewodzie trójżyłowym. Wymiana każdej z ich jest podobna.
W przypadku wtyczki z ruchomą kostką izolacyjną bez uziemienia należy odciąć zepsutą wtyczkę, a w jej miejsce zamontować nową.
Polecamy: Jak i kiedy wymienić wyłącznik elektryczny
Przez obudowę wtyczki należy przewlec przewód i rozdzielić jego żyły, po czym musisz zaizolować je na odpowiedniej długości. Odizolowane żyły owiń wokół wkrętów, które następnie musisz przykręcić.
Na obudowie wtyczki znajduje się obejma, którą należy zacisną przewód. Po zaizolowaniu nasuń obudowę wtyczki.
Czytaj także: Drobne naprawy instalacji elektrycznej
Podobnie możesz postąpić w przypadku wtyczki zalewanej – wymień ją na wtyczkę bez uziemienia lub kup i wymień kabel razem z wtyczką.
REKLAMA
REKLAMA