Jak i kiedy wymienić wyłącznik elektryczny?
REKLAMA
REKLAMA
Zdiagnozuj problem
REKLAMA
Brak światła w pomieszczeniu może być wynikiem przeciążenia obwodu. Może też się tak zdarzyć, że światła w pomieszczeniu nie ma, jednak po sprawdzeniu gniazdek próbnikiem okazuje się, że jest w nich napięcie. W takiej sytuacji najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii jest przepalona żarówka.
Uszkodzonym włączniku będzie świadczył fakt, że mimo podłączenia nowej i dobrej żarówki – lampa nadal nie świeci. W tej sytuacji podejmij się wymiany bezpiecznika.
Ostateczna decyzja
Wkrętakiem rozkręć obudowę wyłącznika, a próbnikiem sprawdź napięcie na wyłączniku. By wykonać sprawdzenie wyłącznik musi znajdować się w pozycji „włączone’, końcówki próbnika muszą być przyłożone do zacisków przewodów na wyłączniku. Musisz uważać, by końcówka próbnika nie dotknęła środka wyłącznika.
Polecamy: Drobne naprawy instalacji elektrycznej
Obserwuj reakcję żarówki – jeśli się zaświeci, będzie to znak by wymienić wyłącznik.
Wymiana wyłącznika
Przede wszystkim wymiany dokonuj na wyłączonym obwodzie. Po odkręceniu obudowy wyłącznika zwolnij przewody podłączone do niego. Mogą być zamocowane za pomocą śrubek lub mogą być wpuszczone w zaciski.
W pierwszym przypadku odkręć śrubki wkrętakiem, w drugim zwolnij blokadę znajdującą się z tyłu wyłącznika. Narysuj schemat podłączenie wyłącznika. Wyłącznik zabierz do sklepu, by dobrze wybrać jego następcę.
Czytaj także: Czy można zastąpić elektryka
Zgodnie z narysowanym wcześniej schematem podłącz nowy wyłącznik. Przykręć lub wpuść przewody. Przykręć wyłącznik i załóż obudowę. Włącz prąd na obwodzie i sprawdź, czy wyłącznik zadziała włączając żarówkę.
REKLAMA
REKLAMA