Jak zbudować kompostownik?
REKLAMA
REKLAMA
Warto zdecydować się na jego posiadanie, gdyż nie tylko chronisz w ten sposób środowisko, ale również uzyskujesz bardzo dobrej jakości ekologiczny nawóz.
REKLAMA
Pamiętaj o warstwach
Jeżeli chcesz wybudować kompostownik w swoim ogrodzie czy na podwórku pamiętaj, iż nadrzędną zasadą w tworzeniu kompostownika jest zachowanie warstwowości. Jeżeli zdecydujesz się na zakup gotowego kompostownika obowiązują Cię te same zasady.
Zobacz także: Korzyści płynące z ekoogrodnictwa
Warstwa gałęzi
Pamiętaj, iż pierwszą warstwę buduje się z gałęzi, co powoduje iż możliwe jest zachodzenie cyrkulacji powietrza.
Końcówki drzew i obierki
Kolejną warstwę zrób z końcówek drzew i krzewów, obierek warzyw czy owoców lub przerośniętych roślin z twojego ogrodu.
Liście i trawa
Na trzecią warstwę nadają się liście i trawa. Jeżeli chcesz, by proces rozkładu następował szybciej, wówczas ponownie nałóż wyżej wymienione trzy warstwy.
Przykrycie
Kompostownik musi być przykryty. Możesz do tego użyć, np. słomy lub gotowej pokrywki. Dzięki temu w kompostowniku będzie utrzymana odpowiednia temperatura oraz wilgotność.
Polecamy: Jak stworzyć sobie warsztat pracy
Gdy do gotowego kompostownia dokładasz odpadki z kuchni, pamiętaj o naprzemiennym układaniu warstw suchych i wilgotnych, gdyż to spowoduje, że rozkład materiału będzie następował prawidłowo.
Zawartość kompostownika nie może być mokra, tylko wilgotna. Aby to utrzymać musisz od czasu do czasu „ przerzucić” kompostownik, by powietrze mogło dojść do jego wewnętrznych warstw.
Gdy zauważysz, że w twoim kompostowniku pojawiły się larwy much, karaluchy a nawet szczury i myszy nasyp wówczas do niego dużą ilość trawy. Tym zabiegiem spowodujesz zwiększenie temperatury w kompostowniku, a tym samym odstraszysz szkodniki.
Czytaj także: Etapy prac
REKLAMA
REKLAMA